captcha

Jūsų klausimas priimtas

Vilniuje prisimenamas žydų gelbėtojas R. Wallenbergas

„Žmogus nežmoniškumo apsuptyje“ – taip vadinasi paroda apie švedų diplomatą Raoulį Wallenbergą. Jis, išgelbėjęs tūkstančius žydų Vengrijoje, šiandien laikomas teisingumo simboliu.
 
Wikipedia nuotr.
Wikipedia nuotr.

„Žmogus nežmoniškumo apsuptyje“ – taip vadinasi paroda apie švedų diplomatą Raoulį Wallenbergą. Jis, išgelbėjęs tūkstančius žydų Vengrijoje, šiandien laikomas teisingumo simboliu.

Minint R. Wallenbergo 100-ąsias gimimo metines, švedų diplomatą prisimena visa Europa. Pasaulio tautų teisuolio Wallenbergo biografiją ir ryžtą, gelbėjant Budapešto žydus per Antrąjį pasaulinį karą, atskleidžia Vilniuje, Tolerancijos centre atidaryta paroda.

„Jis yra teisingumo simbolis. Buvo švedas, todėl galėjo likti neutralioje Švedijoje ir nedalyvauti kare, bet jis savanoriškai tai darė. Ir tai jam kainavo gyvybę“, – LRT televizijos naujienų tarnybai teigė Švedijos Lundo universiteto profesorius Ulfas Zanderis.

R. Wallenbergas į Vengriją atvyko būdamas 31-erių. Į Budapeštą jauną diplomatą organizuoti žydų gelbėjimo operacijų siuntė trys skirtingos institucijos – Švedijos užsienio reikalų ministerija, Jungtinių valstijų ambasadorius Stokholme ir Jungtinių Valstijų karo pabėgėlių valdyba. R. Wallenbergas pasiūlymą priėmė ir į Budapeštą atvyko 19 44 metų birželį. Jį rėmė ir  įvairios Amerikos žydų humanitarinės institucijos. Apie pusmetį R. Wallenbergas  dirbo Švedijos pasiuntinybės Budapešte antruoju sekretoriumi ir humanitarinės misijos vadovu; pasitelkdavo net ir melą, papirkinėjimą ar grasinimus, kad tik iš mirties gniaužtų išlaisvintų Vengrijos žydus.

„Jis dažnai lyginamas su Oskaru Schindleriu. Daugybė žmonių per Antrąjį pasaulinį karą padarė įspūdingų darbų. Ir Lietuva, ir kitos šalys turi savo karo didvyrius, bet šios dvi pavardės, ko gero, žinomiausios“, – priduria prof. U. Zanderis.

Skaičiuojama, kad R. Wallenbergui pavyko išgelbėti apie 20 tūkstančių gyvybių. Po maždaug metų darbo 1945-aisiais jį suėmė Rusijos NKVD. Tiksli diplomato mirties data nėra žinoma, tačiau manoma, kad jis mirė viename Rusijos kalėjime apie 1947 metus. R. Wallenbergui suteikti Švedijos, Vengrijos, Kanados, Jungtinių Amerikos valstijų ir Izraelio garbės piliečio apdovanojimai ir Pasaulio tautų teisuolio titulas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...