Lietuvoje

2013.01.11 08:13

Nuo Darbo partijos bylos nusišalina advokatas V. Bužinskas

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2013.01.11 08:13

Po pertraukos Darbo partijos (DP) baudžiamąją bylą atvertęs Vilniaus apygardos teismas susidūrė su netikėta kliūtimi – nuo bylos panoro nusišalinti DP kaip juridiniam asmeniui atstovaujantis advokatas Valdemaras Bužinskas.  

Po pertraukos Darbo partijos (DP) baudžiamąją bylą atvertęs Vilniaus apygardos teismas susidūrė su netikėta kliūtimi – nuo bylos panoro nusišalinti DP kaip juridiniam asmeniui atstovaujantis advokatas Valdemaras Bužinskas.

„Vienas mano klientas aktyviai veikia prieš kitą klientą, kurį ginu – kadangi turiu sutartį tiek su vienu, tiek su kitu, esant akivaizdžiam konfliktui, turiu laikytis Advokatūros įstatymo, ir nusprendžiau neatstovauti nė vienam“, – teigė V. Bužinskas.
 
Paprašytas patikslinti savo teiginius, V. Bužinskas aiškino, kad tai – viena iš žiniasklaidos priemonių, kuri aktyviai ruošia medžiagas apie DP. „Jos požiūris yra visai kitoks nei DP vertinimas“, – teigė advokatas.
V. Bužinskas yra sudaręs sutartį su televizijos prodiuserio Kristupo Krivicko bendrove „TV PRO media“. Šios bendrovės atstovai taip pat stebi teismo procesą.
 
Teismas šį prašymą patenkino ir vietoj V. Bužinsko byloje DP gins advokatas Vladimiras Buslovičius. Dėl to byla nestringa.
 
Teismo procese dalyvauja ir valstybės paskirti advokatai – jie anksčiau skundėsi, kad už kaltinamųjų atstovavimą negauna nė cento.
 
Prie DP bylos nagrinėjimo teismas grįžo po pertraukos – teisėjai negalėjo jos nagrinėti, kol nebuvo gautas Seimo sutikimas leisti baudžiamojon atsakomybėn patraukti parlamentarus Viktorą Uspaskichą, Vitaliją Vonžutaitę ir Vytautą Gapšį. Finansininkės Marinos Liutkevičienės ir DP patraukimui atsakomybėn toks sutikimas nėra reikalingas.
 
DP bylą nagrinėjanti teisėjų kolegija nusprendė toliau garsinti ikiteisminio tyrimo metu surinktus įrodymus – anksčiau teismas yra pagarsinęs 30 bylos tomų (2,6 tūkst. puslapių).
 
Ikiteisminio tyrimo metu surinktų įrodymų skelbimas teisme vyksta be nesklandumų – per maždaug 40 min. teisėjai perskaitė jau 15 tomų (viename tome – 160 psl.).
 
Pasikeisdami teisėjai Daiva Kazlauskienė, Daiva Pranytė-Zalieckienė ir Arūnas Kisielius perskaito tik tomuose esančių dokumentų pavadinimus – kaltinamieji kol kas nepageidauja, kad visi įrodymai būtų skelbiami nuo pradžios iki pabaigos.
 
V. Gapšio advokatas Saulius Juzukonis paprašė pagarsinti auditorių išvadas – iš jų tapo aiškino, kad DP buhalteriją tikrinę auditoriai neturėjo jokių priekaištų 2006 m.
 
58-ame tome taip pat teismas pagarsino duomenis apie DP skirtas valstybės dotacijas.
 
Atnaujinta 10.52: V. Gapšio advokatas S. Juzukonis teismo taip pat paprašė pagarsinti generalinio prokuroro dar 2006 m. rugpjūčio 30 d. Valstybės saugumo departamentui (VSD) adresuotą raštą. Šiame dokumente prokuroras nurodo apie atliekamą ikiteisminį tyrimą bei tvirtina, kad vykstant DP turui per Lietuvą buvo patirtos išlaidos, kurios padengtos iš DP oficialioje apskaitoje neapskaitytų lėšų.
 
Prokuratūra VSD prašė pateikti turimą informaciją apie DP turą, įvykusius partijos atstovų susitikimus bei vietą, kur jie vyko, taip pat visus duomenis apie renginius ir su jais susijusį finansavimą.
Ką atsakė VSD, teismas nepagarsino.
 
Pagarsinęs 62 tomus teismas padarė pertrauką iki 12 val.
 
Valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas žurnalistams sakė, kad posėdžiai DP byloje yra suplanuoti iki gegužės pradžios.
 
„Procese turime baigti įrodymų tyrimą, baigti garsinti bylos rašytinius dokumentus, po to bus svarstomi proceso dalyvių prašymai – priklausys, kiek jų bus, kiek jie bus pagrįsti, kiek teismas juos tenkins“, – teigė prokuroras.
V. Uspaskichas mano, kad DP bylos procesas teisme užtruks neilgai.
 
„Prašymų nėra – jeigu jūs matote, kad DP pakeitė net savo atstovą ir tai bylos neužvilkino, kitas dalykas, elementarūs prašymai galbūt reikalingi pačiam procesui, ko gero, patiems teisėjams, todėl kad yra gana pripainiota...“, – sakė jis, pažymėjęs, jog norėtų, kad byla kuo greičiau baigtųsi.
 
„Jau nusibodo, kiek galima“, – tvirtino DP vedlys.
 
Tuo metu teisiamas „darbietis“ V. Gapšys, paklaustas, kodėl su advokatu prašo pagarsinti kai kuriuos bylos dokumentus, tvirtino, jog dėl dominančių įrodymų vėliau turės papildomų klausimų arba norės apie tai pasisakyti baigiamosiose kalbose.
 
„Jeigu mes prašome pagarsinti kai kurią bylos medžiagą, mes turime tokią galimybę, vadinasi, turime tam tikrų klausimų, – sakė Seimo narys. – Pavyzdžiui, šiandien paprašėme pagarsinti vieną dokumentą, susijusį su VSD, nes Seime ilgą laiką buvo teigiama, kad tai buvo tik epizodinis VSD medžiagos perdavimas. Dabar matome, kad VSD buvo įtrauktas aktyviai, rinko medžiagą apie DP turą. Aš norėčiau sužinoti, kur VSD yra įrašyta, kad jie renka medžiagą apie politinės partijos susitikimus su visuomene. Dėl to mums kyla tam tikrų klausimų“.
 
V. Gapšys negalėjo prognozuoti, kiek dar užtruks DP bylos nagrinėjimas. „Mano prašymų nebus daug – jie bus pakankamai konkretūs, kadangi yra labai siaura sritis, kur man pateikti kaltinimai, tai jie ir bus susiję su ta sritimi, nemanau, kad byla dėl to labai išsiplėstų“, – sakė jis.
 
Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras yra skelbęs, kad 2004-2006 m. DP dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. Lt išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.
 
 
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.