captcha

Jūsų klausimas priimtas

Muziejai dar per mažai atviri akademinei bendruomenei, teigia Prezidentės patarėja

Sparčiai modernizuojami Lietuvos muziejai turėtų dar labiau atsiverti visuomenei – ir išdykusiam vaikui, ir skeptiškam paaugliui, ir norinčiam įsigilinti į muziejaus ekspoziciją vyresnio amžiaus žmogui, ir mokslo žinių muziejuose ieškančiam.
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Sparčiai modernizuojami Lietuvos muziejai turėtų dar labiau atsiverti visuomenei – ir išdykusiam vaikui, ir skeptiškam paaugliui, ir norinčiam įsigilinti į muziejaus ekspoziciją vyresnio amžiaus žmogui, ir mokslo žinių muziejuose ieškančiam.

Tai akcentuota penktadienį Vilniuje vykstančioje Muziejų metams skirtoje tarptautinėje konferencijoje „Muziejus XXI amžiuje – pokyčiai ir iššūkiai“.

Prezidentės patarėja Rūta Kačkutė pasigenda esminių pokyčių muziejų ir mokslininkų bendradarbiavime. „Muziejinių vertybių kaupimas ir saugojimas turi prasmę tada, kai tie rinkiniai yra prieinami mokslininkams. Manyčiau, kad Lietuvoje plačioji visuomenė tikrai prieina, o iš mokslininkų girdėjau ne vieną nusiskundimą, kad tai yra Muziejų įstatyme nereglamentuoti dalykai, kad muziejaus direktoriaus įsakymas lemia, kokiu būdu ir kokia tvarka mokslininkai patenka. Taip pat kalbant apie studentų patekimą į muziejus, paskaitų vedimą muziejuose, susipažinimą su eksponatais – tai vėlgi nebe Muziejų įstatymo reglamentuoti dalykai, o kiekvieno direktoriaus įsakymu. Manyčiau, šita situacija turėtų keistis, galbūt muziejuose turėtų būti žmonės, kurie padėtų mokslininkams prieiti prie fondų“, – kalbėjo Prezidentės patarėja.

Ji priminė, kad dirbantiems žmonėms labai aktualu muziejų darbo valandos. „Nors daugelis nacionalinių, valstybinių muziejų dirba iki 18 valandos, kai kurie net vieną dieną per savaitę dirba iki 20 valandos, bet Lietuvoje yra dar daug muziejų, kurie nedirba sekmadieniais arba užsidaro 17 valandą. Suprantu, kad tai susiję su muziejų darbuotojų darbo laiko nauju planavimu, su daugeliu problemų, bet jeigu norime, kad muziejus įtakotų valstybės raidą, jis turi būti prieinamas įvairiems žmonėms, tarp jų ir dirbantiems“, – kalbėjo R. Kačkutė.

Ji sakė muziejuose pasigendanti ir tokio paprasto dalyko kaip pagalbinės medžiagos šeimoms, kurios ateina ir su mažu vaiku, ir su paaugliu, bet nenori dalyvauti muziejaus edukacinėje programoje, tik šiek tiek pagalbos sudominant savo įvairių poreikių turinčius vaikus.

„Šioje vietoje, manyčiau, muziejams galėtų labai praversti savanorių pagalba. Yra ir jaunų, ir vyresnio amžiaus žmonių Lietuvoje, kurie norėtų prisidėti prie muziejų darbo ir mato tame prasmę“, – siūlė Prezidentės patarėja, remdamasi užsienio muziejų pavyzdžiu.

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto strateginės raidos prodekanas dr. Rimvydas Laužikas sako, kad į muziejininkystės, kaip ir į bibliotekininkystės, specialybę stojama labai vangiai. Pasak prodekano, įvertinęs karjeros galimybes ir atlyginimo galimybes muziejuje, jaunas žmogus nesirenka šitos studijų programos. „Labai daug tikėjausi iš valstybės tikslinio finansavimo studijų programoms tvarkos, nes jeigu dėl valstybės situacijos šitame sektoriuje yra tokia bėda, tai galbūt galėtume ją keisti finansuodami kažkiek žmonių, kad jie įgytų tą išsilavinimą. Bet tvarkoje nurodyta, kad norint gauti finansavimo vietas, darbdavys turi įsipareigoti trejiems metams priimti žmogų po (studijų) baigimo ir skirti ne mažiau kaip 10 proc. finansavimo. O juk etatus muziejuose kuria ne muziejų direktoriai, bet steigėjai“, – priminė prodekanas.

Jis sakė, kad muziejiniai tyrimai yra labai menkų apimčių, kaip ir vertybių eksponavimas. „Lietuvos muziejuose yra daugiau kaip 6 mln. eksponatų, o per metus iš jų į ekspozicijas patenka apie 300 tūkst. Didžioji dalis jų visą savo „gyvenimą“ praguli rinkiniuose, nesukurdami jokios intelektinės pridedamosios vertės – nei visuomenė iš jos neturi džiaugsmo, nei jie dalyvauja mokslinių žinių kūrimo procese“, – kalbėjo dr. R. Laužikas.

Tarptautinėje konferencijoje „Muziejus XXI amžiuje – pokyčiai ir iššūkiai“ dalyvauja Lietuvos muziejininkai, kultūros politikai, savo patirtimi dalijasi muziejinių institucijų atstovai iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Airijos, Ukrainos, Europos Parlamento.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...