Lietuvoje

2015.05.08 01:21

Sostų karai: kas laimės mūšį dėl V. Gedvilo?

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2015.05.08 01:21

Mūšį dėl Darbo partijos (DP) nario Vydo Gedvilo paskyrimo į švietimo ministro postą laimės tokios minties kategoriškai atsisakanti Prezidentė, sako LRT.lt kalbinti politikos apžvalgininkai. Tačiau pašnekovai mano, kad Vyriausybė nusiteikusi kariauti ir parodyti, jog šalies vadovė negali pernelyg įžūliai šeimininkauti Vyriausybės darže.

Mūšį dėl Darbo partijos (DP) nario Vydo Gedvilo paskyrimo į švietimo ministro postą laimės tokios minties kategoriškai atsisakanti Prezidentė, sako LRT.lt kalbinti politikos apžvalgininkai. Tačiau pašnekovai mano, kad Vyriausybė nusiteikusi kariauti ir parodyti, jog šalies vadovė negali pernelyg įžūliai šeimininkauti Vyriausybės darže.

„Dėl kandidato į švietimo ministro postą matome akivaizdų ir gana radikalų susikirtimą. Nuomonės akivaizdžiai skiriasi: premjeras Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateiktą informaciją, jei ten ir yra kažkokie kabliukai, vadina smulkmenomis, Prezidentė yra kategoriška, kad asmens su tokia STT informacija jokiu būdu negalima skirti į ministrus.

Žinant Prezidentės charakterį, būdą ir politinį stilių, sunku tikėtis, kad ji pakeistų savo nuomonę ir leistų V. Gedvilui užimti ministro postą“, – teigia politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris.

Savo ruožtu politikos apžvalgininkė Jurga Tvaskienė pažymi, kad, nors iš premjero pasisakymų atrodė, jog jis yra ryžtingai nusiteikęs palaikyti koalicijos partnerius, sunku nepastebėti, kad jis yra žmogus, savo nuomonę keičiantis pagal situaciją, visuomenės nuomonę.

„Ką jis gali nuspręsti, lieka spėlioti. Tačiau realiausias scenarijus, manau, yra toks, kad premjeras demonstruos paramą partneriams, bet links į Prezidentės pusę.

Kita vertus, panašu, kad pati DP nėra tvirtai įsikibusi V. Gedvilo. Jis buvo pateiktas vertinimui, kaip DP ne kartą yra dariusi. Manau, kad pažaidusi nervų karą su prezidentūra, DP nusileis“, – kalba J. Tvaskienė.

Mūšis dėl V. Gedvilo – karo pradžia?

V. Bruverio manymu, susikirtimas dėl kandidato į švietimo ministrus yra vienas iš žingsnių, kuriuos premjeras bando žengti, siekdamas parodyti, kad Prezidentė per dažnai kišasi į reikalus, kurie yra Vyriausybės prerogatyva. Mūšio dėl V. Gedvilo baigtis, V. Bruverio nuomone, priklausys nuo premjero ryžto.

„Viskas priklauso nuo premjero nusiteikimo ir pasiryžimo. Jei šį susikirtimą jis vertina kaip principo klusimą, kad gal šioje vietoje jau reikia parodyti, jog Prezidentė negali šeimininkauti Vyriausybės darže, tai turėtų principingai laikytis. Bet aš abejoju. Žinant premjero būdą ir politikos stilių, ypač kai kalba eina apie jo santykius su Prezidente, jis retai imasi aiškios kaktomušos ir principinio susikirtimo. Aš manau, kad kol kas politinė iniciatyva yra Prezidentės pusėje“, – tvirtina V. Bruveris.

Savo ruožtu J. Tvaskienė pabrėžia, kad Vyriausybės mėginimai parodyti Prezidentei, jog ji kartais per daug sau leidžia, pastebimi jau nuo seniau, o mūšis dėl V. Gedvilo gali būti tik karo pradžia.

„Apie tai, kad Vyriausybei derėtų išreikšti ryžtingą poziciją, jau kurį laiką kalba ir Vyriausybei lojalūs politologai. Ir šiuo atveju turbūt yra nesvarbu, kokia kandidatų į ministrus pavardė figūruoja, tai rodo, kad Vyriausybė prieš rinkimus yra nusiteikusi parodyti savo ragus ir stuburą, ir ta kova yra galima.

Kova nebūtinai baigsis prezidentūros pergale. Jos baigtis priklausys nuo to, kaip stipriai laikysis koalicijos partneriai. Ilgą laiką Vyriausybė buvo nuolaidi, bet tam tikrą poziciją turi turėti“, – sako J. Tvaskienė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.