captcha

Jūsų klausimas priimtas

Komiksai belgams – devintasis menas

Belgija yra turbūt vienintelė valstybė pasaulyje, kur kiekvienuose namuose rasi atskirą tik komiksų knygoms skirtą lentyną, o komiksų piešiniai rėminami ir vertinami kaip aukštos klasės menas.
Tintino nuotykiai – populiariausi XX amžiaus komiksai Europoje, išversti į 60 kalbų.
Tintino nuotykiai – populiariausi XX amžiaus komiksai Europoje, išversti į 60 kalbų.

Belgija yra turbūt vienintelė valstybė pasaulyje, kur kiekvienuose namuose rasi atskirą tik komiksų knygoms skirtą lentyną, o komiksų piešiniai rėminami ir vertinami kaip aukštos klasės menas.

Ir nors Lietuvoje manoma, kad žaismingi piešiniai skirti tik vaikams, Belgijoje komiksai suprantami ir kaip pramoga suaugusiems. Be alaus ir šokolado, komiksai rikiuojasi tarp populiariausių belgiško eksporto produktų, pasakoja LRT televizijos naujienų tarnyba.

Sakoma, kad belgai užauga su komiksų knyga rankose – vaikystėje pripratę prie spalvotų piešinėlių, vėliau belgai skaito suaugusiems skirtus komiksus, vadinamus grafiniais romanais. Vien Briuselyje galima suskaičiuoti keturis muziejus ar centrus, skirtus komiksų herojams, jiems rengiami atskiri festivaliai ir paradai. Mėlynieji smurfai, keliautojas Tintinas, reporteriai Spirou ir Fantazijus – galbūt Lietuvoje ne visus belgų personažus girdėjome, tačiau čia juos žino kiekvienas.

Belgijoje komiksai vadinami devintuoju menu. Visoje Vakarų Europoje juos ypač išpopuliarino belgas Georges`as Remi, pasivadinęs Herge, – šiandien jis laikomas kone nacionaliniu herojumi. Dirbdamas laikraščio iliustratoriumi Herge sukūrė seriją jauno reporterio Tintino nuotykių, kurie tapo populiariausi XX amžiaus komiksai Europoje, išversti į 60 kalbų.

Teisybės ieškantis berniūkštis Herge piešiniuose keliavo po Tibetą, Egiptą, Kiniją, Ameriką, nuskrido net į mėnulį. Pati pirmoji Tintino kelionė, pasirodžiusi trečiojo dešimtmečio pabaigoje, buvo į Sovietų Sąjungą.

„Herge tuo metu dirbo itin konservatyviame katalikiškame laikraštyje, kurio redaktorius norėjo parodyti, kad komunizmas yra blogis. Todėl Herge sukūrė Tintino nuotykių Sovietų Sąjungoje seriją. Personažas išsiaiškina, kad garsieji sovietų fabrikai tėra tik apgaulė. Darbininkai juose tik degino popierius, o iš kamino rūkstantys dūmai pasauliui turėjo parodyti, kaip puikiai neva dirba fabrikai“, – pasakoja Belgijos komiksų centro darbuotoja Tine Anthoni.

Herojus Tintinas, net ir persekiojamas sovietų saugumo, sugebėjo išsiaiškinti, kad sovietai vagia iš žmonių maistą, klastoja rinkimų rezultatus ir žudo politinius oponentus. Nors pats Herge Sovietų Sąjungoje niekuomet nebuvo, jis rėmėsi tuo metu Vakarų Europoje sukurtu sovietų įvaizdžiu.

Švedijoje pirmoji Tintino nuotykių versija belgiškame Konge tebėra uždrausta iki šiol. Žlugus kolonijinei sistemai, Herge apkaltintas stereotipišku afrikiečių vaizdavimu ir rasizmu. Vis dėlto tai nesumažino komiksų populiarumo.

„Aukštosios literatūros centrai visada buvo Paryžius ir Amsterdamas. Ten niekas nesidomėjo komiksų menu, nes jis buvo vertinamas kaip žemos rūšies menas. Tačiau belgams patiko komiksai, dėl jų jie nekompleksavo ir išplėtojo šį meną. Dabar dauguma komiksų knygų, kurios spausdinamos Prancūzijos ar Olandijos skaitytojams, yra būtent belgų autorių“, – teigia T. Anthoni.

Ir nors Belgija žinoma kaip itin susiskaldžiusi valstybė – nedidelėje šalyje kalbama trimis skirtingomis kalbomis, o šiaurinė dalis vis siekia atsiskirti nuo pietinės, tačiau pomėgis komiksams belgus suvienija. Mokytis šio meno į Belgiją suvažiuoja žmonės iš viso pasaulio, čia įsikūrusios stiprios komiksų mokyklos, rodančios, kad auga nauja autorių karta.

„Nesu žinomas autorius, tačiau iš šio darbo galiu pragyventi. Mano piešti komiksai spausdinami 10–20 tūkst. tiražu, tai geras skaičius. Tačiau neseniai čia bendravau su jauna mergina, ji labai talentinga. Jai sakiau, kad nenustotų piešti, net jei nesiseka ar turi dirbti kitą darbą. Yra labai daug jaunų talentingų žmonių, tačiau kol kas jiems trūksta sėkmės. Kodėl, nežinau“, – sakė komiksų autorius Olivier Paques`as.

Daliai jaunųjų menininkų kol kas tenka save realizuoti perpiešiant knygų iliustracijas ant Briuselio namų sienų. Ir tai nėra joks nusikaltimas, o Briuselio savivaldybės remiamas projektas. Paradoksalu, tačiau garsiausio belgo pasaulyje – Tintino – atvaizdų rasite itin mažai. Autorinių teisių paveldėtojai personažą pavertė brangia preke.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...