captcha

Jūsų klausimas priimtas

Baleto premjeroje liepsnos nemari Tristano ir Izoldos meilė

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) naująjį sezoną pradeda baleto „Tristanas ir Izolda“ premjera. Rugsėjo 15, 16 ir 19 dienomis žiūrovai išvys amžiną meilės mitą apdainuojantį baletą pagal Richardo Wagnerio muziką.
 
EPA-ELTA nuotr.
EPA-ELTA nuotr.

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) naująjį sezoną pradeda baleto „Tristanas ir Izolda“ premjera. Rugsėjo 15, 16 ir 19 dienomis žiūrovai išvys amžiną meilės mitą apdainuojantį baletą pagal Richardo Wagnerio muziką.

Po ilgos pertraukos baleto spektaklį Vilniuje pastatė lenkų choreografas, LNOBT baleto trupės meno vadovas Krzysztofas Pastoras. Lietuvos baleto trupė jau ne kartą yra šokusi moderniai klasikai priskirtinus K. Pastoro baletus („Karmen“, „Vasarvidžio nakties sapnas“, „Acid City“), tačiau naujasis ypatingas tuo, jog jau yra išbandytas Stokholmo karališkojo (2006 m.) ir Varšuvos didžiojo teatro (2009 m.) scenose.

Vilniuje naują pastatymo variantą choreografui padeda rengti su juo jau dirbę scenografas Adomas Jacovskis ir kostiumų dailininkė Aleksandra Jacovskytė.

Spektaklyje šoks 11 baleto solistų ir visa baleto trupė. Pagrindinius vaidmenis parengė Inga Cibulskytė ir Pawelas Koncewojus (Lenkija) bei Rūta Juodzevičiūtė ir Genadijus Žukovskis, kuriam tai bus pirmasis pagrindinis vaidmuo.

„Tai labai didelės apimties spektaklis ir man pačiam išskirtinė proga susibendrauti su trupe, ją pažinti, o ir baleto trupė turi galimybę susipažinti su manimi ir mano darbo metodika. Baletas paremtas klasikine šokio technika, kuri savitai traktuojama įpinant ir modernių elementų. Tai suteikia progą ir šokėjams, ir man patirti šiokių tokių nuotykių statant šitą baletą. Noriu maksimaliai išnaudoti šokėjų kūnus“, – kalbėjo choreografas.

Pasak jo, šio baleto pagrindinis įkvėpimas buvo R. Wagnerio operos „Tristanas ir Izolda“ muzika, bet ne tik ji. „Prieš kelis metus teko išgirsti Henko de Vliegerio parašytą „Orkestrinę pasiją“, kuri yra sudaryta iš pagrindinių R. Wagnerio operos „Tristanas ir Izolda“ fragmentų, įpinant ir naujų fragmentų. Šalia šios muzikos atsirado ir Josepho Bediero tekstas apie Tristaną ir Izoldą (1900), kuris yra tarsi rinkinys visų legendų ir šaltinių šia tema. Nors baleto libretas yra naujas kūrinys, kai kurie muzikiniai epizodai balete traktuojami visiškai kitaip negu operoje „Tristanas ir Izolda“, – sakė K. Pastoras.

Izoldos partiją šoksianti I. Cibulskytė sakė ilgai rengusi šį vaidmenį, jo mokytis kelis kartus vykusi į Varšuvą. „Šis vaidmuo man tikrai reiškia labai daug tiek fizine, tiek emocine prasme. Manau, kad man tai yra naujas savirealizacijos etapas“, – kalbėjo balerina.

Baleto muzikinis vadovas ir dirigentas Modestas Pitrėnas sako, kad R. Wagnerio muzika yra kiekvieno dirigento svajonė ir didelis iššūkis kiekvienam save gerbiančiam muzikantui. „Vagneris yra savaime iššūkis kiekvienam orkestrui, kiekvienai asmenybei. Ne išimtis ir šitas baletas, nors tai nėra originalus muzikinis tekstas, tik iš dalies (...), nes kartais girdime aranžuotoją, kuris gana meniškai ir subtiliai pažvelgė į Wagnerio rankraščius. (...) Balete turime ir vokalą – penkias R. Wagnerio dainas Mathilde Wesendonck tekstais, kurias pasikeisdamos spektakliuose atliks sopranas Sigutė Stonytė ir mecosopranas Inesa Linaburgytė. Šios dainos – tai savotiškas R. Wagnerio eksperimentas“, – kalbėjo M. Pitrėnas.

„Į šią premjerą žiūrime su ypatingu jauduliu ir įdomumu, nes tai po gana ilgos pertraukos K. Pastoro darbas mūsų scenoje. Baleto premjera – tai šuolis į 2013-uosius – R. Vagnerio metus ir į balandžio mėnesį, kai mes pristatysime R. Vagnerio muzikos savaitę. Tiek Vagnerio niekada nėra buvę ir greičiausiai ateityj nebus. Tai bus trys didžiulės operos („Valkirija“, „Skrajojantis olandas“ ir „Lohengrinas“ - ELTA) ir baletas „Tristanas ir Izolda“, – kalbėjo LNOBT generalinis direktorius Gintautas Kėvišas.

Rugsėjo 19 dienos premjeriniame baleto „Tristanas ir Izolda“ spektaklyje vyks ir muzikinis debiutas – prie dirigento pulto stos jaunas dirigentas Modestas Barkauskas.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...