Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Alternatyvus projektas – siūloma įtvirtinti šeimos autonomijos principą

BNS 2015.09.08 13:45

Seime užregistruotas alternatyvus Vaiko teisių apsaugos pagrindų naujos redakcijos projektas, parlamente šią savaitę priėmus nagrinėti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtą variantą, uždraudžiantį fizines bausmes vaikams.

Seime užregistruotas alternatyvus Vaiko teisių apsaugos pagrindų naujos redakcijos projektas, parlamente šią savaitę priėmus nagrinėti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtą variantą, uždraudžiantį fizines bausmes vaikams.

Grupės skirtingoms frakcijoms priklausančių Seimo narių teikiamas projektas siūlo įtvirtinti šeimos autonomijos principą, taip pat jame nekalbama apie fizines bausmes – nurodyta, kad drausminti vaikus draudžiama juos kankinant.

Projektas numato, kad savo pareigas vengiantį atlikti vaiką, taip pat už drausmės pažeidimus, tėvai ar teisėti atstovai gali atitinkamai drausminti savo nuožiūra, išskyrus fizinį ar psichinį kankinimą, kitokį žiaurų elgesį, vaiko garbės ir orumo žeminimą.

Šeimos autonomijos principas apibrėžiamas kaip „vaikų ugdymas šeimoje pagal šeimoje puoselėjamas vertybes“. „Nė viena šeima neturi patirti kišimosi į jų gyvenimą ir turi teisę būti įstatymo nuo jo ginama, išskyrus tuos atvejus, kai tai yra būtina siekiant apsaugoti prigimtinius vaiko interesus ir jei to neįmanoma pasiekti kitomis priemonėmis“, – rašoma projekte.

Taip pat įtvirtinama, kad kiekvienas vaikas turi teisę žinoti savo tėvą ir motiną ir būti jų globojamas, o valstybė „neturi priimti tokių teisės aktų bei kitiems asmenims suteikti teisių, kurių pasekmė – iš vaiko atimta galimybė turėti tėvą ir motiną“.

Pagal projektą, iškilus pavojui vaiko gyvybei ar sveikatai, galima jį nedelsiant išskirti su tėvais ar kitais teisėtais jo atstovais, kitu atveju reikėtų teismo sprendimo.

Projektu taip pat siūloma įtvirtinti socialinę pagalbą socialinės rizikos, krizę išgyvenančioms šeimoms, vaikai savo ruožtu mokyklose turėtų būti rengiami gyvenimui šeimai, ugdant „pagarbą žmogaus gyvybei nuo jos pradėjimo iki natūralios mirties“.

Šį projektą kaip alternatyvą SADM siūlymams teikia per 40 Seimo narių, daugiausiai konservatorių, taip pat Lietuvos lenkų rinkimų akcijos, pavieniai kitų frakcijų atstovai. Tarp teikėjų – konservatoriai Rimantas Jonas Dagys, ekspremjeras Andrius Kubilius, Liutauras Kazlavickas, „tvarkietis“ Petras Gražulis, „darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas, valstiečių ir žaliųjų atstovė Rima Baškienė ir kiti.

SADM projektas draustų vaikams taikyti fizines bausmes, taip pat siūloma nustatyti, kokio amžiaus vaikų nebūtų galima palikti vienų, šiuo metu tai nereglamentuojama. Tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaikai iki 7 metų neliktų be suaugusių ar vyresnių nei 14 metų asmenų priežiūros, o nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto 7-14 metų vaikai negalėtų būti palikti be pilnamečių priežiūros.

Projekte numatyta, kad vaiko paėmimas iš šeimos būtų galimas tik gavus teismo leidimą, ir tik skubiu atveju – kai yra grėsmė vaiko  gyvybei ar sveikatai – būtų leidžiama paimti vaiką iš šeimos, į teismą kreipiantis jau po to. Numatoma, kad  vaiko paėmimas būtų galimas tik išnaudojus prevencines priemones.