captcha

Jūsų klausimas priimtas

Dokumentinio filmo kūrėjai į Žalgirio mūšį siekė pažvelgti moksliškai

2010-aisiais, kai minėjome pergalingo Žalgirio mūšio 600 metų sukaktį, šalies menininkai dėl finansinių priežasčių šiai pergalei nepaskyrė nei meninio, nei dokumentinio filmo. 
S. Ekdahlis ir A. Matonis, ELTA nuotr.
S. Ekdahlis ir A. Matonis, ELTA nuotr.

2010-aisiais, kai minėjome pergalingo Žalgirio mūšio 600 metų sukaktį, šalies menininkai dėl finansinių priežasčių šiai pergalei nepaskyrė nei meninio, nei dokumentinio filmo.

Po sukakties praėjus dvejiems metams, įmonė „Baltic Productions“ visuomenei pristato dokumentinį šviečiamąjį filmą „1410-ieji. Žinomas nežinomas Žalgiris“, praneša LRT Televizijos naujienų tarnyba.

Naujo dokumentinio filmo apie Žalgirio mūšį autoriai sako, kad kiekviena filme išsakyta mintis yra moksliškai pagrįsta. Filmą kurti padėjo garsus mokslininkas, Žalgirio mūšio istorijos tyrinėtojas profesorius Svenas Ekdahlis, kuris prieš penkis dešimtmečius slaptuose Vokietijos kryžiuočių ordino archyvuose aptiko 1414 metais datuotą laišką, paneigiantį mitą, kad Lietuvos kariai bėgo iš mūšio lauko.

Dokumentas patvirtina, kad tai buvęs tik gudriai sumanytas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto manevras, privertęs kryžiuočių pajėgas susiskaldyti, dėl ko mūšis buvo pralaimėtas.

Taip pat filme suabejota įprastu kautynių įsivaizdavimu. Archeologų ir istorikų akimis filme atkuriamas Lietuvos kario paveikslas, galima sužinoti, kaip saulės padėtis danguje lėmė mūšio sėkmę, aiškinamasi, ar teisingoje vietoje pastatytas memorialas kautynių herojams.

1960 metais lenkų archeologų atlikti kasinėjimai menamoje mūšio vietoje jokių rezultatų nedavė, nes mūšis esą vykęs kiek kitoje vietoje.   

„Pagal mano teoriją, mūšis vyko piečiau nuo kelio, vedančio iš Liudvigofo į Griunvaldą. Tai už 3–4 kilometrų nuo tos vietos, kuri oficialiai buvo laikoma mūšio vieta“, – teigė švedų istorikas prof. habil. dr. Svenas Ekdahlis.

Kūrėjai sako filmą pradėję 2010-ųjų pradžioje ir manę pabaigti 600 metų mūšio jubiliejui, tačiau noras pažvelgti į dalykus moksliškai privertė scenarijų perrašyti net kelis kartus.

„Iš tiesų kurti dokumentinius filmus Lietuvoje yra brangus malonumas. Mes dėkojame Kultūros rėmimo fondui už suteiktą nedidelę, bet mums reikšmingą paramą, bet visas šitas filmas sukurtas ne mokesčių mokėtojų lėšomis, o privačia iniciatyva“, – tvirtino filmo režisierius Aleksandras Matonis.               

Filmas „Žinomas nežinomas Žalgiris“ bus pristatytas ne tik visuomenei. Tikimasi, kad jis bus puiki edukacinė medžiaga jaunimui, mokantis Lietuvos istorijos. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...