Lietuvoje

2013.01.08 16:24

Gruodžio 31-ąją siūloma švęsti Kūčeles

ELTA 2013.01.08 16:24

Seimo narys Eduardas Šablinskas, siūlęs įteisinti dar vieną papildomą poilsio dieną, gruodžio 31-ąją, siūlo ją vadinti Naujųjų metų išvakarių diena (Kūčelių diena). 

Seimo narys Eduardas Šablinskas, siūlęs įteisinti dar vieną papildomą poilsio dieną, gruodžio 31-ąją, siūlo ją vadinti Naujųjų metų išvakarių diena (Kūčelių diena).

Atsižvelgęs į Seimo Teisės departamento pastabas, Seimo posėdžių sekretoriate jis įregistravo tai numatantį patobulintą Darbo kodekso 162 straipsnio pakeitimo projektą.

„Nuo seno Naujųjų metų šventė lietuviams buvo sveikinimų ir linkėjimų diena. Žmonės tikėjo, kad linkėjimai, ištarti metų pradžioje, turi magiškos galios ir išsipildo. Buvo manoma, kad metų pradžioje svarbu elgtis taip, kaip norima elgtis visus metus. Naujųjų metų vakarą žmonės kai kuriose Lietuvos vietovėse vadindavę „kūčelėmis“ ir gamindavę panašius valgius, kaip prieškalėdinėse Kūčiose, tik valgiai galėjo būti nepasninkiniai ir šieno po staltiese nedėdavo. Naujųjų metų išvakarėse, bent iki vidurnakčio, žmonės neidavo gulti, kad sulauktų kitų metų atėjimo. Pramiegojus tokį svarbų momentą, visus metus nesiseks: būsi apsnūdęs, tinginys. Pasirengimas Naujųjų metų sutikimui reikalauja laiko, todėl nemažai žmonių tą dieną oficialiais ar neoficialiais būdais paverčia nedarbo diena“, – pažymi E. Šablinskas.

Jis primena, kad daugelis pasaulio valstybių oficialiai švenčia kalėdinį laikotarpį nuo gruodžio 24 dienos iki Naujųjų metų. Todėl, parlamentaro nuomone, apsisprendimas paskelbti gruodžio 31 diena nedarbo diena nebūtų išskirtinis.

Kaip ELTA jau skelbė, Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narys E. Šablinskas, Seimo posėdžių sekretoriate įregistravęs Darbo kodekso 162 straipsnio pakeitimo ir papildymo projektą, siūlė švęsti ne tik sausio 1-ąją, bet ir gruodžio 31-ąją, kurias siūlė vadinti Naujųjų metų dienomis.

Tačiau Seimo teisininkai patarė tikslinti siūlomą nuostatą, kad nedirbama švenčių dienomis „gruodžio 31-ąją ir sausio 1-ąją – Naujųjų metų dienomis“.

„Visų pirma, gruodžio 31-oji laikoma Naujųjų metų išvakarių, o ne Naujųjų metų diena, todėl siūlytina tikslinti pakeitimo formuluotę. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Darbo kodekso 162 straipsnyje kalbama apie švenčių dienas, tačiau iš įstatymo projekto ir jo aiškinamojo rašto turinio neaišku, kokia šventė įtvirtinama gruodžio 31 dieną, todėl svarstytina, ar neturėtų būti apibrėžtas gruodžio 31 dienos, kaip šventinės dienos, pavadinimas. Taip pat svarstytina, ar ši diena neturėtų būti nustatyta atskirame Darbo kodekso 162 straipsnio 1 dalies punkte“, – pažymi Seimo Teisės departamento teisininkai.

Dėl siūlymo paskelbti gruodžio 31-ąją poilsio diena Seimo teisininkai taip pat paragino pasiteirauti Vyriausybės nuomonės.

„Atsižvelgiant į tai, kad dėl papildomos švenčių dienos nustatymo sumažėtų įplaukos į valstybės ir savivaldybių biudžetus, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetą, kitus valstybės pinigų fondus, manytina, kad turėtų būti gauta Vyriausybės, kaip biudžeto planuotojos, nuomonė dėl siūlomo teisinio reguliavimo“, – savo išvadose dėl Darbo kodekso pataisos projekto sako Seimo Teisės departamento direktorius Andrius Kabišaitis.

Projektą parengusio E. Šablinsko nuomone, jo įgyvendinimas pareikalaus biudžeto lėšų, tačiau didžioji dalis lėšų sugrįš per mokesčius.

Šiuo metu gruodžio 31 d. yra darbo diena.