Kultūra

2012.11.29 12:58

Kultūros žmonės kandidatų nepristigtų

Tomas Bašarovas, „Lietuvos žinios“2012.11.29 12:58

Žinomi meno ir kultūros veikėjai Darbo partijos (DP) lyderiui Viktorui Uspaskichui pateikė savo siūlomų kandidatų į kultūros ministrus sąrašą. Jame – nemažai moterų. Tik neaišku, ar darbiečiai linkę klausytis patarimų, juolab kad vakar pasikalbėti apie kandidatavimą pasikvietė profesionalų sąraše nefigūruojantį asmenį.

Žinomi meno ir kultūros veikėjai Darbo partijos (DP) lyderiui Viktorui Uspaskichui pateikė savo siūlomų kandidatų į kultūros ministrus sąrašą. Jame – nemažai moterų. Tik neaišku, ar darbiečiai linkę klausytis patarimų, juolab kad vakar pasikalbėti apie kandidatavimą pasikvietė profesionalų sąraše nefigūruojantį asmenį, rašo „Lietuvos žinios“.

Iki šiol DP siūlyti kandidatai į kultūros ministrus netenkino nei paskirtojo premjero Algirdo Butkevičiaus, nei kultūros žmonių. Į aukščiausius šalies vadovus atviru laišku kreipęsi menininkai ir kultūros įstaigų vadovai politikų paprašė kultūros ministru skirti profesionalią ir patikimą asmenybę, o DP pirmininkui V.Uspaskichui pasiūlė savo kandidatų sąrašą.

V. Uspaskichas tikino vakar būsimam Vyriausybės vadovui pateikęs esą tinkamą kandidatūrą į kultūros ministrus, tačiau neatskleidė, ar pretendentas yra iš kultūros veikėjų siūlytų žmonių. DP lyderis vakar Seime susitiko su žurnalistu ir etiketo specialistu Giedriumi Drukteiniu. Šis patvirtino sutikęs būti svarstomas kaip kandidatas į Kultūros ministerijos vadovo postą.

Viso sąrašo neatskleidžia

Viešą laišką prezidentei Daliai Grybauskaitei, Seimo pirmininkui Vydui Gedvilui ir paskirtajam premjerui A.Butkevičiui pasirašė apie 30 žinomų šalies kultūros srities veikėjų. Jie ragino politikus atsakingai parinkti būsimą kultūros ministrą.

Kultūrininkai vakar nenoriai kalbėjo, kokie asmenys figūruoja jų DP lyderiui pateiktame sąraše, nes daugelis žmonių esą dar nėra galutinai apsisprendę dėl galimo kandidatavimo ir nenori, kad jų pavardės būtų skelbiamos. Tačiau LŽ pavyko sužinoti, jog į tą sąrašą, be kitų asmenų, yra įtrauktos Lietuvos nacionalinės filharmonijos direktorė Rūta Prusevičienė, buvusi Lietuvos ambasadorė prie UNESCO Ina Marčiulionytė, Lietuvos verslo paramos agentūros vadovė Diana Vilytė, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Ugdymo ir kultūros departamento direktorė, buvusi kultūros viceministrė Nijolė Laužikienė. Tarp siūlomų kandidatų – nemažai viešą laišką pasirašiusių kultūros veikėjų.

Siūlymų dar nesulaukė

Lietuvos nacionalinės filharmonijos vadovė R. Prusevičienė LŽ tikino, kad dar nesulaukė V.Uspaskicho skambučio. Tačiau jei gautų siūlymą tapti kultūros ministre, vertintų jį itin atsakingai. Viskas priklausytų nuo susitarimų, kokia strategija būtų vykdoma. Partinė strategija man nėra priimtina, man artimiau būtų tęsti visos valstybės strategiją, – sakė R. Prusevičienė.

Klaipėdos merijoje šiuo metu dirbanti N.Laužikienė nustebo sužinojusi, kad kultūros ir meno žmonės pasiūlė jos kandidatūrą. Puikiai suvokiu naują laikotarpį, kuris susijęs su Lietuvos pirmininkavimu Europos Sąjungos Tarybai. Žinau tą atsakomybę, todėl tikrai negalėčiau būti ministre, – teigė ji.

Nori kvalifikuoto žmogaus

Kultūrininkai labai piktinasi matydami politikų abejingumą ieškant būsimo ministro. Tai juos ir paskatino viešai pareikšti savo nuomonę bei pateikti vertų kandidatų sąrašą.

Kultūros ministerija visada buvo pati smulkiausia moneta ministerijų mainuose. Čia nieko nauja. Tačiau norime atkreipti dėmesį, kad dabartiniu laikotarpiu reikėtų paskirti itin kvalifikuotą žmogų, - LŽ aiškino Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Kornelijus Platelis.

Teatro kritikas Vaidas Jauniškis situaciją dėl naujojo kultūros ministro paieškų vadina karštos bulvės mėtymu.

Kultūros ministras turi būti ne partinis, o profesionalas, kurį gerbia ir kultūros žmonės, ir visa Lietuva, įsitikinusi teatrologė Irena Veisaitė. Pasak jos, politikams kultūros veikėjų pasiūlyti galimi kandidatai į ministrus - itin gerbiami ir kvalifikuoti šios srities specialistai.

Nuo komentarų susilaiko

Viskas atiduota premjerui, jis dirba su prezidente, tad aš nieko nekomentuosiu, – vakar LŽ pareiškė DP pirmininkas V. Uspaskichas. Jis tvirtino teigiamai vertinantis kultūros ir meno žmonių siūlymus, tačiau pabrėžė apie jokias rekomendacijas ar sąrašus nekalbėsiantis.

Paskirtasis premjeras vakar užsiminė nepažįstantis darbiečių pasiūlyto kandidato į kultūros ministrus, bet yra matęs ir apie jį girdėjęs. A. Butkevičius sakė turįs visą kandidatų į ministrus sąrašą, kurį pateiks prezidentei.