captcha

Jūsų klausimas priimtas

Paroda Vilniaus universitete sulaukė kritikos dėl dailininko antisemitinių darbų

Vilniaus universitete (VU) rengiama dailininko Antano Šakalio suvenyrinių vokų paroda sukėlė triukšmą net už Lietuvos ribų. Internete pasipylė kritika, kad didžiausia šalies aukštoji mokykla įsileido menininką, kuris savo darbuose kritikuoja žydus ir homoseksualų teisių gynėjus, pradėta organizuoti protesto akcija.
defendinghistory.com nuotr.
defendinghistory.com nuotr.

Vilniaus universitete (VU) rengiama dailininko Antano Šakalio suvenyrinių vokų paroda sukėlė triukšmą net už Lietuvos ribų. Internete pasipylė kritika, kad didžiausia šalies aukštoji mokykla įsileido menininką, kuris savo darbuose kritikuoja žydus ir homoseksualų teisių gynėjus, pradėta organizuoti protesto akcija.

Holokausto tyrinėtojas Dovidas Katzas tinklalapyje defendinghistory.com parodą įvertino kaip antisemitinę ir homofobišką.

Parodą organizuojanti VU bibliotekos darbuotoja Snieguolė Misiūnienė dėl kilusios pasipiktinimo bangos tik gūžčioja pečiais: „Dailininkas seniai su mumis draugauja, pildo mūsų Grafikos kabinetą. Turėjo būti eilinė paroda: keturi stendai skirti universiteto įkūrimui, kiti – Vilniui, Kauno vaizdams iš senųjų graviūrų“.

Daugiau nei 250 vokų sudaro seriją „Istorija dailininko akimis“, bet visiems eksponuoti neturime vietos. Parinkome įdomesnius, spalvingesnius. Ir tikrai ne tuos vokus (kurie sukėlė pasipiktinimą – red. past.). Net nebuvo tokios minties. Tai prieštarauja ir universiteto, ir parodos rengėjų asmeninėms nuostatoms. Niekada tokio dalyko nedarytume ir nedarysime.“

Kaip S.Misiūnienė sakė 15min.lt, sukritikuotieji vokai perteikia tik menininko asmeninę nuomonę. „Jo tikrai neginu. Bet žmogus yra apdovanotas Sausio 13-osios medaliu, yra Dailininkų sąjungos narys, sovietmečiu buvo kovotojas su režimu. Ar dėl ko nors buvo nubaustas? Kur mes gyvename?“, – retoriškai klausė pašnekovė.

Ji prisipažino buvusi šokiruota internete pasipylusių komentarų, kurie gimė nepatikrinus, kas tiksliai bus eksponuojama. „Net universiteto žmonės, sėdintys už dviejų žingsnių, ėmė platinti tą informaciją. Nieko panašaus nedariau ir nedarysiu. Atšaukėme parodos atidarymą. Nuotaika visai prasta“, – atviravo S.Misiūnienė.

VU bibliotekos Baltojoje salėje eksponuojamos parodos atidarymas buvo numatytas rugsėjo 27 d. Ji veiks iki spalio 9-osios.

Reiškia pagarbą bendražmogiškoms vertybėms?

Kaip nurodyta VU tinklalapyje, parodoje „Istorija dailininko akimis“ bus eksponuojami A.Šakalio sukurti suvenyriniai vokai iš šios aukštosios mokyklos bibliotekos Grafikos kabineto fondo. Autorius kūriniais esą deklaruoja „savo pilietinę poziciją, išreiškiančią pagarbą tautinėms, patriotinėms ir bendražmogiškoms vertybėms“.

A. Šakalys – plataus diapazono menininkas, daug nuveikęs grafikos, knygų iliustracijų, tapybos, ekslibriso, dizaino, estampo bei suvenyrinės filatelijos srityse, ypač išgarsėjęs suvenyriniais vokais. Juos nedidelėmis serijomis pradėjo kurti 1979 m., bet su užsidegimu šio darbo ėmėsi tik Atgimimo metais. Vokas jam esą ne vien laiško pakuotė – jis pasakoja apie savo valstybės istoriją, kultūrą, ekonomiką, asmenybes, krašto papročius, savimonę.

„Dailininkas kuria Lietuvos mokslo, istorijos ir kultūros temomis, jam svarbi istorinė tautos atmintis. Iš autoriaus darbų sklinda pasididžiavimas savo tauta, kultūra, žmonėmis, kūrusiais valstybę, mokslo šedevrus, unikalią architektūrą, techniką. (…) Šios rūšies dailininko kūryba – gilaus istorijos suvokimo ir nūdienos vyksmo studijų rezultatas. Savo kūriniais dailininkas pagerbia iškilias, nusipelniusias asmenybes (kunigaikščius, mokslininkus, prezidentus ir pan. – red. past.), pastatydamas joms savotišką paminklą.“

Netrukus 74-ąjį gimtadienį minėsiantis A.Šakalys mokėsi Kauno taikomosios dailės technikume, studijavo Vilniaus dailės institute (dab. Vilniaus dailės akademijoje), baigė Maskvos kinematografijos institutą. 7-8 deš. buvo Lietuvos televizijos dailininkas-statytojas, Multiplikacijos cecho dailininkas, Lietuvos kino studijos meninių filmų dailininkas–statytojas. Kurį laiką dėstė Vilniaus inžineriniame institute (dab. Vilniaus Gedimino technikos universitete) piešimą, Dailės institute – kino ir televizijos dailės pagrindus.

Vėliau paniro į kūrybinį darbą, nuo 1968 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Yra Lietuvos dailininkų sąjungos, Laisvės kovotojų sąjungos ir Amerikos lietuvių filatelistų draugijos „Lietuva“ narys, filatelinio opozicinio visuomeninio judėjimo „Filop“ internete vadovas. Apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu.

Giria patriotinio jaunimo eiseną ir kritikuoja gėjų gynėjus

D. Katzas minėtame tinklalapyje paskelbė keletą dailininko darbų. Ant vieno voko greta rabino Sholomo Bero Krinsky nuotraukos cituojamas dienraštis „Vakaro žinios“, pagarsėjęs žydus kritikuojančiomis publikacijomis, ant kito išvardyta būrys žydų kilmės asmenų, esą dalyvavusių Lietuvos gyventojų trėmimuose į Sibirą – raudonajame genocide.

Menininkas šlovina Lietuvos tarpukario policininką, dėl dalyvavimo Holokauste nuteistą Aleksandrą Lileikį ir kritikuoja buvusį Izraelio Holokausto muziejaus vadovą Yitzhaką Aradą, kuriam buvo mesti įtarimai prisidėjus prie civilių lietuvių žudymo.

Dar vieną voką puošia prieš gėjus nukreiptas ženklas ir komentaras apie esą nemoralų ir išdavikišką kai kurių Lietuvos europarlamentarų elgesį, remiant kovą už homoseksualų teises. Menu virto ir Lietuvos patriotinio jaunimo eisena Kovo 11-ąją, visame pasaulyje nuskambėjusi dėl antisemitinių šūkių.

D. Katzas atkreipė dėmesį, kad VU biblioteka yra vos už kelių žingsnių nuo Prezidentūros, kur ką tik valstybės apdovanojimais buvo pagerbti žydų gelbėtojai.

Žada protestuoti

Po pranešimų apie parodą socialiniame tinkle „Facebook“ pasirodė raginimas atidarymo metu surengti protestą dėl A.Šakalio darbų eksponavimo ir kitų „radikalėjančių seniausio Lietuvos universiteto tapsmų“.

„Kokią poziciją iš tiesų deklaruoja suvenyrinių vokų autorius? Ar galima šią „pilietinę poziciją“ vadinti išreikiančia pagarbą tautinėms, patriotinėms ir bendražmogiškoms vertybėms, kaip teigiama oficialiame parodos aprašyme?“ – socialiniame tinkle sukurtos grupės puslapyje retoriškai klausia Literatūros antropologijos ir kultūros studentas Karolis Dambrauskas.

Darbuose esą tik juodinami ir šmeižiami Lietuvai nusipelniusios istorinės ar nūdienos asmenybės. „Esu įsitikinęs, jog VU – institucijoje, kur turėtų būti ugdomas kritiškas požiūris, tolerancijos ir pagarbos žmogui vertybės, tokio pobūdžio nesantaiką bei rasizmą kurstantys paminklai neturėtų rasti prieglobsčio ir užtarimo“, – pridėjo jis.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...