captcha

Jūsų klausimas priimtas

Lietuvos klasikų kūrybai – podukros dalia

Lietuvių literatūros klasikų kūrybai šalies leidyklos ir knygynai skiria mažai dėmesio. Tačiau Maironio 150-ųjų gimimo metinių proga išleistoms knygoms sulaukus populiarumo viliamasi, kad požiūris į tokius leidinius pasikeis.
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Lietuvių literatūros klasikų kūrybai šalies leidyklos ir knygynai skiria mažai dėmesio. Tačiau Maironio 150-ųjų gimimo metinių proga išleistoms knygoms sulaukus populiarumo viliamasi, kad požiūris į tokius leidinius pasikeis.

Nors Lietuvos rašytojų sąjunga (LRS) jau ne vienus metus stengiasi, kad Antano Baranausko „Anykščių šilelį“, Kristijono Donelaičio „Metus“ ar Maironio „Pavasario balsus“ prekybos vietose būtų galima įsigyti bet kada, patriotiškumą nusveria komerciniai verslininkų siekiai.

Šiemet, minint Jono Mačiulio-Maironio 150-ąsias gimimo metines, LRS išleido dvi knygas, susijusias su žymiuoju klasiku. Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė, atlikusi daug studijų, parašė knygą „Šešėlis JMM“. Knygynų lentynose taip pat atsirado iš naujo išleistas Maironio kūrybos rinkinys „Graži tu mano“.

Dar viena knyga – „Pavasario balsai“ – pasirodė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto iniciatyva. Vaikams skirtai knygai „Jūratė ir Kastytis“ lėšų rado leidykla „Naujoji Rosma“.

Norėtų daugiau pagarbos

LRS leidyklos vyriausiasis redaktorius Valentinas Sventickas tvirtino, kad lietuvių klasikų kūrybos knygynuose pasigendama jau seniai, tačiau aktyviai apie šią problemą imta kalbėti 2004 metais. Tuomet sudaryta speciali komisija parengė autorių, kurių geriausius kūrinius LRS leidykla nusprendė išleisti savomis lėšomis, sąrašą. XX amžiaus klasikai priskiriamą „Lietuvių literatūros lobyno“ seriją sudarė 30 praėjusio šimtmečio darbų. Pirmoji knyga pasirodė 2005-aisiais.

„Skaitytojams liko perduoti tik naujus Juozo Tumo-Vaižganto ir Igno Šeiniaus kūrybos leidimus. Šie darbai suplanuoti ir turėtų būti atlikti kitąmet“, – sakė V. Sventickas. Anot jo, iš anksto buvo numatyta, kad 2012 metais bus pateiktas naujas Maironio kūrinių leidimas. Šiemet knygynus taip pat pasiekė Vinco Mykolaičio-Putino „Altorių šešėly“.

Be XX amžiaus klasikai priskiriamų knygų, LRS leidykla leidžia ir kitus komercinių leidyklų nedominančius kūrinius. Pavyzdžiui, 2008-2009 metais buvo išleisti Liudo Dovydėno rinktiniai raštai, sudarantys aštuonis tomus. „Anksčiau jie buvo pasirodę tik Amerikoje. Todėl surinkome svarbiausius autoriaus darbus ir sudėjome į tomus“, – kalbėjo V. Sventickas.

LRS leidyklos vyriausiojo redaktorius teigimu, stengiamasi peržiūrėti geriausius klasikų kūrinius ir paskelbti atnaujintus jų variantus, atitinkančius originalus, o ne sovietiniais metais koreguotus darbus. Šią leidyklą domina ir anksčiau neviešinti šedevrai.

V. Sventickas įsitikinęs, kad žymiausių lietuvių autorių darbai skaitytojams turėtų būti prieinami kasdien, ir ne vien bibliotekose. Jo nuomone, kiekvienas iš mūsų, eidamas į svečius ir norėdamas įteikti kurio nors klasiko knygą kaip dovaną, neturėtų vargti jos ieškodamas. „Klasikų darbai turi būti prieinami visiems bet kuriame knygyne“, – pabrėžė V. Sventickas.

Jis vylėsi, kad šalies knygynai, ypač populiarieji, pakeis požiūrį į rečiau perkamas lietuvių literatūros klasikų parašytas knygas – ne tik mieliau jomis prekiaus, bet ir skirs labiau matomas, garbingesnes vietas lentynose. „Dabar knygynai palaiko naują knygą kelis mėnesius ir prašo, kad ją pasiimtume. Bet juk šitaip neturėtų būti. Patriotiško nusiteikimo taip pat reikia“, – sakė V. Sventickas. Anot jo, ne viskas turėtų remtis vien į komerciją, o knygų pirkėjus irgi reikia ugdyti.

Ilgai buvo primirštas

LRS vadovas Antanas A. Jonynas pasakojo, kad išleisti Maironio kūrybos knygų atsirado natūralus poreikis. Tiesiog vienam garsiausių lietuvių autorių jau daug metų nerodyta dėmesio. „Buvo neįmanoma rasti knygynuose Maironio kūrybos. Manau, naujo jo darbų leidimo nebuvo pasirodę daugiau kaip dešimtmetį“, – svarstė A. A. Jonynas.

Sąjungos vadovo nuomone, tokia pat situacija susiklosčiusi ir dėl kitų garbių rašytojų kūrybos. A. A. Jonynas juokavo, esą reikia sulaukti kokio nors autoriaus jubiliejaus, kad jo darbai atgimtų nauju pavidalu.

Rašytojas tvirtino, jog šiemet LRS išleistos dvi su Maironiu susijusios knygos sulaukė populiarumo. Ypač daug dėmesio skaitytojai parodė minėtam A. Ruseckaitės darbui „Šešėlis JMM“.

Netyrinėta sritis

Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė LŽ atskleidė, kad tautos dainiaus jubiliejaus metams tikėtasi išleisti specialų leidinį. Tam kaupta informacija, nauja archyvinė medžiaga, atidžiai analizuota jau turima. Dirbta kelerius metus, tačiau A. Ruseckaitė sužinojo, kad tokios knygos leidimas nebus finansuojamas. „Buvo gaila sukauptų žinių, juolab jog Maironio gyvenimo taip niekas išsamiai daug metų ir netyrinėjo“, – sakė muziejaus direktorė.

Vandos Zaborskaitės monografija „Maironis“ buvo išleista 1968 metais. Laikantis to meto reikalavimų kai kurie klasiko gyvenimo duomenys nutylėti, kiti pateikti pernelyg pakiliai.

Pasak A. Ruseckaitės, sovietmečiu visos knygos buvo redaguojamos, tačiau V. Zaborskaitės darbas itin reikšmingas. Monografijos apie Maironį daugiau niekas nėra išleidęs. Kūrinys buvo populiarus, todėl pasirodė ir antras jo leidimas. „Atkurtos nepriklausomybės laikais, mano žiniomis, nebuvo pakartotas nė vienas Maironio kūrybos tomelis“, – apgailestavo Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė.

Būtent todėl A. Ruseckaitė nutarė imtis sudėtingo darbo – viską, ką sužinojo, perteikti knygoje, kurios leidimą sutiko finansuoti LRS. Autorė pasakojo, kad jai pavyko sukaupti daug vertingos, anksčiau niekur neskelbtos įdomios medžiagos. A. Ruseckaitė pamėgino ją perteikti lengvu, nenuobodžiu stiliumi, kai kur į pasakojimus įpindama ir pikantiškų detalių.

„Apie Maironio veiklą žinota, bet jo, kaip žmogaus, gyvenimas nenagrinėtas“, – teigė pašnekovė. Kuo labiau autorė gilinosi į rašytojo gyvenimą, tuo giliau klimpo į žinojimo ir noro pasidalyti juo su kitais liūną. A. Ruseckaitė taip įsijautė į aprašomo gyvenimo istoriją, kad neretai jį net sapnuodavo ar įsivaizduodavo. „Girdėjau, kaip nemigos kankinamas Maironis vaikšto po savo namus ir mąsto... Viduje jis buvo labai įdomus žmogus“, – pasakojo autorė.

Daug nuotaikų savyje sukaupusi A. Ruseckaitė džiaugėsi knygos „Šešėlis JMM“ populiarumu. Pirmuoju leidimu išleisti 1100 egzempliorių ištirpo per mėnesį. Šiuo metu knygynuose parduodamos antro leidimo knygos.

Perka, bet ne visada yra

Net ir didelį darbą atlikusi A. Ruseckaitė žino – neskelbtų Maironio tekstų tebėra daug. Ji neabejoja, kad žmones traukia ši iškili asmenybė, todėl sako norėjusi atskleisti ne tik didingus, bet ir kiekvienam iš mūsų būdingus gyvenimiškus dalykus: „Norėjau Maironį priartinti prie žmogaus“.

Lietuvoje veikia keli dideli knygynų tinklai ir keli mažesni knygynėliai. Nors juose sunku rasti klasikų, taip pat ir Maironio, kūrinių, prekiautojai knygomis nelinkę sutikti esantys nesvetingi tokiems leidiniams.

Leidyklos „Alma litera“ atstovas spaudai Andrius Petraitis pripažino, kad su Maironiu susijusių knygų galima rasti ne visuose įstaigai priklausančiuose knygynuose, nes joms pasibaigus tenka užsakyti naujų, o pirkėjai gali užsukti būtent tuo metu, kai laukiama atvežant prekes.

„Pegaso“ knygyno konsultantė tvirtino, jog žmonės ieško A. Ruseckaitės „Šešėlio JMM“, bet iš esmės Maironio kūryba domina retą skaitytoją.

Bene didžiausias su Maironiu susijusių knygų pasirinkimas – centriniuose didžiųjų miestų knygynuose. Kaune dirbanti Rima pasakojo, kad jų knygynas turėjo ir Danieliaus Sadausko išleistą dviejų kompaktinių plokštelių komplektą „Dainos. Maironis“. Įrašyta 30 kūrinių, bendra trukmė – daugiau kaip 120 minučių. „Šiuo metu knygyne jo neturime, nes išpirko. Bet užsakėme papildomai“, – aiškino Rima.

Anot jos, su Maironiu susijusios knygos pasiekė knygynus tik rugpjūčio pabaigoje. Dabar jau galima įsigyti klasiko kūrinius „Graži tu mano“, „Pavasario balsai“, „Jūratė ir Kastytis“. „Turime ir visas kitas knygas. Maironis šįmet tikrai populiarus“, – tikino pašnekovė.

Vilniaus centriniame knygyne yra ir moksleiviams skirtų skaitinių „Jauna Lietuva“, „Raseinių Magdė“. 

Šaltinis www.lzinios.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...