Naujienų srautas

Lietuvoje2013.01.09 10:19

A. Sysas siūlo peržiūrėti Konstitucijos straipsnius, susijusius su dviguba pilietybe

ELTA 2013.01.09 10:19

Seimo vicepirmininkas, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas siūlo peržiūrėti Konstitucijos straipsnius, kurie įtvirtina pilietybės suteikimą, ir pabrėžia, kad atsisakymas suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę šalies vardą garsinantiems asmenims valstybei yra nenaudingas.

Seimo vicepirmininkas, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas siūlo peržiūrėti Konstitucijos straipsnius, kurie įtvirtina pilietybės suteikimą, ir pabrėžia, kad atsisakymas suteikti Lietuvos Respublikos pilietybę šalies vardą garsinantiems asmenims valstybei yra nenaudingas.

Tokią poziciją politikas išsakė, vertindamas šalies vadovės sprendimą nesuteikti pilietybės išimties tvarka JAV pilietei dailiojo čiuožimo atstovei Isabellai Tobias.

„Mano galva, lazda turi du galus: kad paliko „ant ledo“ yra blogai, bet mes patys, turiu omeny Lietuva, po tam tikrų Konstitucinio Teismo sprendimų (...) vienintelis būdas yra kuo greičiau peržiūrėti tam tikrus Konstitucijos straipsnius, kas link pilietybės, link dvigubos pilietybės“, – trečiadienio rytą „Žinių radijui“ sakė A. Sysas, kuris prisipažino esąs dvigubos pilietybės šalininkas.

Jis pabrėžė, kad reikia gerbti kitose šalyse dirbančius tautiečius.

„Metame milijonus litų viešinti Lietuvos vardą, kažkokias programas rašome, darome akcijas... Tai jeigu šitie mūsų išvykę piliečiai, kurie turi gerą vardą kitose šalyse, turės dvigubą pilietybę, tai yra žymiai didesnė investicija negu tie visi milijonai, kuriuos metame į pseudoakcijas, kad garsintume Lietuvos vardą“, – tęsė Seimo vicepirmininkas.

A. Syso vertinimu, valstybei nenaudingos tokios griežtos taisyklės dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo.

„Mes atrodome archajiškai turėdami tokią nuostatą dėl pilietybės, jog išsaugosime Lietuvą, lietuvybę. Manau, ne taip lietuvybė saugojosi. Buvo persekiojimai žymiai didesni, ir lietuvybė išliko. Niekas dabar mūsų nepersekioja. Mes patys kartais save įvarome į kampą ir po to nežinome, kaip išlipti“, – kalbėjo socialdemokratas.

ELTA primena, kad pirmadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė nesuteikė pilietybės išimties tvarka JAV pilietei dailiojo čiuožimo atstovei I. Tobias.

21-erių metų I. Tobias buvo būtina Lietuvos pilietybė, kad su 27-erių Deividu Stagniūnu galėtų atstovauti Lietuvai žiemos olimpinėse žaidynėse.

Valstybės vadovė tokį sprendimą priėmė vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Konstitucinio Teismo pateiktais išaiškinimais, Pilietybės įstatymu, atsižvelgusi į Pilietybės reikalų komisijos siūlymą ir įvertinusi visas aplinkybes.

Griežtesni reikalavimai ir apribojimai pilietybės suteikimui išimties tvarka pradėti taikyti po 2003 m. gruodžio 30 d. Konstitucinio Teismo nutarimo. Kad būsimi nuopelnai negali tapti pagrindu pilietybės suteikimui išimties tvarka, dar kartą patvirtinta 2006 m. lapkričio 13 d. Konstitucinio Teismo išaiškinime.

Pagal Pilietybės įstatymo 20 straipsnį, Lietuvos pilietybė išimties tvarka gali būti suteikiama užsienio valstybių piliečiams, kurie turi neginčijamų nuopelnų Lietuvos valstybei, yra integravęsi į Lietuvos visuomenę ir su Lietuva yra susiję nuolatiniais faktiniais ryšiais.

Lietuvos pilietybės suteikimas išimties tvarka asmenims, neatitinkantiems nors vieno iš įstatyme numatyto reikalavimo, pažeistų ne tik Pilietybės įstatymą, bet ir Konstitucijos 84 straipsnio 21 punktą.

Pilietybės reikalų komisija, kurios siūlymas yra rekomendacinio pobūdžio, taip pat manė, kad I. Tobias neatitinka Pilietybės įstatyme numatytų kriterijų – ypatingų nuopelnų Lietuvai ir integravimosi į Lietuvos visuomenę.

Galutinį sprendimą dėl I. Tobias turėjo priimti Prezidentė.

I. Tobias ir D. Stagniūnas kartu čiuožia nuo 2010 metų birželio. Užpernai Europos čempionate jie užėmė dvyliktąją, o pernai – devintąją vietas. Pasaulio pirmenybėse Lietuvos duetas užpernai buvo keturioliktas, o pernai – aštuonioliktas.

D. Stagniūnas neteko galimybės 2010 metais dalyvauti Vankuverio žiemos olimpinėse žaidynėse, kai Prezidentė D. Grybauskaitė išimties tvarka Lietuvos pilietybės nesuteikė jo buvusiai partnerei amerikietei Katherinai Copely.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi