captcha

Jūsų klausimas priimtas

Dokumentalistai siūlys pažvelgti į save kito akimis

Į įprastą filmų žiūrėjimo ritmą kino žiūrovus jau devintus metus grąžins Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis „VDFF12“. Šiemet šūkį „Atpažink save kitame!“ pasirinkę festivalio organizatoriai siūlys pažvelgti į save kito akimis, koncentruosis į asmeniškus žmonių pasaulius, sieks išryškinti jų subjektyvumą ir ieškos sąlyčio taškų su mūsų pasauliais.Ypatingasis festivalio svečias – Viktoras Kosakovskis. 
„Skalvijos“ kino centro nuotr.
„Skalvijos“ kino centro nuotr.

Į įprastą filmų žiūrėjimo ritmą kino žiūrovus jau devintus metus grąžins Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis „VDFF12“. Šiemet šūkį „Atpažink save kitame!“ pasirinkę festivalio organizatoriai siūlys pažvelgti į save kito akimis, koncentruosis į asmeniškus žmonių pasaulius, sieks išryškinti jų subjektyvumą ir ieškos sąlyčio taškų su mūsų pasauliais. Ypatingasis festivalio svečias – Viktoras Kosakovskis. 

Vilniaus kino centre „Skalvija“  bei kino teatre „Pasaka“ rugsėjo 20-30 d. vyksiantis festivalis papildys tirštą kino festivalių rudens sezoną.

Festivalio programoje – per 30 rinktinių dokumentinių filmų iš viso pasaulio, susitikimai su jų autoriais, kino meistriškumo dirbtuvės ir specialūs renginiai, pranešama Skalvijos kino centro išplatintame pranešime spaudai.

„Šiųmetiniai VDFF filmai išskirtinai netikėti, o kartu atpažįstami. Tarsi matytum save tą patį, bet vis kitą. Tarsi save iš naujo pažintum kituose. Kas anksčiau galėjo šokiruoti, būti nepriimtina, žiūrint filmą tampa savaip artima, paaiškinama, suprantama. Tai suteikia savęs pažinimo, atradimo džiaugsmą“, – sako VDFF’12 filmus pristatanti  festivalį rengiančio „Skalvijos“ kino centro programų koordinatorė Sonata Žalneravičiūtė.

Pagrindinėje festivalio programoje dokumentinio kino gerbėjai šiemet išvys devynetą ryškiausių 2011–ųjų filmų. Iš Pietų Korėjos kilęs dokumentininkas Yi Seung-jun atvers jauno vyro, nuo vaikystės gyvenančio tylos ir tamsos apsuptyje, pasaulį („Sraigių planeta“), Helena Treštikova, jau pažįstama festivalio žiūrovams iš rodytų „Katkos“ (2010) bei „René“ (2008) portretų, įsileis į 37 metus filmuoto Honzos gyvenimą („Asmeninis pasaulis“). Kaip keičiasi dviejų žmonių jausmai ir santykiai, kai jie įteisinami santuoka, klausia vokiečiai Levinas Peteris bei Elza Kremser („Pažadas“), o britas James Bluemelis ieško atsakymų apie prievarta grįstų santykių prigimtį („66 mėnesiai“).

Vienatvę ir visuomenės nuošalę pasirinkusiųjų portretus jautriai lipdo britas Benas Riversas („Dveji metai jūroje“) ir argentinietis Jorge Gaggero („Montenegro“). Izraelio režisierius Chanochas Zeevi kviečia akistatai su Hitlerio parankinių palikuonimis („Hitlerio vaikai“), o olandai – pažinčiai su ilgametėmis Amsterdamo Raudonųjų žibintų kvartalo darbuotojomis („Susipažinkite su Fokens“). Prieš „Hitlerio vaikų“ seansą „Skalvijoje“ bus parodytas 7 minučių trukmės „Sugrįžimas“ (rež. Krzysztofas Kadłubowski, 2010). Tai 2010 m. balandį lėktuvo katastrofoje žuvusio Lenkijos prezidento ir kitų aukštų Lenkijos pareigūnų laidotuvių ceremonijos repeticija.

Specialiąja festivalio programa „Bitnikai kelyje“ VDFF organizatoriai šiemet atlieps visame pasaulyje minimas 90-ąsias Jacko Kerouaco gimimo metines. „Palūžusios kartos“ (beat generation) laikotarpį rekonstruos 4 programos filmai, kurių centre – pats J. Kerouacas („Jacko Kerouaco Amerika“, rež. Johnas Antonelli, 1985) ir jo studijų draugai Allenas Ginsbergas („Alleno Ginsbergo gyvenimas ir laikai“, rež. Jerry Aronsonas, 1993) bei Williamas S. Burroughsas: iš vidaus“, (rež. Yony Leyseris, 2010). Programos filmus apibendrina režisierius Chuckas Workmanas („Ištakos: bitnikų ir „palūžusiosios kartos“ istorija“, 1999).

Šių metų VDFF retrospektyva bus skirta festivalio organizatorių kantriai ketverius metus kviestam Viktorui Kosakovskiui. VDFF žiūrovai ne tik išvys visus jo filmus, bet ir patys galės pabendrauti su šiuo ypatingu kūrėju. Besidomintiems dokumentinio kino kūrimu V. Kosakovskis ves kūrybines kino dirbtuves.

Kartu su V. Kosakovskio retrospektyva į festivalį taip pat atkeliauja filmas apie naujausio V. Kosakovskio darbo „Tegyvuoja Antipodai“ („¡Vivan las Antipodas!“, 2011) kūrimą. Tai Čilės režisieriaus Carloso Kleino kūrinys „Kur skraido kondorai“ (2012), pažymėsiantis festivalio pradžią.

Konkursinėje programoje jau penktą kartą varžysis tuzinas naujausių estų, latvių bei lietuvių filmų. Kam atiteks prizai už geriausią Baltijos šalių dokumentinį filmą, rugsėjo 29 d. VDFF uždarymo metu paskelbs tarptautinė žiuri. 11 dienų truksiančią VDFF žiūrovų kelionę po dokumentikos pasaulį užbaigs jauno lietuvių režisieriaus Tomo Smulkio premjera „Rojaus beieškant“ (2012).

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...