Lietuvoje

2015.09.08 13:45

R. Baniulis: BPC operatorius turėjo ugniagesius pasiųsti į abu to paties pavadinimo kaimus

BNS2015.09.08 13:45

Negalėdamas išsiaiškinti tikslios gaisro vietos Alytaus rajone, Bendrojo pagalbos centro (BPC) operatorius turėjo pagalbą pasiųsti į abu kaimus, kurių pavadinimai yra vienodi, sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovas Remigijus Baniulis.

Negalėdamas išsiaiškinti tikslios gaisro vietos Alytaus rajone, Bendrojo pagalbos centro (BPC) operatorius turėjo pagalbą pasiųsti į abu kaimus, kurių pavadinimai yra vienodi, sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovas Remigijus Baniulis.

„Operatorius turėjo artimiausias komandas siųsti į abi vietas“, – trečiadienį Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) posėdyje teigė generolas.

TTK aiškinosi BPC veiksmus reaguojant į tragišką gaisrą Alytaus rajone Mančiūnų kaime, kai per gaisrą žuvo moteris su trimis mažamečiais vaikais.

Pagal pirminius duomenis, pirmoji apie gaisrą pranešė vėliau per jį žuvusi moteris. Pasak pareigūnų, ji kalbėjo nerišliai ir aiškiai nenurodė gaisro vietos. BPC operatorius bandydamas aiškintis pats perklausė, ar gaisras yra Mančiūnų kaime, tačiau moteris jau nebeatsakė.

„Yra dvi gyvenvietės vienodais pavadinimais. Jos skirtingose seniūnijose. Pajėgos būtų skirtingos reagavusios“, – teigė R. Baniulis.

Tačiau, kaip rodo pirminis tyrimas, Bendrojo pagalbos centro darbuotojas nepranešė ugniagesiams apie galimą gaisrą, bet aštuonias minutes vis bandė prakalbinti skambinusiąją kartodamas „alio“. Po aštuonių minučių jis ryšį nutraukė, nes apie tą patį įvykį pranešė kitas asmuo. Tuomet ir išsiųsta pagalba.

„Šiandien galima daryti prielaidą, kad galėjo būti paprasčiausiai žmogiška klaida (...). Kad tai yra sistemos klaida, šiandien mes tokio atsakymo negavome“, – po komiteto posėdžio žurnalistams sakė TTK pirmininkas Julius Sabatauskas.

Tačiau kol kas nežinoma, ar paskambinus moteriai, sistema BPC operatoriui parodė jos buvimo vietą. Antrojo skambučio atveju vieta parodyta 8,5 km spinduliu.

„Kiek gavome patikinimus, vietos nustatymas veikia. Būna vienetinių atvejų, kai neveikia dėl kokių nors gedimų, tačiau paprastai kiekvieną kartą sistema operatoriui siunčia skambinančiojo koordinates, tik jos nurodomos tam tikru spinduliu“, – aiškino komiteto vadovas.

Be to, paaiškėjo, kad iš pradžių nežinota apie pirmąjį skambutį BPC, nes operatorius neužpildė elektroninės kortelės, prie kurios automatiškai „prikabinami“ garso ir vaizdo įrašai.

„Apie pirmą skambutį niekas nežinojo, tik jį vėliau iš archyvų pavyko atsekti“, – sakė R. Baniulis.

Bendrojo pagalbos centro viršininko Audriaus Čiuplio tvirtinimu, prieš minėtą skambutį buvo keli iš eilės melagingi skambučiai, kai paskambinama ir tylima. Prie tokių priskirtas ir moters skambutis.

Anot BPC vadovo, pagal nustatytas taisykles sulaukęs pranešimo apie gaisrą operatorius privalo per minutę išsiųsti pagalbą prieš tai išsiaiškinęs adresą. Jis pritarė, kad šiuo atveju buvo galima ugniagesius pasiųsti į abu kaimus vienodu pavadinimu.

„Ne visi operatoriai dirbantys yra tokie, kokie turėtų būti, ne visi sugeba priimti žaibiškus sprendimus“, – per komiteto posėdį sakė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Saulius Gagas priminė, kad antradienį pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl tarnybinių pareigų neatlikimo. Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Andžejus Roginskis teigė, kad jis neturėtų trukti ilgai.

A. Čiuplio teigimu, į pirmąjį skambutį atsiliepęs BPC operatorius yra statutinis pareigūnas, ketverius metus dirba šį darbą. Dabar jis turi nedarbingumo lapelį.

Nelaimė įvyko balandžio 3 dieną, apie 18 valandą. Kol kas dėl nenustatytos priežasties medinio namo koridoriuje kilo gaisras. Per jį žuvo 27 metų mokytoja, jos 4 ir 9 metų dukros bei 8-erių sūnus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.