captcha

Jūsų klausimas priimtas

Jubiliejinės J. Meko retrospektyvos – Paryžiuje ir Londone

Garsiajame Pompidou šiuolaikinio meno centre Paryžiuje penktadienį prasideda ir iki kitų metų sausio 7 dienos tęsis integrali Jono Meko kūrybos retrospektyva, skirta lietuvių menininko 90-mečiui.
Wikimedia Commons nuotr.
Wikimedia Commons nuotr.

Garsiajame Pompidou šiuolaikinio meno centre Paryžiuje penktadienį prasideda ir iki kitų metų sausio 7 dienos tęsis integrali Jono Meko kūrybos retrospektyva, skirta lietuvių menininko 90-mečiui.

Viešėdamas Europoje iki gruodžio 16 dienos, Niujorke (JAV) gyvenantis J. Mekas pristatys keliolika savo darbų peržiūrų ne tik Pompidou centre, bet ir garsioje „Serpentine“ galerijoje Londone.

Retrospektyva Pompidou centre apima 1950–2012 metų filmus bei 1989–2012 m. sukurtus videofilmus ir pokalbį su Katalonijos režisieriumi Jose Luis Guerinu, kuriam J. Mekas yra padaręs nemenką įtaką ir kurio retrospektyva vyks tuo pat metu programoje „Susirašinėjimai“.

Sausio 7-ąją, paskutinę retrospektyvos dieną, bus parodytas naujausias, prieš pat kelionę užbaigtas J. Meko filmas „Out-Takes from the Life of a Happy Man“.

Pompidou centro išleistame kataloge apie save ir savo kūrybą J. Mekas sako niekad nesistengęs fiksuoti svarbių ir dramatiškų įvykių, vengęs smurto bei negatyvių temų ir siužetų, rinkdamasis verčiau asmeninę ir efemerišką kasdienybę. Būtent per ją jis stengiasi suvokti ir perteikti tai, kas, jo manymu, yra svarbiausia, – akimirkos esmę, situacijos ritmą, atmosferą ir nuotaiką, tai, kas taip trapu ir neapčiuopiama. Viskas išnyksta ir kartu viskas palieka savo pėdsaką, užfiksuotą jo filmuose ir videodarbuose. J. Meko retrospektyva, kurią remia Lietuvos kultūros ministerija, parengta pagal programą „Kelionė į Lietuvą“ kartu su Lietuvos ambasada Paryžiuje ir kitais partneriais.

Vienas ryškiausių Amerikos avangardinio kino atstovų Jonas Mekas kartu su broliu Adolfu į Ameriką atvyko 1949 m. po kelerių Vokietijos pietuose pabėgėlių stovyklose praleistų metų. Amerikoje jis susipažino su prarastosios kartos menininkais, įsigijo „Bolex“ 16 mm kamerą, kurios nebeišleisdamas iš rankų fiksavo kultūrinę Niujorko sceną ir menininkų, savo bičiulių, kasdienybę. Beveik visų šių menininkų kūrinių yra Pompidou centro kolekcijose.

Pirmuosius šimtą J. Meko filmų Pompidou sinematekos kolekcijai yra surinkęs Peteris Kubelka, primena Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...