Lietuvoje

2015.05.08 07:59

LRT paviešinta STT pažyma apie V. Gedvilą kelia vis daugiau klausimų

Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“2015.05.08 07:59

Prezidentė atsisakė skirti Darbo partijos atstovą Vydą Gedvilą švietimo ir mokslo ministru, nes, esą, gavo jį kompromituojančios kriminalinės žvalgybos informacijos iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT).

Prezidentė atsisakė skirti Darbo partijos atstovą Vydą Gedvilą švietimo ir mokslo ministru, nes, esą, gavo jį kompromituojančios kriminalinės žvalgybos informacijos iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT).

Pokalbis apie Vydo Gedvilo nepaskyrimo ministru aplinkybes – laidoje „Dėmesio centre“ su laikinuoju Darbo partijos pirmininku Valentinu Bukausku, Delfi.lt vyriausiąja redaktore Monika Garbačiauskaite-Budriene, Seimo vicepirmininku Vydu Gedvilu ir Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi.

– Mūsų šaltinių pateikta informacija: buvo pateiktos dvi STT pažymos – viena pateikta remiantis ikiteisminių tyrimų duomenimis, kurioje jokios neigiamos informacijos nepateikta. O kita – kriminalinės žvalgybos informacija. Joje, mūsų šaltinių duomenimis, yra pateiktos dvi skirtingos informacijos. Pirma jų susijusi su Kūno kultūros ir sporto departamento generalinio direktoriaus skyrimu. Pažymoje, šaltinių teigimu, minima, kad Vydas Gedvilas į departamento direktoriaus pareigas iš pradžių protegavo, kitaip tariant, siekė paskirti Darbo partijos narį Joną Furmanavičių. Dėl egzistuojančios neigiamos teisėsaugos institucijų informacijos apie šį asmenį to padaryti nepavyko. Vėliau Vydas Gedvilas, anot pažymos, protegavo nepartinį Edį Urbanavičių, kuris ir paskirtas į šias pareigas. Antra informacija yra tai, kad vienos konferencijos metu už Vydo Gedvilo nakvynę viešbutyje mokėjo Lietuvos krepšinio federacija. Konferencijoje Vydas Gedvilas esą skaitė pranešimą. Visa tai yra mūsų šaltinių pateikta informacija.

Ponia Garbačiauskaite, ar motyvai, kuriuos minėjau, mūsų šaltinių informacija jums skamba kaip tie, dėl kurių asmuo negalėtų būti skiriamas ministru?

– Žinoma, kad gali būti. Juk esame turėję valstybėje atvejį, kai dėl šuniuko vežiojimo į parkelį palakstyti tarnybiniu automobiliu „išlėkė“ pareigūnai. Bet aš manau, kad čia klostosi daug platesnis kontekstas. Iš vienos pusės, Prezidentė tiesiog labai nemėgsta Darbo partijos ir šios politinės jėgos. Negalima sakyti, kad nepagrįstai. Žinoma, labai griežtai vertina šios partijos ministrus. Iš kitos pusės, man gal net įdomesnis veikėjas visame šitame žaidime yra „socdemai“, kurie stojo Darbo partijos pusėn ir staiga sugalvojo pasipriešinti Prezidentei. Prezidentė sako, kad kandidato neįmanoma skirti ministru, o premjeras – kad nemato pagrindo neskirti.

– Pone Gedvilai, kaip Jūs vertinate mūsų šaltinių pateiktą informaciją?

– Visiška nesąmonė. Visiška nesąmonė, kad aš protegavau Kūno kultūros ir sporto departamento vadovo skyrimą. Su Furmanavičiumi aš net nekalbėjau, nesitariau ir jo neskyriau. O Edis Urbanavičius yra visiškai ne Darbo partijos narys, jis neutralus žmogus. Manau, kad yra paskirtas puikus departamento direktorius. Kiti dalykai, kad kažkas už kažką man mokėjo – niekas nieko nemokėjo. Visada už viską aš susimokėdavau pats. Trenerių seminare taip, yra skaitytos paskaitos. Turbūt kasmet dalyvauju trenerių seminaruose, ir tai visiškai suprantama, nes pats kadaise buvau treneriu. Tai visiškos nesąmonės, apie kurias nenoriu net diskutuoti.

– Pone Gedvilai, ar Jūs esate su kažkuo kalbėjęs dėl Edžio Urbanavičiaus paskyrimo departamento vadovu? Ar esate jį užtaręs?

– Taip, iš sporto visuomenės aš esu kalbėjęs apie tai, kas galėtų būti kandidatai. Kas iš tų kandidatų galėtų būti paskirtas vadovu. Aš tikrai to neslepiu. Ir kada manęs paklausė, ar jis yra tinkamas kandidatas, atsakiau, kad taip, tinkamas.

– Mūsų šaltinių teigimu, pažymoje parašytas žodis „protegavo“. Jūs tai vadintumėte tokia veikla?

– Tikrai nevadinčiau to protegavimu. Supraskite, kad aš visą gyvenime esu atidavęs sporto politikai. Pats buvau ir treneris, ir sporto universiteto prorektorius, ir tą visuomenę aš puikiai pažįstu. Aš manau, kad mano nuomonė, skiriant šį žmogų, galėjo būti svarbi, galbūt į ją tikrai buvo atsižvelgta. Bet aš čia nieko blogo nematau.

– Departamentas, pagal Jūsų politinius susitarimus, yra priskirtas Darbo partijos įtakai. Ar tai tiesa?

– Jokio priskirimo nėra. Čia nėra politinio pasitikėjimo pareigybė.

– TV3 žinios praneša, kad už Jūsų bernvakarį mokėjo „Arvi“ koncernas.

– Čia jau išvis yra visiška nesąmonė. Penki ar šeši vyrai susirenka pavakarieniauti ir jūs tai pavadinate bernvakariu. Niekada niekas už mane nemokėjo. Visada už viską moku pats.

– Atsižvelgiant į tai, ką Jūs ką tik pasakėte, tai du dalykus aš išgirdau: kad dėl Edžio Urbanavičiaus STT neišsigalvojo – Jūs su kažkuo kalbėjote ir tą žmogų rekomendavote.

– Niekaip nesuprantu, kaip jūs žinote šitą bylą, jeigu aš jos nežinau. Kaip galima sakyti, kad tai yra slapta byla, jeigu jūs viską žinot.

– Kiekvienas dirbame savo darbą, pone Gedvilai.

– Vadinasi, informacijos nutekėjimas yra. Reikia patikrinti, iš kur jūs informaciją gavote.

– Jūsų šventa teisė – galite tikrinti.

– Aš tikrai pasidomėsiu šitais reikalais. Jeigu aš, būdamas Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas, nežinau, o jūs žinote.

– Tai vis dėlto, ar už bernvakarį, ar kelių asmenų vakarienę, kaip Jūs vadinate, mokėjo „Arvi“ pagrindinis akcininkas?

– Visiška nesąmonė.

– Pone Bukauskai, Jūs nusprendėte neieškoti kito kandidato. Neieškote ir neieškosite – tai yra Jūsų pozicija?

– Visų pirma, gerbiamas Edmundai, mane labai nustebino, kad jūs paviešinote pažymą. Mes šiandien kaip tik galvojome, kaip tai padaryti, ir V. Gedvilas kreipėsi į STT direktorių, kad pažyma būtų paviešinta. To paties prašiau ir aš, ir Ministras Pirmininkas, bet STT direktorius pasakė, kad to padaryti neįmanoma. O jūs pakomentavote šios pažymos turinį. Man iš tiesų labai graudu. Kita vertus, politikoje esu nuo 2004 m. ir per tą laiką iš tiesų teko ne kartą matyti, kaip formuojama Vyriausybė. Tačiau kažkodėl nuo 2012 m. Darbo partijos ministrams yra taikomos kitokios sąlygos. Iš pradžių buvo reikalingas kalbų mokėjimas, dabar nustatoma, kad rinksis iš ne mažiau trijų kandidatų.

– Premjere, ką tik Monika Garbačiauskaitė užsiminė, kad, greičiausiai, vien tik pažymos turinys nėra ta priežastis, dėl kurios Vydas Gedvilas nėra skiriamas. Galbūt tai yra Prezidentės ir Darbo partijos santykių klausimas. Kaip Jūs manote, ar pažymos turinys gali būti priežastis, kodėl Vydas Gedvilas nėra skiriamas ministru?

– Pirmiausiai norėčiau „įnešti“ truputį aiškumo. Pirmoje gautoje pažymoje buvo parašyta, kad Gedvilo reputacija leidžia jam užimti atsakingas pareigas Valstybės institucijose. Žinoma, buvo prirašytas vienas sakinys, kaip ir visose tokios formos pažymose, kad gali būti pateikta informacija ir iš kitų teisėsaugos institucijų. Kita vertus, man kelia šoką tokie argumentai dėl Kūno kultūros ir sporto departamento direktoriaus skyrimo. Departamento vadovą skyrė mūsų valdančioji dauguma. Pirmoji kandidatūra buvo Furmanavičiaus, o kita – Urbanavičiaus. Pirmoji kandidatūra man netiko, todėl buvo pasirinkta antroji. Žinoma, skiriant asmenis svarbioms pareigoms, visada yra diskutuojama ir išsakomos nuomonės, tačiau dabar kilusios sąmokslo teorijos man yra nesuprantamos. Man šios pažymos turinys sukėlė labai daug abejonių ir klausimų dėl savo teisingumo ir atsakingumo, arba tiksliau, dėl tų žmonių, kurie rašė ją. Nežinau, gal kažkas gavo pažymą, kur daug kas parašyta tarp eilučių, tačiau man ten išdėstyti argumentai kėlė abejonių. Todėl ir teikiau šią kandidatūrą.

– Suprantu, kad dalį mano pasakytos informacijos Jūs patvirtinote. Vis dėlto, ar Vydo Gedvilo kalbėjimą, laikyseną Edžio Urbanavičiaus atžvilgiu Jūs pavadintumėte protegavimu?

– Nebejuokaukim. Vadinasi, kiekvienas politikas nebegali pasakyti jokios nuomonės apie bet kokį kandidatą. Šis žmogus buvo pateiktas antruoju numeriu ir tapo vadovu tik todėl, kad netiko pirmoji kandidatūra.

– Pone premjere, Darbo partija sako, kad nesvarsto ir nesvarstys kitos kandidatūros, o kokia bus Jūsų laikysena?

– Pas mus yra koalicinė sutartis. Jeigu Darbo partija neteiks jokio kandidato, tai aš, pagal sutartį, negaliu skirti kito ministro, arba kito kandidato užimti ministro pareigoms.

– Ponia Garbačiauskaite, kaip Jūs vertinate visą šitą situaciją, kuri, regis, kaip ir paaiškėjo?

– Man, kaip žurnalistei, nuojauta sako, kad jūsų faktai yra teisingi. Pirmiausiai dėl pašnekovų reakcijos – ponas Gedvilas pradėjo piktintis, kad nutekėjo informacija, o ne kalbėti apie turinį. Kaip ten bebūtų, turbūt reikėtų išsamesnio tyrimo. Kita vertus, galbūt tai ir yra pagrindas. Galbūt Prezidentė teisi. Manau, kad politikoje nėra norma rinktis ministerijas pagal pelningumą. Nėra norma, kad yra statomi savi žmonės. Kokia partija bebūtų. Manau, kad nuo šios tradicijos reikia tolti. Tai yra daug svarbesni dalykai, negu kalbų mokėjimas.

– Pone Bukauskai, Jūsų pozicija lieka tokia pati – jokio kito kandidato neteiksite? Jeigu Prezidentė neskirs, tai kiek tęsis krizė dėl šio ministro?

– Aš tikiu premjeru. Šiai dienai aš neturiu kito teikimo premjerui, nes jį tenkino pateikta kandidatūra.