Naujienų srautas

Lietuvoje2015.05.05 14:53

Probacijos tarnybos reidai: siekiama ir sudrausminti, ir padėti

Gegužės mėnesį vykdomo reido „Teistų asmenų priežiūra 2015“, kuomet tikrinami laisvėje esantys teisti asmenys, tikslas yra ne tik patikrinti, ar laikomasi teismo nurodymų, bet ir padėti nuteistiesiems. Taip tvirtina Kalėjimų departamento Probacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Lauraitis. Jis priduria, kad pagalba ypač svarbi, nes tarp nuteistųjų yra ir 600 nepilnamečių.

Gegužės mėnesį vykdomo reido „Teistų asmenų priežiūra 2015“, kuomet tikrinami laisvėje esantys teisti asmenys, tikslas yra ne tik patikrinti, ar laikomasi teismo nurodymų, bet ir padėti nuteistiesiems. Taip tvirtina Kalėjimų departamento Probacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Lauraitis. Jis priduria, kad pagalba ypač svarbi, nes tarp nuteistųjų yra ir 600 nepilnamečių.

„Policija taip pat teikia pagalbą, pataria, kur gauti socialinę pagalbą. Probacijos tarnybos nukreipia į Darbo biržą, tarpininkauja įdarbinant. Yra nemažai atvejų, kai probacijos tarnybos kreipėsi į elektros tinklus, kad žmonėms, kuriems atjungta elektra ir kurie turi mažų vaikų, būtų įdiegta elektra, skirta pašalpa“, – nurodo specialistas.

– Reidai vykdomi jau ne pirmą kartą. Kodėl jų reikia?

– Norint užtikrinti visuomenės saugumą, reidai vykdomi kaip tarpinstitucinis planas su policijos įstaigomis, probacijos ir savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybomis. Probacijos tarnybos nuteistųjų priežiūrą vykdo ne tik tuo metu, kai vykdomos bendros prevencinės priemonės, bet nuolat, visus metus.

Tačiau, siekiant padėti probacijos priežiūros tarnyboje esantiems nuteistiesiems spręsti socialines problemas, skatinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, vieną kartą per metus, dažniausiai gegužę, organizuojama prevencinė priemonė. [...]

Probacijos tarnybų priežiūroje yra ir apie 600 nepilnamečių ir daugiau kaip 8 tūkst. suaugusių asmenų. Devintus metus vykdomas reidas duoda rezultatų.

– Ar juos visus ir patikrinsite?

– Šiais metais planuojame patikrinti daugiau kaip 4 tūkst. asmenų. Pernai buvo patikrinti daugiau kaip 5 tūkst.

– Į ką patikrinimo metu kreipiamas didžiausias dėmesys?

– Tikrinant didžiausias dėmesys kreipiamas į tai, ar jie vykdo teismo nustatytas pareigas. Pavyzdžiui, ar būna namuose nustatytu metu. Iš pernai aplankytų 5476 asmenų, 2018 asmenų buvo aplankyti jiems privalomu būti namuose metu, t. y. nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto.

– Kokie dar draudimai ar įpareigojimai skiriami lygtinai nuteistiems arba anksčiau laiko paleistiems asmenims?

– Jų skalė – didelė. Populiariausias įpareigojimas – neišeiti iš namų nustatytu laiku. Taip pat – įsidarbinti, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, atlyginti žalą. Teismas sprendžia pagal kiekvieną žmogų.

– Kas gresia, jeigu nustatoma, kad buvo pažeistas režimas ar kitaip nepaisoma įpareigojimų?

– Pernai buvo nustatyti 346 pažeidimai. Iš jų – 31 administracinės teisės pažeidimas. Priežiūroje esantiems asmenims už įpareigojimų nevykdymus buvo paskirtos 123 nuobaudos. Duoti 56 teikimai teismui už įpareigojimų nevykdymą, siekiant, kad teismas spręstų klausimą dėl bausmės pakeitimo į griežtesnę. Tie asmenys yra kontroliuojami, prižiūrimi.

– Jeigu pažeidimai – piktybiniai, ar žmogus gali būti sugrąžintas į įkalinimo įstaigą?

– Taip, gali.

– Pranešama, kad domėsitės ne tik, kaip laikomasi apribojimų, bet bus vertinamos ir teistų asmenų gyvenimo sąlygos, aiškinamasi, kokios socialinės ar kitos pagalbos jiems reikia. Kiek realu pakeisti jų gyvenimo sąlygas?

– Gyvenimo sąlygas pakeisti labai sunku, bet mes imsimės priemonių. Kaip minėjau, yra ir teistų vaikų. Bus atsižvelgta į jų gyvenimo sąlygas. Tai – savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybų kompetencija priimti tam tikrus sprendimus.

Policija taip pat teikia pagalbą, pataria, kur gauti socialinę pagalbą. Probacijos tarnybos nukreipia į Darbo biržą, tarpininkauja įdarbinant. Yra nemažai atvejų, kai probacijos tarnybos kreipėsi į elektros tinklus, kad žmonėms, kuriems atjungta elektra ir kurie turi mažų vaikų, būtų įdiegta elektra, skirta pašalpa.

– Tokie reidai yra ne tik drausminiai. Kaip juos apibendrinsite?

– Gegužės pabaigoje arba iki birželio vidurio iš apygardų probacijos tarnybų gausime informaciją apie vykdytą priemonę. Parengsime pažymą ir birželio antroje pusėje turėsime rezultatus. Tada būtų galima išsamiai pateikti šios prevencinės priemonės – „Teistų asmenų priežiūra 2015“ – rezultatus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi