captcha

Jūsų klausimas priimtas

Kosovas – Europos kultūros getas

Menas, pagal vieną iš apibrėžimų, laužo nusistovėjusias sienas. Tačiau Kosovo menininkai niekaip neįveikia socialinių ir politinių apribojimų: itin griežti vizų reikalavimai atkerta juos nuo tarptautinės meno scenos.
 
Kosovo vėliava, EPA-ELTA nuotr.
Kosovo vėliava, EPA-ELTA nuotr.

Menas, pagal vieną iš apibrėžimų, laužo nusistovėjusias sienas. Tačiau Kosovo menininkai niekaip neįveikia socialinių ir politinių apribojimų: itin griežti vizų reikalavimai atkerta juos nuo tarptautinės meno scenos.

Kaip praneša „Deutche Welle“, grafikos dizaineris Rrezeartas Galicas dirba Pristinoje, Kosovo sostinėje. Jis žinomas dėl paprastų, tačiau su galingais šūkiais, plakatų. Šių plakatų „pagrindinis veikėjas“ – Kosove veikiančios tarptautinės organizacijos ir jų politinės nesėkmės. Pavyzdžiui, plakatas, skelbiantis „Daugiau niekada“ (angl. No more), kurio užrašas sukurtas su naudojant 39 vizas. Juose dažnai matyti štampai su užrašu „atmestas“.

„Šiuo darbu aš norėjau parodyti, kokie mes izoliuoti; po Europą norime keliauti laisvai“, – savo darbą aiškina Rz. Galicas. Priduriama, kad šis darbas kilo iš patirties bei pykčio. Jis prisimena, kaip vienoje Prancūzijos galerijų vyko jo paroda: viskas buvo suplanuota, skrydžiai ir viešbutis užsakyti, plakatai atspausdinti, o Rz. Galica jau buvo pasirašęs parodos atidarymo kalbą. Tačiau menininkas taip ir negavo Prancūzijos vizos.

Kaip praneša „Deutche Welle“, „jaunieji europiečiai“ yra vienas iš Kosovo politinių šūkių. Jis gana taiklus, nes pats Kosovas yra jauna valstybė, nuo Serbijos atsiskyrusi prieš 5 metus. Tačiau kosoviečiai vargu, ar jaučiasi europiečiais. 5 Europos Sąjungos valstybės Kosovo nepriklausomybės vis dar nepripažino. Žiūrint tarptautiniu mastu, pernai nepriklausomybę paskelbusį Pietų Sudaną pripažino daugiau valstybių nei Kosovą.    

Visos pietinės Europos valstybės –  išskyrus Kosovą – su Europos Sąjunga yra sutarusios dėl lankstesnių vizų išdavimo taisyklių. Su Europos Komisija birželį sutarta, kad Kosovas šią teisę įgis tik įgyvendinęs reformas prieš organizuotą nusikalstamumą, sustiprinęs žmogaus teisių ir duomenų apsaugos padėtį ir pan.

Dizaineriui Rz. Galicai antrina ir jauna šalies kino režisierė Blerta Zegiri. Jos paskutinis filmas „Sugrįžimas“ jau pelnė tarptautinį pripažinimą, jis rodytas „Sundance“ kino festivalyje. Anot jos, jei taip pat ne visada pavyksta dalyvauti savo filmo pristatymuose. „Neseniai mano filmas rodytas viename Kanadoje, tačiau užtruko vizos gavimo procedūra ir kol viza buvo padarytas – pasibaigė festivalis“, – sako režisierė iš Kosovo.

Anot jos, sunkiausia gauti keliauti į valstybes, kurios nėra pripažinusios Kosovo, pavyzdžiui, į Rusiją.

„Deutche Welle“ duomenimis, Pristinos ir Briuselio derybos dėl vizų išdavimo liberalizavimo gali užtrukti dar bent porą metų.   

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...