Lietuvoje

2015.04.30 15:11

LRT RADIJO laida „Gamta – visų namai“: 3000 šeštadienių su laida apie Lietuvos gamtą

2015.04.30 15:11

Šį šeštadienį LRT radijo klausytojai girdės jau 3000-ąją laidą „Gamta – visų namai“. Tai seniausia ir ilgiausiai gyvuojanti nacionalinio radijo laida. Pirmąkart ji transliuota 1957 metų rugsėjo 28-ąją, tuomet laida vadinta „Gamta, medžioklė, žūklė“.

Šį šeštadienį LRT radijo klausytojai girdės jau 3000-ąją laidą „Gamta – visų namai“. Tai seniausia ir ilgiausiai gyvuojanti nacionalinio radijo laida. Pirmąkart ji transliuota 1957 metų rugsėjo 28-ąją, tuomet laida vadinta „Gamta, medžioklė, žūklė“.

Ją rengė ir vedė Antanas Grigelis, be gamtos laidos per radiją dar komentavęs futbolo varžybas. Jam talkino diktorius Algimantas Sadukas. Net 42 metus vedęs laidą Antanas Grigelis perdavė estafetę žurnalistui Zenonui Butkevičiui. Kartu su juo darbavosi ilgametis radijo laidų redaktorius Adolfas Drungilas, Audronė Šopagaitė. Juos girdime ir dabar, nes jau ketvirti metai laidą „Gamta –  visų namai“ rengia trijų autorių komanda: Audronė, Adolfas ir Selemonas Paltanavičius.

„Mes kiekvieną šeštadienį pasakojame apie pavasario gamtos reiškinius, o dabar perspėjame, jog pavasaris praeis ar greitai taps visai kitoks, todėl eidami į gamtą pasiimkime pintinėlę grybams, vaistinėms ir valgomoms žolėms, knygą augalams pažinti, fotoaparatą ir užrašus. Paklausite – kam tiek daug? O todėl, kad mūsų klausytojai yra labai geri gamtos žinovai, jie nori viską patys atpažinti, suprasti, įamžinti“, – pasakoja S. Paltanavičius.

Jubiliejinėje šio šeštadienio laidoje – pokalbis su pirmosios laidos dalyviu, Lietuvos žvejų patriarchu, mokslų daktaru Juozu Savicku, ilgamečiu laidos talkininku, buvusiu Ventės rago ornitologinės stoties vedėju, gamtos apsaugoje išdirbusiu daugiau kaip 60 metų Leonu Jezersku.

Pasak laidos rengėjų, iš pradžių laidoje buvo svarbu viskas – brakonieriai, medžioklės ir žūklės tvarkos, leidimai, medžiai ir akmenys gamtos paminklai, saugomos teritorijos. Tik 1959 metais buvo priimtas Gamtos apsaugos įstatymas, atvėręs galimybes daugeliui veiklų. „Laida, kaip tada buvo priimta, į „dienos šviesą vilko“ gamtos niokotojus, o didžiausia bausme jiems buvo jų vardų paskelbimas per radiją, – pasakoja S. Paltanavičius. –   Šios laidos klausėsi visa Lietuva ir net aukščiausi to meto partijos šulai. Žinoma, apie juos laidose niekada nebuvo kalbama. Gal ir gerai, nes daugiau laiko likdavo gamtai.“

Vėliau daug ką iš tų pirmųjų dešimtmečių teko pamiršti, nes reikėjo visai kitokių žinių, kitokių laidų. Klausytojai teiravosi, o laidos rengėjai į pagalbą pasitelkdavo mokslininkus, patarėjus. Iš Žuvinto savo žinias teikė Vytautas Nedzinskas, dabar – Biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis. Iš Ventės rago apie paukščius ir jų keliones dabar praneša Vytautas Jusys. Laidos rengėjai dėkoja visiems mokslininkams, kultūros žmonėms, saugomų teritorijų apsaugos specialistams, kurie niekada neatsisako komentuoti, aiškinti, dalintis tuo, ką turi vertingiausio – savo žiniomis.

Jubiliejinė, 3000-oji „Gamta – visų namai“ – šeštadienį, gegužės 2 d., 06.30 val. ir antradienį, gegužės 5 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.