Lietuvoje

2015.04.30 11:55

Lietuva skyrė humanitarinę pagalbą Sirijai, Ukrainai, Vanuatu ir kovai su Ebola

LRT.lt2015.04.30 11:55

Atsiliepdama į tarptautinius humanitarinės pagalbos prašymus ir iniciatyvas Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė humanitarinę pagalbą Sirijai, Ukrainai, Vanuatu ir kovai su Ebolos virusu.

Atsiliepdama į tarptautinius humanitarinės pagalbos prašymus ir iniciatyvas Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė humanitarinę pagalbą Sirijai, Ukrainai, Vanuatu ir kovai su Ebolos virusu.

40 000 EUR bus pervesta Tarptautinei migracijos organizacijai (IOM) humanitarinei pagalbai priverstinai perkeltiems ir gyvenamosios vietos netekusiems asmenims Ukrainoje teikti, dar 40 000 EUR – JT Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biurui (UNHCR) humanitarinei pagalbai Sirijos pabėgėliams teikti, 10 000 EUR – JT Pasaulinei maisto programai (WFP) humanitarinei pagalbai kovai su Ebolos virusu teikti, ir 10 000 EUR – JT Vaikų fondui (UNICEF) humanitarinei pagalbai Vanuatu teikti.

Sirijos gyventojų, kuriems reikia pagalbos, skaičius išaugo iki 12,2 mln. (5,6 mln. iš jų – vaikai). Net 7,6 mln. sudaro šalies viduje perkelti asmenys, dar 3,9 mln. pabėgę į užsienį ir glaudžiasi Turkijoje, Libane, Jordanijoje, Irake bei Egipte. 2015 m. kovo 31 d. Kuveite vykusioje Trečioje tarptautinėje humanitarinės pagalbos aukšto lygio donorų konferencijoje, skirtoje Sirijos krizei, tarptautiniai donorai įsipareigojo skirti humanitarinės pagalbos už 3,8 mlrd. JAV dolerių (3,5 mlrd. eurų). Europos Sąjungos ir jos šalių narių (įskaitant Lietuvą) įsipareigojimai sudarė 1,2 mlrd. JAV dolerių (1,1 mlrd. eurų) arba dvigubai daugiau nei praėjusiais metais. 2012–2014 m. laikotarpiu Lietuva per JT Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biurą (UNHCR) ir JT Paramos ir darbo agentūrą (UNRWA) skyrė humanitarinės pagalbos Sirijos krizei spręsti už daugiau nei 100 000 EUR.

Ukrainai – arti pusės milijono eurų

Nuo konflikto Ukrainoje pradžios Lietuva yra skyrusi Ukrainai humanitarinės pagalbos už daugiau nei 440 000 EUR. Atsižvelgiant į vis blogėjančią situaciją, 2015 m. vasario 24 d. paskelbtas JT ir Ukrainos Vyriausybės atstovų atnaujintas reagavimo į humanitarinius poreikius Ukrainoje planas. Reikalinga suma – apie 316 mln. JAV dolerių (per 285 mln. EUR). Skaičiuojama apie 5 mln. žmonių, kuriems reikalinga skubi humanitarinė pagalba. Planuojama tiesiogiai padėti 3,2 mln. žmonių. Planas suskirstytas į 8 pagrindines paramos grupes, priskirta už kiekvieno jų įgyvendinimą atsakinga organizacija arba agentūra. JT agentūrų duomenimis, Ukrainoje yra daugiau nei 1 mln. priverstinai šalies viduje perkeltų ar gyvenamosios vietos netekusių asmenų, daugiau nei 10 proc. iš jų sudaro vaikai.

Europos Komisijos teigimu, kovojant su Ebolos virusu judama teisinga linkme, bet džiaugtis pergale dar anksti. 2015 m. kovo 3 d. Briuselyje vykusioje Aukšto lygio konferencijoje dėl kovos su Ebolos virusu aptarti pirminiai rezultatai, pagerėjus situacijai Ebolos viruso paveiktose Vakarų Afrikos šalyse, numatytos priemonės, kuriomis bus siekiama atkurti tų šalių ekonomikas ir normalizuoti gyvenimą jose. 2014 m. Lietuva skyrė 10 000 EUR humanitarinės pagalbos kovai su Ebolos virusu per JT Pasaulinę maisto programą (WFP).

2015 m. kovo 13–14 d. tropinis ciklonas Pam smarkiai nuniokojo Ramiojo vandenyno regiono valstybę Vanuatu. Didelė dalis šalies gyventojų neteko būsto, sugriauta infrastruktūra, jaučiamas geriamojo vandens ir maisto stygius. Vanuatu priskiriama prie mažiausiai išsivysčiusių pasaulio valstybių, todėl infrastruktūros ir gyvenamojo būsto atstatymas be tarptautinių donorų pagalbos nebūtų įmanomas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.