captcha

Jūsų klausimas priimtas

Berlyne atrastas prieškaryje klestėjęs kabareto teatras

Praėjusiame šimtmetyje Berlynas patyrė milžiniškų pasikeitimų . Daugelis jo senųjų paslapčių laikui bėgant buvo negrįžtamai prarastos. Kaip perlas rastas kabareto teatras, pastatytas pačioje miesto širdyje, triukšmingais 1920 metais. Taigi progą švęsti turi ne tik istorikai, bet ir vietos gyventojai, praneša „Der Spiegel“.
Marlene Dietrich kabarete kabareto scenoje filme  „Mėlynasis angelas“ [vok. Der blaue Engel], wikipedia nuotr.
Marlene Dietrich kabarete kabareto scenoje filme „Mėlynasis angelas“ [vok. Der blaue Engel], wikipedia nuotr.

Praėjusiame šimtmetyje Berlynas patyrė milžiniškų pasikeitimų . Daugelis jo senųjų paslapčių laikui bėgant buvo negrįžtamai prarastos. Kaip perlas rastas kabareto teatras, pastatytas pačioje miesto širdyje, triukšmingais 1920 metais. Taigi progą švęsti turi ne tik istorikai, bet ir vietos gyventojai, praneša „Der Spiegel“.

Tai įvyko maždaug prieš ketverius metus, kuomet nekilnojamojo turto vadybininkas Dirkas Moritzas pastebėjo prastos būklės pastatą moderniame centrinio Berlyno rajone Mitte.

„Kažkas atrodė negerai su šiuo pastatu,“ – „Der Spiegel“ žurnalistams pasakojo Dirkas Moritzas.

Smalsumo vedinas, D.Moritzas paprašė prižiūrėtojo raktų, kad galėtų žvilgtelėti, kas yra viduje. Pastato viduje jis rado tikrą netvarką: 30 tonas šiukšlių. Tarp išmestų senų sofų ir batų buvo pilna ir statybinių atliekų. Į daugelį pastato vietų net nebuvo galima patekti. Vis dėlto, iš aukštų pastato lubų, sienų tapybos bei didelės teatro scenos buvo aišku, kad pastatas turi savo ilgą istoriją. D. Moritzo atradimas įkvėpė tikrą mokslinių tyrimų odisėją.

D. Moritzas susisiekė su pastato savininkais – grupe paveldėtojų iš Čekijos. D. Moritzas norėjo sužinoti daugiau apie pastato istoriją. Jis manė, kad pastatatas anksčiau priklausė Bažnyčiai arba jog čia buvo įkurti privatūs apartamentai. Deja, visų savininkų įrašai ir dokumentai buvo pamesti arba sunaikinti.

Interneto paieškos ir kelionės į miesto registrą bei muziejus, nedavė apčiuopiamų rezultatų. Galiausiai, po eilės paieškų Berlyno Mitte savivaldybės archyvuose ir pradėjus skambinėti į privačias kolekcijas, nekilnojamojo turto bendrovės vadovas rado senus atvirukus, kuriuose pavaizduotas pastato interjeras. Juose pavaizduota prieš 80 metų naudota besisukanti kabareto salė bei restoranas. Palaipsniui turtinga pastato istorija pradėjo aiškėti.

Nuo teatro iki šaltkalvystės parduotuvės

Pastatas buvo pastatytas 1905 metais. Jį pastatė Oscaras Garbe'as. Architektas tituluojamas vienu produktyviausių XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios Berlyno kūrėjų. Pastate buvo įrengtos sklaiutinės luboms ir scena. Tais metais čia veikė  „Fritzo Schmidto restoranas bei vakarėlių salė“.

1919 metais ši vieta pavadinta „Hummingbird Party Hall and Cabaret“ ir, matyt, tokiu pavadinimu išliko iki 1920 m. 1920 m. – Vokietijos kabareto, skirto politinei satyrai bei begėdiškiems komediantų juokams demonstruoti, suklestėjimo metai. 

Nuo 1934 metų, praėjus vieneriems metams po to, kai naciai atėjo į valdžią, D. Moritzas jau neberado žinių, kad šiame pastate būtų veikęs koks nors teatras ar restoranas. Jis taip pat nerado jokios tikslios informacijos, kodėl ši vieta buvo uždaryta. Tačiau, žinoma, kad kabareto scena, su savo gyvais pasirodymas, parodijomis, dažnai buvo nacių slopinama. Po Antrojo pasaulinio karo, kai ši miesto dalis pateko į sovietų okupuotą Rytų Berlyno dalį, pastatas buvo apleistas ir tapo įvairių, tuo pačiu ir statybinių, šiukšlių laikymo vieta.

Vėliau pirmajame šio pastato aukšte buvo įsikūrusi šaltkalvystės parduotuvė. Laikui bėgant pastatą paveldėjo viena Čekijos organizacija. Tada buvo pastatas apskritai paliktas likimo valiai.

Nekilnojamojo turto agentas D. Moritzas, savo vardo įmonės steigėjas bei generalinis direktorius, pernai nusipirko pastatą ir išvalė jį nuo šiukšlių. Praėjusią savaitę, jis atskleidė savo atradimą ir paskelbė keletą planų, susijusių su pastato ateitimi. Pasak jo, šiuo metu rengiamas pastato projekto pavadinu „Secret Garden“. Tikėtina, kad tai bus pirmasis viešojo naudojimo restauruotas pastatas, išlikęs 1930-ųjų metų.

Tolimesnė pastato renovacijos darbų nauda
 

Dalis pastato šiuo metu yra išnuomota meno galerijai. Čia įsikūrė britų menininko Maiko Nelsono būsto paroda. Po parodos uždarymo, spalio 13 d, D. Moritzas planuoja uždaryti pastatą ir vėl rengti planus tolimesnei pastato renovacijai. Renovacijos kaina siekia 5,865 mln. litų. Ją norima pradėti šių metų pabaigoje. Viena iš Moritzo idėjų – paversti pastatą mišrios paskirties meno galerija bei įrengti patalpas, skirtas laikinam apgyvendinimui.

„Grąžinti pirminę pastato paskirtį ir naudoti jį kaip kabareto teatrą ir restoraną, deja, neįmanoma“, – sako nekilnojamo turto įmonės vadovas. „Pastatas patalpos yra ankštos ir yra arti prie gyvenamųjų pastatų. Tai gali transporto logistikos specialistams sukelti tikrą košmarą“, – pridūrė jis.

Vis dėlto, D. Moritzas planuoja atkurti pradinį kai kurių pastato interjero dalių vaizdą. Taip pat jis nori tęsti kasinėjimo darbus ir toliau tirti pastato istoriją.

„Būtume apimti ekstazės, jei kas nors rastų seną buvusio kabareto meniu ar teatro programą“, – pasakoja jis.

D. Moritzas yra atsargus, nes nori, kad jo firma išsiskirtų iš daugelio kitų Vokietijos sostinėje veikiančių nekilnojamojo turto įmonių. Daugelis šių firmų niekina sudėtingus statybos projektus, palaikomus dalies vietos gyventojų, kuriuose raginama prieš statant pastatą ištirti po žeme esantį sluoksnį. Tokioms įmonės mano, kad tokios iškasenos neturi jokios išliekamosios vertės.

Pasak D. Moritzo, jo vadovaujama firma eina sudėtingu, bet labai ambicingu savo valdomo nekilnojamo turto atstatymo keliu.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...