captcha

Jūsų klausimas priimtas

Nobelio literatūros premija paskirta kinui Mo Yanui

2012 metų Nobelio literatūros premija paskirta kinui Mo Yanui.     
EPA-ELTA nuotr.
EPA-ELTA nuotr.

2012 metų Nobelio literatūros premija paskirta kinui Mo Yanui.

Jo kūryboje „haliucinacinis realizmas susipina su liaudies pasakų, istorinių faktų ir dabarties motyvais“, – sakoma pareiškime.

„Tai yra ypatingas autorius. Jis leido mums ypatingai pažvelgti į ypatingą aplinką“, – sakė Nobelio komiteto atstovas Peteris Englundas. Rašytojas vaizduoja kaimo pasaulį toje Kinijos dalyje, kuri daugumai kitų yra svetima. Jis yra pats to dalis.

Mo Yanas yra 57-erių rašytojo Guan Move slapyvardis, reiškiantis „Nekalbėk“. Žurnalas „Time“ jo kūrybą apibūdino kaip pasižyminčią magišku realizmu ir aštria satyra. Jo darbai dažniausiai yra socialiniai komentarai, kuriuose jaučiama stipri vieno garsiausių XX a. rašytojų Lu Xun politinės kritikos ir Kolumbijos novelisto Gabrielio Garcia Marquezo įtaka.

Mo Yanas yra istorijų pasakotojas, kurį kūrybai įkvepia valstiečių pasakojimai jo gimtajame Gaomio kaime Rytų Kinijoje. Skurdus kaimas iki šiol yra jo literatūrinė gimtinė, nors Mo Yanas jau seniai gyvena Pekine.

1955 metų vasario 17-ąją gimęs Mo Yanas augo skurde ir klasių kovoje. Jis tik penkerius metus galėjo lankyti mokyklą. Būdamas 20-ies, Mo Yanas prisijungė prie liaudies išlaisvinimo armijos, kur dirbo bibliotekininku ir pradėjo kurti. Rašytoją formavo kultūrinės revoliucijos (1966-76) chaosas.

Daug Mo Yano knygų yra išversta į kitas pasaulio kalbas, ir tai rodo tarptautinį dėmesį jo kūrybai.

Nobelio literatūros premijos dydis šiais metais yra 8 mln. Švedijos kronų (maždaug 930 000 eurų). Premija bus įteikta Stokholme gruodžio 10-ąją, Alfredas Nobelis mirties metinių dieną.

Praėjusiais metais Nobelio literatūros premiją laimėjo švedų poetas Tomas Transtromeris.                  

Šaltinis www.15min.lt Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Tema: Nobelio premija 2012

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...