Lietuvoje

2015.05.05 00:08

L. Linkevičius: Rusijos šnipinėjimas Lietuvoje neturėtų stebinti

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt, BNS2015.05.05 00:08

Lietuvoje sulaikytas dar vienas šnipinėjimu įtartas užsienio valstybės pilietis. Turimais duomenimis, sulaikytasis N. F. yra 1977 m. gimęs Rusijos Federacijos pilietis, etatinis Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) darbuotojas.

Lietuvoje sulaikytas dar vienas šnipinėjimu įtartas užsienio valstybės pilietis. Turimais duomenimis, sulaikytasis N. F. yra 1977 m. gimęs Rusijos Federacijos pilietis, etatinis Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) darbuotojas. Tuo metu Lietuvos užsienio reikalų ministro teigimu, Rusijos šnipinėjimas neturėtų stebinti.

Tikimasi, kad šnipinėju įtariamo ruso byla bus nagrinėjama Lietuvoje.

Vykdydamas sudėtingą ilgalaikę žvalgybinę operaciją Valstybės saugumo departamentas surinko ir prokuratūrai pateikė duomenis, kurie leidžia įtarti, kad praėjusį trečiadienį sulaikytas asmuo vykdė prieš Lietuvą nukreiptą žvalgybinę operaciją, kurios tikslas – prasiskverbti į Lietuvos valstybei vadovaujančias institucijas, Lietuvos teisėsaugos bei žvalgybos tarnybas.

Vilniaus miesto apylinkės teismas ketvirtadienį patenkino prokuroro prašymą skirti sulaikytajam griežčiausią kardomąją priemonę ir leido jį suimti trims mėnesiams, informuoja prokuratūra.

Kaip skelbia Generalinė prokuratūra, buvo stabdytas „eilinis Rusijos žvalgybos tarnybų bandymas prieiti prie tik Lietuvos vadovams žinomos informacijos, siekiant manipuliuoti ir daryti įtaką Lietuvos sprendimų priėmimo procesams aukščiausiame lygyje“.

Tai kokybiškai naujas dalykas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, konservatorius Arvydas Anušauskas sutiko, kad Rusijos FST pareigūno sulaikymas yra kokybiškai naujas dalykas. Iki šiol viešumoje pasigirsdavo arba diplomatinį imunitetą turinčių Rusijos ambasados darbuotojų išsiuntimas iš Vilniaus, arba Lietuvos piliečių, talkinusių trečiųjų šalių tarnyboms, sulaikymai.

„Šiuo atveju sulaikytas etatinis darbuotojas, kuris, kaip suprantama, neturėjo diplomatinės priedangos, tiesiog dirbo Lietuvos teritorijoje ir dėl to buvo sulaikytas“, – sako A. Anušauskas.

Pasak A. Anušausko, ne visi Lietuvoje dirbantys Rusijos slaptųjų tarnybų darbuotojai gali turėti diplomatinę priedangą. „Reikia veikiančių ir nelegaliai, slapta, pridengusių kitomis tapatybėmis. Detalių negaliu pasakyti, bet šiuo atveju kalbama apie tai“, – sako politikas.

A. Anušauskas teigia, kad Rusijos pusė galbūt padarė klaidų, todėl Lietuvos teisėsaugos institucijos galėjo imtis veiksmų.

Tačiau politikas pabrėžia, kad Lietuvoje tikrai nėra žinomi visi galimi Rusijos agentai: „Jie gali prisidengti verslininkais, mokslininkais – bet kokia tapatybe. Eiliniu žmogumi, vairuotoju. Jie tą daro gana sėkmingai naudodamiesi svetimomis kitų šalių piliečių tapatybėmis“.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas sako, kad Rusijos specialiosios tarnybos Lietuvoje dirba gana intensyviai.

„Ką mes ir kalbame pastaruosius porą metų, kad Rusijos žvalgyba labai intensyviai dirba. Čia tiesiog iliustracija to viso kalbėjimo, kad konkretus žmogus vykdo tą veiką“, – teigia politikas.

Ar bandys susigrąžinti į Rusiją?

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Rasa Juknevičienė teigia neturinti informacijos apie Rusijos FST pareigūno sulaikymą, bet neabejoja, kad Rusija bandys susigrąžinti savo pareigūną.

„Tikiuosi, kad Valstybės saugumo departamentas informuos Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą, kiek galės ir kiek mums priklauso žinoti. Skirtumas tik tas, kad čia sulaikytas Rusijos Federacijos pilietis. Nežinau, ar taip apskritai yra buvę? Buvo išsiųstų iš Lietuvos, bet kad būtų sulaikytas, tai nežinau“, – sakė politikė.

R. Juknevičienė priminė Valstybės saugumo departamento informaciją, kad Rusijos specialiųjų tarnybų veikimas Lietuvoje tampa vis agresyvesnė.

„Tačiau trūksta informacijos, kad galėčiau kvalifikuotai pakomentuoti: ar tai susiję su NATO paslaptimis, ar tai bendra operacija su partneriais, ar kokių kitų dalykų. Tik vienas dalykas yra ypatingas, kad tai Rusijos Federacijos pilietis. Turėkime omenyje, kas toliau seks, kokia bus reakcija“, – sako politikė.

E. Lucasas: šnipų persekiojimas Lietuvoje – gera atgrasymo priemonė

Lietuvos sprendimas viešai patraukti baudžiamojon atsakomybėn užsienio šnipus yra gera atgrasymo priemonė ir atspindi požiūrį į Rusiją kaip priešišką valstybę, sako knygos apie Rusijos šnipus autorius Edwardas Lucasas.

Lietuvos prokurorų informaciją apie sulaikytą šnipinėjimu įtariamą Rusijos pilietį britų rašytojas ir žurnalistas pavadino „malonia staigmena, kuri rodo, kad Lietuvos kontržvalgyba dirba savo darbą“.

Generalinė prokuratūra paskelbė, kad sulaikytasis dirbo Rusijos federalinei saugumo tarnybai FSB.

E. Lucaso teigimu, FSB agento veikla parodo, kad Maskva Lietuvą laiko „artimuoju užsieniu“, nes tolesniuose kraštuose paprastai veikia kita žvalgybos institucija – Rusijos užsienio žvalgybos tarnyba SVR.

„Įvardydama šalį ir tarnybą Lietuva elgiasi gana tiesmukai, ir manau, kad elgiasi teisingai. Įdomu, kad jie nebandė išmainyti šio asmens. Manau, kad tai turi atgrasomąjį poveikį ir parodo, kad šnipinėjimas sulauks pasekmių. Prieš dešimt metų galėjai šnipinėti Rusijai bet kur pasaulyje, o pagavus daugiausia grėsė išsiuntimas namo. Dabar už tai ilgam patenki į kalėjimą“, – BNS sakė knygos „Apgaulė“ (Deception) autorius.

„Manau, kad tai realizmo ženklas. Vakarų šalyse šnipų gaudytojams pagavus šnipą politikai dažnai nusprendžia, kad nereikia komplikuoti reikalų kalbant apie tai viešai. Lietuvos akyse Rusija yra priešiška jėga, kur diplomatinės vingrybės neteikia jokios naudos“, – teigė jis.

Anot prokurorų, praėjusią savaitę Lietuvoje sulaikytas Rusijos pilietis, gimęs 1977 metais, bandė „prasiskverbti į Lietuvos valstybei vadovaujančias institucijas, Lietuvos teisėsaugos bei žvalgybos tarnybas“.

Valstybės saugumo departamento teigimu, sulaikydamos rusą institucijos „užkardė eilinį Rusijos žvalgybos tarnybų bandymą prieiti prie tik Lietuvos vadovams žinomos informacijos, siekiant manipuliuoti ir daryti įtaką Lietuvos sprendimų priėmimo procesus aukščiausiame lygyje“.

Tai jau ketvirtas šnipinėjimo atvejis, apie kurį per mažiau nei metus paskelbė Lietuvos teisėsauga ir žvalgyba.

Stebinti neturėtų

Rusijos šnipinėjimas Lietuvoje neturėtų stebinti, sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Neturėtų kažko stebinti ta veikla. Ji vyksta, ir teisėsaugos institucijos dirba savo darbą“, – BNS telefonu iš Moldovos pirmadienį sakė ministras.

„Negali pataisyti santykių tokie dalykai ir tikrai neįneša daugiau pasitikėjimo, bet tai yra tokia, deja, šių dienų realybė“, – pridūrė jis.

Generalinė prokuratūra pirmadienį pranešė, kad praėjusią savaitę Lietuvoje sulaikė šnipinėjimu įtariamą Rusijos pilietį. 1977 metais gimęs asmuo buvo Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) darbuotojas.

Pasak L. Linkevičiaus, Užsienio reikalų ministerija jau tarpininkauja, kad įtariamasis galėtų susitikti su Rusijos konsulu Lietuvoje.

Anot prokuratūros, sulaikytasis bandė „prasiskverbti į Lietuvos valstybei vadovaujančias institucijas, Lietuvos teisėsaugos bei žvalgybos tarnybas“.

Valstybės saugumo departamento teigimu, sulaikydamos rusą institucijos „užkardė eilinį Rusijos žvalgybos tarnybų bandymą prieiti prie tik Lietuvos vadovams žinomos informacijos, siekiant manipuliuoti ir įtakoti Lietuvos sprendimų priėmimo procesus aukščiausiame lygyje“.

Tai jau ketvirtas šnipinėjimo atvejis, apie kurį per mažiau nei metus paskelbė Lietuvos teisėsauga ir žvalgyba.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.