Lietuvoje

2019.04.10 17:55

Skiepų nuo tymų neužtenka ir medikams, bet Skvernelis tikina, kad juos gauti turi visi

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.04.10 17:55

Greitas medicinos paslaugų gavimas, nepriklausantis nuo socialinio statuso. Tokią sveikatos sistemos viziją sakė matantis kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis, trečiadienį susitikęs su medikų atstovais. Tiesa, neišvengta kalbų ir apie politikavimą, kuris, anot S. Skvernelio, buvo vykdomas kalbant apie rajoninių ligoninių uždarymą.

Sostinėje esančiame viešbutyje susitikimui buvo paruošta konferencijų salė su maždaug pusantro šimto vietų, bet susitikime su S. Skverneliu dalyvavo kelios dešimtys medikų, keli Seimo nariai. Tiesa, su gydytojų atstovais jis susitiko ne kaip premjeras, o kaip kandidatas į šalies vadovo postą.

„Norėčiau išgirsti iš jūsų aktualiausias problemas, kurios kamuoja medikų bendruomenę, apie tai, kas negerai su vyriausybės veikla ir kokie yra medikų lūkesčiai kalbant apie prezidento instituciją“, – susitikimą pradėjo S. Skvernelis.

Jis sakė norintis su medikų atstovais diskutuoti apie sveikatos priežiūros tinklo tobulinimą, bendrą nusiteikimą ir požiūrį, kaip paskatinti visuomenės žinojimą apie veikiančias profilaktines programas, ankstyvos ligų diagnostikos programas ir kodėl žmonės šiomis programomis nesinaudoja.

Medikų atstovas Vytautas Kasiulevčius S. Skvernelio klausė, kokia yra jo sveikatos sistemos vizija, kokius kertinius aspektus jis mato ir kas sistemoje yra negerai.

Atsakydamas į klausimą kandidatas sakė, kad pirmiausia reikia kalbėti apie paslaugų prieinamumą. Anot jo, svarbus kuo pigesnis kokybiškų paslaugų gavimas sveikatos priežiūros įstaigose, kad kiekvienas žmogus galėtų gauti reikiamą konsultaciją, jam būtų atlikti reikalingi tyrimai.

„Antra, norėčiau, kad į pirminę sveikatos priežiūros įstaigą, pas šeimos gydytoją, patekčiau greičiau nei per septynias dienas. Tada tikslas, bent jau mano, būtų, kad jei reikalingas gydymas, galima būtų kuo greičiau patekti į aukščiausio lygio ligoninę. Patekus į trečio lygio ligoninę norisi, kad būtų išnaudotos visos turimos galimybės gauti kvalifikuotą, kokybišką gydymą“, – kalbėjo prezidento posto siekiantis politikas.

S. Skvernelis taip pat kalbėjo, kad svarbu, jog žmonės pasitikėtų gydytojais, tuo, ką jie siūlo, jų nustatytomis diagnozėmis, nustatytomis gydymo programomis. Jis taip sakė norintis, kad sveikatos priežiūros įstaigoje suteikiamos paslaugos nepriklausytų nuo socialinio statuso: „Ar aš premjeras, ar tiesiog Saulius.“

Kalbėdamas apie medikų ruošimą S. Skvernelis teigė, kad galima kalbėti apie medicinos studentų rengimą Klaipėdoje. Anot jo, sutarus su medikus ruošiančiais Vilniaus ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetais, kad jie būtų steigėjai ar dalininkai, gydytojus būtų galima ruošti ir Klaipėdoje. Jis taip pat teigė, kad kiekvienam medicinos studentui turi būti užtikrinta rezidentūros vieta.

Kandidatas taip pat dėstė, kad medikai neturėtų dirbti keliose sveikatos priežiūros įstaigas ir turėtų gauti pakankamą atlyginimą.

Įžvelgė rinkimų kovą

V. Kasiulevičius taip pat S. Skvernelio klausė, kas nutiko su siekiu konsoliduoti sveikatos priežiūros įstaigų tinklą: „Sako, kad velnias slypi detalėse. <...> „Valstiečių“ idėja konsoliduoti tinklą buvo gera, bet gavosi rietenos.“

Atsakydamas į šį klausimą kandidatas į prezidentus kalbėjo, kad sveikatos įstaigų konsolidavimo reforma užstrigo, nes prasidėjo rinkimų laikotarpis ir „pigus politikavimas“. Anot jo, žmonėms buvo sakoma, kad jų rajonuose ruošiamasi uždaryti ligonines.

„Nesvarbu, kad toje ligoninėje 70-80 proc. pacientų išvažiuoja į kitus miestus. Tai naudojama buvo ir savivaldos rinkimuose, bet slapto plano nėra. Vizija nebus įgyvendinta be vietos savivaldos sprendimu. Yra kelios problemos su konsolidavimu. <...>Aš tikrai negaliu pasakyti, kokių paslaugų atsisakyti, tarkime, Biržų ligoninei. Bet yra paslaugos, kur jie gali specializuotis“, – kalbėjo S. Skvernelis, pridurdamas, kad gal tokioje ligoninėje yra labai geri ortopedai, kurie gali atlikti sudėtingas operacijas ir taip padaryti rajoninę ligoninę viena svarbiausių apskrityje.

Medikams skiepų neužtenka

Nerimaujant dėl tymų protrūkio V. Kasiulevičius kalbėjo, kad šiuo metu vakcinų nuo šios ligos trūksta ir medikams. Anot jo, turėjus kontaktą su sergančiuoju tymams medikai turi įrodyti, kad kontaktas buvo ir tuomet gali tikėtis būti paskiepyti nuo tymų: „Prancūzijoje gydytojai yra paskiepyti. Lietuvoje skiepų nėra.“

„Turi būti nustatytas būtinas skiepų, apsisaugojimo priemonių sąrašas ir visi turi tai gauti“, – apie medikų skiepijimą kalbėjo S. Skvernelis.

Be to, V. Kasiulevičius juokavo, kad premjero galėtų paklausti, ar jis palaiko sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, ar prieš skiepus kovojantį Dainių Kepenį. „Tai būtų perteklinis klausimas“, – juokavo premjeras. Tiesa, jis sakė, kad juoktis iš pasisakančių prieš skiepus nereikėtų, o reikėtų jiems paaiškinti, kodėl skiepai reikalingi.

Kandidato medikai taip pat klausė, ar jis žino, kas jam patarinės sveikatos klausimais, jei bus išrinktas prezidentu. S. Skvernelis teigė, kad tokį asmenį jis yra numatęs. Tiesa, neatskleidė, kas jis toks, bet teigė, kad tai – praktikuojantis gydytojas.

Rengė mitingus

Praėjusiais metais medikai ir sveikatos įstaigų darbuotojai rengė mitingus, kurių metu prašė gerinti darbo sąlygas, skirti daugiau lėšų jų atlyginimams. Reikalauta, kad finansavimas sveikatos sistemai iki 2020 metų pasiektų 10 proc. BVP, būtų sutvarkytas viešųjų pirkimų sektorius, neliktų korupcijos.

Pernai vyriausybė įsipareigojo, kad gydytojo vidutinė alga sieks 3 vidutinius darbo užmokesčius (VDU), o slaugytojo 1,5 VDU. Apie tai, kad šį įsipareigojimą siekiama vykdyti kandidatuojantis į prezidentus S. Skvernelis kalbėjo ir trečiadienio susitikime su medikais.

2018-aisiais mitingą surengė ir gydytojai rezidentai, siekę geresnių atlyginimų. Nešini lagaminais jie pirmiausia atvyko į Vilniaus oro uostą, nes vis didesnė dalis jaunų gydytojų emigruoja. Iš oro uosto jie patraukė į Katedros aikštę ir ten susitiko su ministru Aurelijumi Veryga. Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis tokią akciją pavadino politine.

Apie streiką medikai kalbėjo ir praėjusių metų rudenį. Premjeras tokius žodžius vadino šantažu.