Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.10 21:31

Airiją iškeitęs į Lietuvą baltarusis įkūrė verslą: domisi vis daugiau lietuvių

Airiją iškeitęs į Lietuvą ir Alytaus rajone prieskoninių žalumynų verslą įkūręs baltarusis sako jau svarstantis apie plėtrą. Esą daugėja gyventojų, propaguojančių sveiką mitybą ir gyvenimo būdą, be to, yra galimybė iš savivaldybės gauti paramą.

Kelis kartus per mėnesį prieskoninės žolelės keliauja į didžiuosius miestus, ateityje verslininkas tikisi, kad produkcija ras vietą kaimyninių Lenkijos ir Baltarusijos šalių rinkose.

Gimęs Baltarusijoje, pastaruosius aštuonerius metus gyvenęs Airijoje, ten išmokęs auginti prieskoninius žalumynus, dabar tokio verslo baltarusis Alehas Čachouskis ėmėsi Alytaus rajone. Kol kas tai tik pradžia, sako jis, kasdien besisukantis nedidelėje patalpoje.

Žalumynus verslininkas daigina iš genetiškai nemodifikuotų sėklų, be trąšų. Čia esą reikia ne tik žinių. Svarbiausia – tinkamai įrengti patalpas. Turi būti pastovi temperatūra, specialus apšvietimas.

„Labai svarbu rasti gerų sėklų. Turėti patirties bei praktikos. Perskaičiau ne vieną knygą anglų ir rusų kalbomis – nepadėjo. Kai atvykau į Lietuvą, nusipirkau komposto. Praktiškai tokio, kokį pirkdavau Airijoje, bet jame niekas neaugo. Išbandžiau penkias komposto rūšis“, – pasakoja mažosios bendrijos vadovas A. Čachouskis.

Prieskoninės žolelės ne tik gardina maistą, bet ir stiprina sveikatą – įsitikinęs verslininkas. Lentynoje šiuo metu šešių rūšių žalumynai – ridikėlių daigai, pasižymintys antiseptinėmis savybėmis, iš organizmo šalinantys cholesterolį, sunkiuoius metalus. Kelių rūšių garstyčios, turinčios geležies, fosforo, A, B, D, E vitaminų, žirneliai, kalendra, bazilikas.

Artimiausiu metu žalumynų auginimo įranga bus sumontuota ir šioje didesnėje patalpoje – verslininkas planuoja auginti dvigubai daugiau rūšių žalumynų nei dabar, o ateityje dar plėsti verslą, apsėti žemę prie išsinuomoto pastato. Kol kas žalumynai iš Alytaus rajono keliauja į didžiuosius šalies miestus, tačiau planuose – didesnės rinkos.

„Mane domina Lenkijos ir Baltrusijos rinkos. Planuose – gera, stipri įmonė, vasarą ketinu įrengti šiltnamius, žiemą persikelti į patalpas. Ir plėsti pardavimų apimtis. Juk žalumynus veža iš Italijos, Izraelio, tai kodėl neužauginus čia?“, – pasakoja jis.

„Pats pradėjau auginti, turiu omeny prieš porą metų gal, o kai pamačiau, ką Olegas augina, tada supratau, kad ten buvo tik žaidimai vazonėliuose mažyčiuose. Derinam žiūrim, kas labiausiai patinka, kas labiausiai atitinka rinkos poreikius“, – tikina Vilnius Siliūnas, mažosios bendrijos pardavimų vadovas.

Kurti verslą Alytaus rajone mažosios bendrijos vadovas sako pasirinkęs dėl neblogų sąlygų smulkiajam ir vidutiniam verslui bei geros strateginės padėties – čia pat už sienos gimtinė. Mažoji bendrija gali tikėtis paramos iš Alytaus rajono savivaldybės. Šiemet verslo skatinimo fonde – per šimtą tūkstančių eurų.

„Praėjusiais metais pataisyti fondo nuostatai dėl paramos infrastruktūros gerinimo, patalpų įsigijimo arba remonto. Apie 30 proc. paramos gali pretenduoti“, – sako Arvydas Balčiūnas, Alytaus rajono meras.

Baltarusio planuose – siūlyti daigyklų šeimininkėms, nemėgstančioms kapstytis po žemę, tačiau norinčioms patiekalus gardinti pačių užsiaugintais žalumynais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi