captcha

Jūsų klausimas priimtas

A. Juozaičio pjesių knygoje „Gyvųjų teatras“ – žinomų veikėjų istorijos

Sostinės Rašytojų klube pirmadienį pristatoma naujausia rašytojo, filosofo Arvydo Juozaičio knyga „Gyvųjų teatras“.
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Sostinės Rašytojų klube pirmadienį pristatoma naujausia rašytojo, filosofo Arvydo Juozaičio knyga „Gyvųjų teatras“.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleistoje knygoje atgimsta tokios istorinės asmenybės kaip karaliaus Mindaugo sūnus Vaišvilkas, dailininkas ir kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, XX a. politikos veikėjai.

Pasak autoriaus, knygose užrašyta istorija išlieka, tačiau kad ji gyvuotų ir žmonių sąmonėje, reikia gyvų vaizdinių, o tam yra skirtas teatras ir kinas. „Gyvųjų teatro“ pjesėmis ši užduotis ir įgyvendinama.

Šešiomis pjesėmis dramaturgas tarsi prikelia visą galeriją istorinių asmenybių: sosto atsisakęs karaliaus Mindaugo sūnus Vaišvilkas, imperatorienė Luizė ir prezidentienė Sofija Smetonienė, neprisitaikantis menininkas M. K. Čiurlionis, imperines utopijas rezgę Juzefas Pilsudskis ir Feliksas Dzeržinskis, pulkas sovietinės Lietuvos kūrėjų. Dramose yra daug netikėtų požiūrio kampų, faktų, istorinio laiko refleksijų, dabarties prielaidų.

A. Juozaitis pasakoja, kad temos seniai sukosi galvoje: „Esu įsitikinęs, kad niekas nedingsta, istorija užkariauja šiandieną, esame praeities dalis, ir todėl reikia į ją labai atidžiai žiūrėti, negalima jos falsifikuoti, meluoti. Istorija šalia, bet reikia sukurti tikrus žmonių charakterius, kad jie įsismelktų į mūsų sąmonę.“

„Gyvųjų teatre“ – šešios dramos, kai kurios jų jau buvo viešai skaitomos žinomų aktorių. Visi šių istorijų herojai ir antiherojai gyvena ir veikia Lietuvoje, juos vienija žemė ir aistra gyventi. „Lietuvos praeitį suprantu kaip dabarties dalį ir džiaugiuosi, kad nieko nauja nereikia išrasti. Istoriniai likimai sugulė į šešis draminius pasakojimus, padedančius aiškiau matyti tėvynės laiko ir erdvės kontūrus. Pirmosios dramos pradžia – 1236 metai, paskutiniosios – 1945 metai. Vargu ar reikia aiškinti, kokie tai buvo metai Lietuvos istorijoje“, – sako A. Juozaitis.

Knygos sutiktuvių vakare dalyvaus A. Juozaitis, dailininkas Aloyzas Stasiulevičius, literatūros kritikas Valentinas Sventickas, aktoriai Aleksas Kazanavičius, Gediminas Storpirštis, dainininkas Danielius Sadauskas, kompozitorė Jūratė Baltramiejūnaitė, pianistė Rima Chačaturian, kultūrologas Linas Poška. Vakare taip pat bus atidaryta dailininko A. Stasiulevičiaus tapybos paroda „Būties atspindžiai“.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...