Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Užpelkių draustinyje atidarytas „Akmenų rūžos“ pažintinis takas

Lidija Jankauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Tytuvėnų regioniniame parke, Užpelkių botaniniame-zoologiniame draustinyje, atidarytas pažintinis takas, nusėtas natūralių akmenų ruožų. Keliaujantieji galės apžiūrėti ir ne vieną žinomo skulptoriaus kompoziciją.

Tytuvėnų regioniniame parke, Užpelkių botaniniame-zoologiniame draustinyje, atidarytas pažintinis takas, nusėtas natūralių akmenų ruožų. Keliaujantieji galės apžiūrėti ir ne vieną žinomo skulptoriaus kompoziciją.

„Akmenų rūžos“ pažintinis takas Užpelkių mišku tiesiasi apie pusantro kilometro. Vietiniai žmonės sako seniai žinoję, kad draustinio miškuose guli akmenų ruožai, nuo seno vadinami „rūžomis“. Jų Užpelkių miške yra net keturi. Du iš jų – Tučkinės ir Velniakelis – tyrinėti geologų, jiems suteiktas gamtos paveldo objekto statusas. 

„Atėję į „Akmenų rūžą“ lankytojai pirmiausiai atsidurs labai gražiame miške ir pamatys senovėje susiformavusius paslaptingus pylimus, vadinamus „rūžomis“. Šitie pylimai labai išraiškingi ir iš pradžių atrodo, kad tai yra žmogaus darbas“, – pasakoja Tytuvėnų regioninio parko direktorius Vytautas Stonys.

Pasak mokslininkų, tokie akmenų ruožai atsirado traukiantis ledynams. Jie atnešė daug akmenų, žvirgždo ir smėlio. Tirpstant ledui atsirado plyšių, į kuriuos sukritusi morena buvo veikiama galingų vandens srautų. Šie srautai išplovė ir nusodino smulkias uolienas, viršuje palikdami tik stambesnius riedulius.

„Tai natūralus gamtos geologinis objektas, mažai pakeistas žmonių. Šiuo metu jis yra pritaikytas jį lankyti išryškinant gamtines ir visas kitas pridėtines tokio objekto savybes“, – teigia Geologijos tarnybos Inžinerinių geologinių tyrimų poskyrio vadovas Vidas Mikulėnas.

Pasak regioninio parko vadovo, „Akmenų rūžos“ pažintiniu taku siekiama lankytojams ne tik papasakoti apie ledyno suformuotus akmenų ruožus, bet ir pateikti informacijos apie akmens istorinę, kultūrinę, mitologinę reikšmę.

„Jeigu nebūtų tako, nebūtų rodyklių, sustojimo vietų, tai žmogui pamatyti tą „rūžą“ ar kažkokį riedulį, atodangą būtų sudėtinga“, – sako Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis.

Miškininkai teigia, kad ir Tytuvėnų miškai turi kuo didžiuotis.

„Gamta čia labai įvairi: draustinis, gervės peri, žvėrių pilna – šernų, vilkų, briedžių, elnių“, – pasakoja miškininkas Jonas Laucius.

Keliaujantieji pažintiniu taku taip pat apžiūrės Kęstučio Musteikio, Kazio Venclovo, Jono Gencevičiaus, Gintaro Mikolaičio, Mindaugo Jurėno  skulptūras ir kompozicijas.