captcha

Jūsų klausimas priimtas

Virš Medininkų pilies plevėsuoja istorinė Lietuvos vėliava, atidarytos ekspozicijos

Ketvirtadienį lankytojams atvertos visos durys į 30 km nuo Vilniaus stūksančią Medininkų pilį – nuo šiol pilies šiaurės rytų bokšte (donžone) įsikūrė keturios ekspozicijų salės, o pilies apylinkėmis galima pasigražėti ir nuo pačio bokšto kuorų. Pasak šventėje dalyvavusio kultūros ministro Arūno Gelūno, muziejaus atstatymas liudija ne šimtmečius buvusį griovimą, o statybą ir atsigavimą. Manoma, kad pilyje vyks ne tik su pilies gyvenimu susiję renginiai, bet kartu ir koncertai ar festivaliai.
Vytenio Radžiūno (LRT.lt) nuotr.
Vytenio Radžiūno (LRT.lt) nuotr.

Ketvirtadienį lankytojams atvertos visos durys į 30 km nuo Vilniaus stūksančią Medininkų pilį – nuo šiol pilies šiaurės rytų bokšte (donžone) įsikūrė keturios ekspozicijų salės, o pilies apylinkėmis galima pasigražėti ir nuo pačio bokšto kuorų. Pasak šventėje dalyvavusio kultūros ministro Arūno Gelūno, muziejaus atstatymas liudija ne šimtmečius buvusį griovimą, o statybą ir atsigavimą. Manoma, kad pilyje vyks ne tik su pilies gyvenimu susiję renginiai, bet kartu ir koncertai ar festivaliai.

„Šiandien liudijame ne griovimą, o statybą“

Vos įžengus pro pagrindinius pilies vartus, pastebimi sienoje išlikę istoriniai sluoksniai – čia išryškėjusios zonos, iki kur pilis buvo sugriauta ir kiek kartų ji buvo restauruojama. Sutvarkyti Medininkų pilį prireikė daug laiko ir pastangų – vykdant projektą įrengti įvažiavimo į pilies teritoriją vartai, sutvarkyta inžinerinė infrastruktūra bei nutiestos komunikacijos, atlikti būtini archeologiniai tyrimai.

„Kultūrai, ypač muziejams, smagu, kai atsidaro naujas objektas. Bet kai tai yra pilis, kurių kiekį mes galime suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų, tai yra didžiulis įvykis. Net ne šių metų, o turbūt nuo nepriklausomybės pradžios“, – pilies atidaryme žodį tarė Trakų istorijos muziejaus vadovas Virgilijus Poviliūnas. Medininkų pilis nuo 2004-ųjų yra Trakų istorijos muziejaus padalinys. Direktorius pripažino, kad buvo daugybė skeptikų, kurie abejojo šios pilies atgimimu.

„Manau, kad mes, lietuviai, kartais imame ir nepajuntame tikrai džiaugsmingo momento, ir net labai išskirtines savo sėkmes esame linkę atšvęsti nuosaikiai, galvodami, ar viską teisingai padarėme. Esu tikras, kad šiandien liudijame vieną didžiųjų kulminacijų šiais Muziejų metais. Linkiu įveikti lietuvišką skepticizmą ir santūrumą, džiaugtis šiandien“, – pridūrė kultūros ministras Arūnas Gelūnas. Pilis, pasak ministro, svarbi ne tik todėl, kad liudija mūsų žilą senovę, bet kartu padeda įsigilinti į LDK praeitį ne per vadovėlius, o „gyvus“ objektus. 

A. Gelūnas neabejoja, kad šiandien yra liudijamas ne griovimas, „kuris tiek daug šimtmečių buvo akivaizdus, o statyba, atkūrimas, ir tai ne vienintelis objektas, kuris atsigauna.“

„Tiems žmonėms, kurie 50 metų svajojo atkurti tą griuvėsį, kuris buvo labai smarkiai sunaikintas, tai yra ypatinga šventė, nes jų sutelktos kolektyvinės pastangos padėjo įgyvendinti svajonę. Kaip vienas iš kolegų kalbėjo, svajonės įgyvendinimas, kai pamatai ją besirealizuojančią, suteikia labai daug stimulo dirbti toliau. Tiems, kam rūpi kultūra ir mūsų krašto praeitis, šios pilies atidarymas yra didžiulė šventė“, – sakė kultūros ministras.

Vilios ir A. M. Brazausko medžioklės trofėjų ir peilių kolekcija

Pirmo aukšto salėje pasakojama apie Lietuvos mūrines pilis bei eksponuojami archeologiniai radiniai, antrame aukšte veikia XIV–XVIII a. Lietuvos karybai skirta ekspozicija, trečiajame įrengta Lietuvos X–XX a. sidabro dirbinių ekspozicija, o ketvirtajame pristatoma prezidento A. M. Brazausko medžioklės trofėjų ir peilių kolekcija. Penktajame aukšte lankytojai išvys sienine tapyba dekoruotą menę, o pakilus dar aukščiau, nuo bokšto galima grožėtis pilies apylinkėmis.

A. Gelūno manymu, idėjų, susijusių su būsimu pilies gyvenimu, yra apstu. Kartu numatoma rengti ne tik su pilies istorija susijusius renginius, bet ir koncertus, teatrų festivalius ar žiemos šventes.

Tiksli šios pilies, kaip ir kitų aptvarinių – Kauno, Lydos, Krėvos – pilių statybos data nėra žinoma. Pirmą kartą ji paminėta 1387 m. Istoriniai šaltiniai mini, kad 1402 m. Kryžiuočių ordinas pilį sudegino. XIII a. pab. – XIV a. pr. iškilęs gynybinis objektas tik dabar sulaukė savo atkūrimo valandos.

Pirmasis Medininkų pilies rekonstrukcijos etapas realizuotas 2010–2012-aisiais iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų.

Pirmoji šventė pilyje įvyks šeštadienį. Tikimasi, kad tuomet ir pajudės muziejaus lankomumas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...