Lietuvoje

2015.05.04 12:18

Lietuva skiria humanitarinę pagalbą Nepalui

lrytas.lt2015.05.04 12:18

Nuo žemės drebėjimo nukentėjusiam Nepalui Lietuvos užsienio reikalų ministerija iš Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų skiria 18 tūkst. eurų, kurie bus pervesti Jungtinių Tautų Vaikų fondui (UNICEF).

Nuo žemės drebėjimo nukentėjusiam Nepalui Lietuvos užsienio reikalų ministerija iš Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų skiria 18 tūkst. eurų, kurie bus pervesti Jungtinių Tautų Vaikų fondui (UNICEF).

Po balandžio 25 dieną Nepale įvykusio 7,8 balo pagal Richterio skalę žemės drebėjimo žuvusiųjų skaičius šioje šalyje jau viršijo 7000, sužeistųjų – daugiau kaip 14000, taip pat daug dingusių be žinios. Nukentėjo apie 0,5 mln. namų, apie 70000 jų sunaikinta visiškai. Labiausiai nukentėjusiose gyvenvietėse sunaikinta net apie 90 procentų namų.

Europos Komisijos Humanitarinės pagalbos generalinis direktoratas (GD ECHO) Nepalui jau skyrė skubios pagalbos už 3 mln. eurų, išsiuntė į šią šalį 9 ekspertus. ES šalys narės paskelbė Nepalui skirsiančios per 18 mln. eurų.

Pastaruoju metu, atsiliepdama į tarptautinius humanitarinės pagalbos prašymus ir iniciatyvas, Lietuvos užsienio reikalų ministerija humanitarinę pagalbą yra skyrusi Sirijai, Ukrainai, Vanuatu ir kovai su Ebolos virusu.

320 tūkst. vaikų Nepale negali grįžti į savo namus

Praėjus daugiau nei savaitei po Nepalą sukrėtusio stipriausio per 80 metų žemės drebėjimo, žuvusių žmonių skaičius pasiekė 6 000 ir vis auga. Žemės drebėjimas sugriovė daugumą senų ar nekokybiškai pastatytų statinių, sugriuvo didelė dalis istorinių pastatų, daugybė gyvenamųjų namų, mokyklų. Šimtai namų yra avarinės būklės ir gali sugriūti bet kurią akimirką. Gyventojų teigimu, po didžiulio šalį sukrėtusio žemės drebėjimo, mažesni 3-4 balų žemės drebėjimai praeitą savaitę dar vis pasikartojo kasdien.

2,8 milijono gyventojų dienas ir naktis leidžia humanitarinėse zonose ar tiesiog gatvėse. Tai namų netekę arba į avarinės būklės namus bijantys grįžti žmonės. Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ duomenimis tarp jų – 320 tūkst. vaikų.

Kesang, pirmagymio motina, guodėsi gelbėtojams: „Mes apsigaubiame tik plastiko atraižomis, žemė po kojomis lengvai patvinsta nuo lietaus – visą naktį praleidžiame stovėdami. Ligos sparčiai plinta tokiomis sąlygomis, aš labai susirūpinusi dėl savo vaikelio“.

Praeitą savaitę Nepalo gyventojus pasiekė trys lėktuvai bei keli sunkvežimiai pripildyti organizacijos „Save the Children“ rinkinių kūdikiams, higienos priemonių, anklodžių ir tentų nukentėjusiesiems, tačiau dar vis daugybei žmonių jų trūksta.

Organizacija „Gelbėkit vaikus“, priklausanti tarptautiniam tinklui „Save the Children“, ragina Lietuvos žmones padėti vaikams Nepale. Aukoti galite skambindami ir rašydami SMS numeriu 1405 įrašydami kodą 1405 – žinutės kaina 1.45 € (5 Lt). Paaukoti daugiau galite portale www.aukok.lt.

„Gelbėkit vaikus“ – tai 1991 m. įkurta nepolitinė, nevyriausybinė ir nereliginė, už vaiko teises kovojanti organizacija, šiuo metu turinti skyrius daugiau nei 20 Lietuvos miestų ir rajonų. „Gelbėkit vaikus“ yra motininės organizacijos „Save the Children“, vykdančios vaiko teisių programas daugiau nei 120 pasaulio šalių, narė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.