captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Auros“ įkūrėja apgailestauja, kad Kaunas taip ir netapo šiuolaikinio šokio centru

Kauniečius iš žiemos stingulio vaduos trisdešimtmetį švenčiantis šiuolaikinio šokio teatras „Aura“, kviesiantis ne tik į spektaklius, bet ir parodą, atviras šokio pamokas, diskusijas. 
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Kauniečius iš žiemos stingulio vaduos trisdešimtmetį švenčiantis šiuolaikinio šokio teatras „Aura“, kviesiantis ne tik į spektaklius, bet ir parodą, atviras šokio pamokas, diskusijas.

Vėlyvas vakaras, tačiau buvę ir esami „Auros“ šokėjai namo neskuba – nenuilsdami repetuoja šeštadienio spektaklį, skirtą teatro trisdešimtmečiui. Už publikos plojimų, pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, pasirodymų tarptautiniuose festivaliuose slepiasi didžiulis kiekvieno šokėjo darbas. Repeticijos du kartus per dieną, kartais pamokos pradedantiesiems – laisvalaikio, kaip sako patys šokėjai, lieka nedaug.    

„Juodas darbas, fiziškai, protiškai, dvasiškai jis yra labai sunkus. Sakoma, kad kas profesionalu, nėra visiškai sveika. Tačiau tas malonumas, kurį patiri scenoje, yra to vertas. Bet yra tam tikra kančia, kruvinas, juodas darbas. Kol iki to rezultato nueini, neretai pasitaiko traumų, ligų. Šiuo požiūriu mes esame kaip sportininkai, atletai“, – kalbėjo „Auros“ šokėjas Marius Pinigis.

„Auros“ pradžia buvo sunki. Kelios merginos iš Kiros Daujotaitės vadovaujamo kolektyvo „Sonata“ nutarė burti savo grupę. Choreografė Ligita Viršulytė prisimena, kad salės tuomet repeticijoms jos neturėjo, tad šokdavo, kur tik galėdavo. Meilė šokiui buvo didžiulė ir ta meilė kai kurių iš jų gyvenimą apvertė aukštyn kojom.  

„Aš buvau inžinierė, o tapau choreografe. Radikalus pokytis. Beveik visi pirmosios, antrosios kartos šokėjai pakeitė profesijas –yra daug inžinierių, daug vadybininkų, menininkų, kurie dabar yra choreografai. Čia aš ne viena tokia. Mes nežiūrėjome nei valandų, nei dienų, mes galėjome būti po 5, 6, 8 valandas salėje ir mums nerūpėjo nei bėgti namo, nei kur kitur. Tai buvo faktiškai gyvenimo būdas“, – pasakojo choreografė.

Teatro įkūrėja ir vadovė Birutė Letukaitė skaičiuoja, kad per 25 metus „Auroje“ šoko maždaug du šimtai šokėjų. Dabar jų gerokai daugiau. Vieni, sako vadovė, šoka iki šiol, kiti dirba rimtus darbus ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

„Atsikeli su viena idėja, mintimi ir nueini miegoti su ta pačia mintimi. Vadinčiau tai namais ir manyčiau, kad nėra namų be dūmų. Visko buvo – buvo ir linksmybių, buvo pykčių, buvo ilgų, varginančių repeticijų, bet buvo ir džiaugsmų, buvo plojimų, nusilenkimų. Tai buvo nuostabiausi metai. „Auroje“ man davė išsilavinimą – estetinį, kultūrinį, padėjo suprasti meną, padėjo suprasti šokį“, – sakė buvęs „Auros“ šokėjas Darius Stankevičius.

Trisdešimt metų prabėgo labai greitai ir norėtųsi, kad laikas sustotų, sako B. Letukaitė. „Auros“ vadovė apgailestauja, kad Kaunas, kuriame dar tarpukariu gimė šiuolaikinis šokis, neišnaudojo progos tapti šio šokio centru. Esą nė viena aukštoji mokykla Kaune neturi šiuolaikinio šokio programos, tad jaunimas išvažiuoja į Vilnių arba užsienį.

„Aš, kaip teatro vadovė, norėčiau, kad būtume teatre. Mes visą savo gyvenimą, 30 metų, buvome kaip mokykla, nes ruošiamės sau šokėjus. Tai yra tiesiog siaubinga situacija, kai toje pačioje trupėje vienas prašokęs 15 metų ir jam daugiau kaip 30 metų, o šalia atsistoja 16 metų šokėjas. Koks gali būti suvokimas tų pačių dalykų, to pačio spektaklio?“ – teigė „Auros“ įkūrėja ir vadovė B. Letukaitė.

22 metus „Aura“ rengia ir tarptautinius festivalius – į Kauną atvyksta ne tik garsiausios trupės ir choreografai, bet galima pamatyti ir pasaulines premjeras.

Šį šeštadienį „Aura“ kviečia į nemokamą spektaklį. Pasak B. Letukaitės, tai jų dovana Kaunui. Antroje dalyje pasirodys dabartiniai šokėjai, o pirmojoje – šokę teatre prieš keliolika metų.

„Mes atstatome tokį anglų choreografės spektaklį „Dainos, kurias aš dainavau“ ir kažkaip man simboliškai jis susisiejo su mūsų gimtadieniu, nes renkasi aktoriai į sceną dainuodami „Už mūsų jaunas dieneles pakelkime taures“. O prieš tą spektaklį dar norėjau, kad kažkas dar kažkokią miniatiūrą savo pašoktų, gal nuo savęs, o gal seną „Auros“ šokį, todėl tą dalį pradėsime su tokiu labai senu džiaziniu gabaliuku“, – pasakojo B. Letukaitė.

„Aura“ gimtadienį švęs iki gruodžio pabaigos – kvies ne tik į spektaklius, bet ir parodą, atviras šokio pamokas, diskusijas. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...