Lietuvoje

2019.04.10 10:20

Linkevičius: tyrimą dėl Sausio 13-osios bylos teisėjų pradėjusi Rusija kerštauja (atnaujinta)

LRT.lt, Saulius Jakučionis, BNS2019.04.10 10:20

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kerštu vadina Rusijos pradėtą tyrimą dėl keturių Lietuvos teisėjų, paskelbusių nuosprendį Sausio 13-osios byloje.

„Galėčiau ir taip pavadinti, kad tai yra savotiškas kerštas“, – BNS trečiadienį sakė ministras.

„Sunku kažkaip vertinti, nes šiaip yra apgailėtina situacija“, – pridūrė jis.

Pasak L. Linkevičiaus, Rusija „turėtų suprasti, kad nors daug metų praėjo, bet teisingumas turi būti, o tokiems atvejams senaties nėra“.

Jo teigimu, teisėjams rekomenduojama nevykti į Rusiją ar jai draugiškas šalis, nes „ten jie gali tikėtis provokacijų ar įvairiausių kitokių veiksmų“.

Ministras taip pat pažadėjo kreiptis į tarptautines organizacijas.

„Kiek galėsime, ta apsauga pasirūpinsime. (...) Tie asmenys, kurie susiję su byla, ne tik teisėjai, bet visi turėtų elgtis atsargiau“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Rusijos tyrimų komitetas trečiadienį paskelbė, kad pradėjo baudžiamąją bylą prieš Lietuvos teisėjus, nagrinėjusius Sausio 13-osios bylą – Ainorą Macevičienę, Aivą Survilienę, Virginiją Pakalnytę-Tamošiūnaitę ir Artūrą Šumską. 

Rusijos tyrėjai nustatė, kad minėti Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjai paskelbė „žinomai neteisėtą nuosprendį“ Dmitrijui Jazovui, Michailui Golovatovui, Vladislavui Švedui, Jurijui Meliui, Genadijui Ivanovui ir kitiems Rusijos Federacijos piliečiams, pripažinus juos kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų, ir paskyrus jiems laisvės atėmimo bausmes nuo 4 iki 14 metų.

„Be to, skelbiant nusprendį, teisėjams buvo žinoma, kad kaltinimai neatitinka faktinių 1991 metų sausio 13-osios įvykių aplinkybių“, – rašoma tyrimų komiteto pranešime. Taip pat Lietuvos teisėjai kaltinami pažeidę tarptautinę teisę ir baudžiamąjį procesą.

Skelbiamame pranešime kartojamas melas apie tai, kad į žmones buvo šaudyta iš namų stogų ir viršutinių pastatų aukštų, nors, anot Rusijos tyrėjų, „žinoma, kad konflikte dalyvavo trečioji šalis“. Tiesa, kas yra ta trečioji šalis – pranešime neįvardijama.

Rusijos komitetas jau anksčiau pareiškė kaltinimus už akių ir bylą tyrusiam buvusiam prokurorui Simonui Slapšinskui, jis kaltinamas neteisėtu Rusijos piliečių baudžiamuoju persekiojimu. Šiuo metu advokatu dirbantis S. Slapšinskas Rusijos veiksmus vadina politiniu persekiojimu.

Sausio 13-osios bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija kovo pabaigoje dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų paskelbė nuosprendžius iš viso 67-iems Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiams, jiems skirtos bausmės nuo ketverių iki 14 metų. Nukentėjusiaisiais šioje byloje pripažinti beveik 700 asmenų, liudytojais apklausti maždaug tūkstantis žmonių.

Tarp nuteistųjų – 94 metų buvęs sovietų gynybos ministras Dmitrijus Jazovas, jam už akių teismas skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę. 14 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas ir buvęs sovietų armijos Vilniaus garnizono vadas Vladimiras Uschopčikas, buvusiam KGB karininkui Michailui Golovatovui skirta 12 metų nelaisvės. 

Dauguma kaltinamųjų nuteisti už akių, nes Rusija ir Baltarusija atsisakė juos išduoti.

Rusijos atstovai nurodo, jog Lietuvos teisėjai konstatavo, kad „nėra galimybės tiksliai nustatyti, kurių kaltinamųjų veiksmai lėmė rimčiausias pasekmes“, t.y. dėl kurių veiksmų žuvo ar buvo sužaloti gyventojai.

„Taip jie grubiai pažeidė baudžiamosios teisės principus, numatančius, jog visos abejonės traktuojamos kaltinamųjų naudai“, – teigė komiteto atstovė Svetlana Petrenko.

Rusija atmetė Lietuvos prašymą byloje apklausti buvusį Sovietų Sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą.

1991 metais sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių.

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.