Lietuvoje

2015.04.30 18:16

Rusijos ambasadoriui pareikštas griežtas protestas dėl karinių laivų veiksmų Baltijos jūroje

BNS, LRT.lt2015.04.30 18:16

Rusijos kariniai laivai šiemet jau tris kartus trukdė tiesti elektros liniją su Švedija „NordBalt“, pranešė „Litgrid“. Be to, elektros kabelis, Baltijos jūroje tiesiamas virš Rusijos ir Vokietijos „Nord Stream“ dujotiekio, šiemet pirmą kartą kirto dujų vamzdį.

Rusijos kariniai laivai šiemet jau tris kartus trukdė tiesti elektros liniją su Švedija „NordBalt“, pranešė „Litgrid“. Be to, elektros kabelis, Baltijos jūroje tiesiamas virš Rusijos ir Vokietijos „Nord Stream“ dujotiekio, šiemet pirmą kartą kirto dujų vamzdį.

„Kol kabelis guli Baltijos jūros dugne neįgilintas ir nepaslėptas po smėliu, prie jungties trasos nuolatos budi specialus laivas, turintis įspėti kitus laivus, jei šie prisiartina per daug arti ir savo žvejybos įranga ar inkarais galėtų kliudyti kabelį. Ketvirtadienį šis laivas turėjo nukrypti nuo kabelio trasos, kai tą įsakė pasirodę Rusijos kariniai laivai“, – pranešė „Litgrid“.

Pasak įmonės, šiais metais tai jau trečias toks atvejis.

Užsienio reikalų viceministras Andrius Krivas balandžio 30 dieną dėl šių įvykių iškvietė Rusijos ambasadorių Lietuvoje Aleksandrą Udalcovą. Jam išsakytas griežtas protestas dėl besikartojančių Rusijos karinio jūrų laivyno veiksmų Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje, kuriais, pažeidžiant Jungtinių Tautų Jūrų teisės konvencijos (UNCLOS) nuostatas, trikdoma taiki laivyba ir ekonominė veikla.

Balandžio 30 d. Rusijos karinių jūrų pajėgų laivas eilinių Rusijos Baltijos laivyno vykdomų kovinių pratybų metu įplaukė į Lietuvos išskirtinę ekonominę zoną ir neteisėtai nurodė keisti kursą joje plaukusiam įmonės ABB AB valdomam laivui ALCEDO.

Panašūs incidentai įvyko šių metų kovo 19 d., balandžio 10 d. ir balandžio 24 d. Į visus juos Lietuvos užsienio reikalų ministerija reagavo protesto notomis. Lietuva savo veiksmus derina su Švedija, – tokiais Rusijos karinio jūrų laivyno veiksmais bandoma trikdyti ir jūrinio kabelio „NordBalt“ tiesimo darbus. Atsakymų į šias notas iš Rusijos atsakingų institucijų nėra gauta. Minėtus veiksmus Rusijos karinių jūrų pajėgų Baltijos laivyno laivai atlieka savo vykdomų karinių pratybų zonos apsaugos pretekstu. Rusijos institucijos nėra jokia forma nei prašę, nei gavę Lietuvos institucijų išankstinio sutikimo tokiems veiksmams.

Notose Lietuva reikalauja, kad Rusija liautųsi trikdyti tarptautinę laivybą ir teisėtą ekonominę veiklą Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje ir laikytųsi JT Jūrų teisės konvencijos nuostatų, nustatančių pakrantės valstybės suverenias teises jos išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Pasak bendrovės „Litgrid“, specialiam laivui „Topaz Installer“ tiesant pirmąją šiemet 50 kilometrų kabelio atkarpą, buvo kirstas „Nord Stream“ dujotiekis, ir tai buvo pirmas atvejis, kai kabelis turėjo kirsti dujų vamzdį. Šiuo metu laivas baigia tiesti antrąją tokio pat ilgio atkarpą.

„Siekiant jį apsaugoti, buvo sukonstruota speciali betoninė apsauga“, – teigiama pranešime.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius BNS ketvirtadienį sakė, kad Rusija tokiais veiksmais pažeidžia Jungtinių Tautų konvenciją, todėl Lietuva kviečiasi Rusijos ambasadorių išreikšti protestą.

Energetikos ministras teigia, kad incidentas nepadarė žalos projekto eigai.

„Šios dienos įvykis, kai prie „NordBalt“ jungties trasos budintis specialus laivas turėjo nukrypti nuo kabelio klojimo trasos, nepadarė jokios žalos „NordBalt“ projekto eigai. Šis laivas turi įspėti kitus laivus, jei šie prisiartina per daug arti ir savo žvejybos įranga ar inkarais galėtų kliudyti kabelį, kol šis guli dugne neįgilintas ir nepaslėptas po smėliu. Tuo tarpu Baltijos jūroje specialus kabelius klojantis laivas „Topaz Installer“ tęsia darbą. Baltijos jūros dugne jau paklota 300 kilometrų kabelio, o visi kabelio klojimo ir apsaugojimo darbai bus baigti iki vasaros pabaigos, kaip ir planuota iki šiol“, – Energetikos ministerijos pranešime spaudai cituojamas ministras Rokas Masiulis.

Iš viso nutiesta apie 350 kilometrų „NordBalt“ kabelio, kurio visas ilgis jūroje sieks 410 kilometrų.

Švedija palaiko Lietuvos protestą dėl Rusijos elgesio Baltijos jūroje

Švedija ketvirtadienį išsakė paramą Lietuvos protestui dėl Rusijos karo laivų elgesio Baltijos jūroje, kuriuo trikdomas elektros kabelio į Švediją tiesimas.

Švedijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Pezhmanas Fivrinas BNS sakė, kad Stokholmas Rusijos elgesį laiko tarptautinės teisės pažeidimu.

„Švedija susisiekė su Rusijos pareigūnais ir aptarė šį reikalą, išsakė poziciją, kad tai tarptautinės teisės pažeidimas. Mes remiame Lietuvą šiuo klausimu. Užsienio reikalų ministerija pirmadienį aptars, kaip toliau elgtis šiuo klausimu“, – BNS telefonu iš Švedijos sakė diplomatas.

Rusijos ambasados komentaro BNS gauti ketvirtadienį nepavyko.

Populiariausi

Vilija Blinkevičiūtė
10

Lietuvoje

2021.04.13 18:25

Blinkevičiūtė perspėjo socdemus: jei susvyruosime, būsime vėl „apženyti“ su konservatoriais

LSDP pakeitė pirmininko rinkimų datą; atnaujinta 21.28
10