captcha

Jūsų klausimas priimtas

Lentvario bažnyčia ir jos dekoras – muziejinėje parodoje (nuotraukos)

Bažnytinio paveldo muziejuje Vilniuje gruodžio 18 dieną atidaroma paroda „Atraskime savąjį paveldą: Lentvario bažnyčia ir jos dekoras 1905–1943“.  
 
ELTA nuotr.
ELTA nuotr.

Bažnytinio paveldo muziejuje Vilniuje gruodžio 18 dieną atidaroma paroda „Atraskime savąjį paveldą: Lentvario bažnyčia ir jos dekoras 1905–1943“.

Paroda supažindina visuomenę su Vilniaus pašonėje esančiu savitu ir įdomiu kultūros paminklu. Lentvario bažnyčia yra vertingas XX a. istorizmo architektūros ir dailės paminklas, bet už parapijos ribų ji beveik nežinoma. Bažnyčios istorinės ir meninės reikšmės dar nėra tinkamai įvertinę ir specialistai: kultūros istorikai, architektūros ir dailės tyrinėtojai.

„Tai ne tik bažnyčios statybos dokumentacija, tai ir tarpukario, ir sovietmečio, šiek tiek lietuviškojo Vilniaus, ir karo metų Vilniaus kasdienybės istorijos dokumentai. Matome, kokios įmonės veikė Vilniuje,  kaip kito jų pavadinimai keičiantis valstybinei kalbai ir valdžioms, kokie tų įmonių adresai, kam jos priklausė. Parodą galima skaityt labai įvairiais pjūviais: pastato istorija, jos dekoro istorija, bažnytinio meno istorija, monumentaliosios tapybos, Vilniaus krašto istorija, dailininkų likimai“, – sako parodos kuratorė prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė.

Kaupdamas liturgijoje nebenaudojamus bažnytinius reikmenis, Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio paveldo muziejus perėmė iš Lentvario parapijos vertingą liturginės tekstilės kolekciją, keletą metalo dirbinių ir dailės kūrinio statusą turinčius dokumentus – bažnyčios architektūros ir dekoro projektus. Tyrinėjant rinkinį, iškilo nauji faktai, leidžiantys išsamiau rekonstruoti Lentvario šventovės istoriją, suteikiantys papildomų žinių apie bažnyčios fundatoriaus grafo Vladislovo Tiškevičiaus (1865–1936) ir kitų Lentvario parapijiečių veiklą, Vilnijos bažnytinės dailės istoriją. Šios medžiagos tyrimo rezultatai skelbiami parodos kataloge.

Pasak parodos rengėjų, eksponatai ir jų suteikta informacija prašyte prašėsi paviešinami ir dėl kaskart atsinaujinančios lietuvių ir lenkų sugyvenimo Vilniaus krašte temos. Šiuo požiūriu įdomios bažnyčios dekoro atsiradimo aplinkybės: šventovės vidus buvo išpuoštas 1942–1943 m., pačiame Antrojo pasaulinio karo įkarštyje, lenkų kilmės menininkams ir parapijos klebonui artimai bendradarbiaujant su lietuviška akcine bendrove „Statyba“. Ta pati garsaus Vilniaus dailininko Jurgio Hoppeno vadovaujama dailininkų grupė, tarpininkaujant tam pačiam rangovui, baigusi darbus Lentvaryje, ištapė ir Perlojos (Varėnos r.) bažnyčią. Jos dekore gausu lietuviško patriotizmo manifestacijų.

„Pradėję tyrinėti Lentvario bažnyčios archyvą supratome, kas susiduriame su išskirtiniu atveju, su nepaprastai gerai išlikusiu bažnyčios archyvu. Aptikome ne tik statybos dokumentaciją, lėšų rinkimo įrodymus, pajamų išlaidų knygas, kurios daug ką pasakė, kokiais būdais buvo finansuojama bažnyčios tapyba, radome unikalių meno kūrinių, tai bažnyčios architektūrinius projektus ir dekoracijų eskizus, kurie patys savaime gražūs“, – priduria prof. dr.  G. Jankevičiūtė.

Parodos pagrindą sudaro Vilniaus arkivyskupijos Bažnytinio paveldo muziejaus eksponatai. Ekspoziciją papildo fotografijos iš Varšuvos nacionalinio muziejaus ir Torūnės Mikalojaus Koperniko universiteto bibliotekos rinkinių. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...