captcha

Jūsų klausimas priimtas

A. Areima: absurdas, vykęs senovės Romoje, dabar – mūsų politikoje

„Šiuolaikinės Lietuvos politikus valdo absurdas“, – mano režisierius A.Areima, pastatęs pjesę apie vieną didžiausių visų laikų politikų – Julijų Cezarį.
A. Areima, BFL nuotr.
A. Areima, BFL nuotr.

„Šiuolaikinės Lietuvos politikus valdo absurdas“, – mano režisierius A.Areima, pastatęs pjesę apie vieną didžiausių visų laikų politikų – Julijų Cezarį.

Ant OKT teatro studijos sienos – intriguojantis šūkis „Heil … Cezar“. Tai – tik viena detalė iš naujojo režisieriaus Artūro Areimos spektaklio „Julijus Cezaris“. Šia pjese teatras pradeda naująjį sezoną.

„Julijus Cezaris“ – viena pirmųjų W. Shakespeare`o pjesių, pastatytų Londono „Globe“ teatre. Pasakojimas apie sąmokslą prieš Romos diktatorių Julijų Cezarį bei jo nužudymą paremtas tikrais senovės Romos įvykiais.

A. Areima nepabūgo imtis iššūkio – pirmą kartą Lietuvos scenoje pastatyti šią W. Shakespeare`o pjesę. Apie šį žingsnį ir kelią juo žengiant – „Vilniaus dienos“ žurnalistės pokalbis su režisieriumi.

Drama „Julijus Cezaris“ Lietuvoje nė karto nebuvo pastatyta. Kaip manote, kodėl ši pjesė taip retai statoma?

Gal dėl to, kad ji – sudėtingos struktūros.

Koks buvo stimulas pasirinkti būtent šią pjesę?

Buvau perskaitęs postmodernisto Vladimiro Sorokino romaną „Opričniko diena“. Naujųjų rusų pseudo gyvenimas man siejosi su pjese „Julijus Cezaris“. O ir viena, ir kita siejosi su tuo, kas vyksta šiandien Lietuvoje. Koks šiandien Lietuvos gyvenimas – politinis, ekonominis, kultūrinis? Kaip žmonės elgiasi, ką jie daro, ko jie nori? Kokie santykiai tarp žmonių?

Ir visa tai radote W. Shakespeare`o pjesėje?

Taip. Ir V. Sorokino romane. Pjesė man patinka, labai gerai parašyta. Atrodo, kad visiškai niekas nepasikeitė nuo to laiko – mes grįžome į tą patį. Prieš 400 metų parašytoje pjesėje vaizduojama Romos imperijos suirutė I a. pr. Kr. Tai, kas anuomet vyko senovės Romos politikoje, Senate, kodėl į Cezarį buvo pasikėsinta, panašu į tai, kas dabar vyksta mūsų politikoje.

Kaip ruošėtės šiam spektakliui?

Pirmiausia studijavau pjesę, skaičiau istoriją, kitokios papildomos literatūros. Man įstrigo į atmintį tai, jog Cezaris, žinodamas, kad jį norima nužudyti, atsisakė savo apsaugos. Patys sąmokslininkai sutriko – kuris smogs pirmas. Pirmasis kirto Kaska – kardas atšoko, pats susižeidė. Paskui Cezarį pradėjo kardais kapoti kiti – 40 žmonių, ir jie tarpusavyje susibadė. Tai – absurdas.

Toks absurdas, man atrodo, valdo šiandienės Lietuvos politikus: vienas ne tokį žodį pasako, kitas atsistoja ir pradeda aiškintis dėl to vieno žodžio, trečias Seimo posėdyje miega, ketvirtas vėluoja, nes jam neįdomu. Ir Romos imperijoje taip buvo. Nužudo Cezarį, o kas toliau? Ar turi idėjų, kaip valdys valstybę? Taip ir čia: mes ateisim į valdžią ir viską sutvarkysim. Bet po rinkimų prasideda naujas konfliktas.

Konfliktas ir ten: vienoje barikadoje susipyksta Kasijus su Brutu, kitoje – Oktavijus su Antonijumi. Šis mėgsta lėbauti iki nakties – pjesėje nupieštas labai vaizdingas Antonijaus paveikslas.

Kiek aktorių vaidina spektaklyje? Kaip toks maištingas spektaklis atrodys OKT teatro studijoje, kur nėra scenos ir labai maža erdvė?

Spektaklyje vaidina šeši aktoriai. Vyrai. Spektaklį rengiau būtent tokiai erdvei – tai kaip Seimo salė. Stalai, kėdės, lempos, plazminiai televizoriai. Vyksta pokalbiai tarpusavyje, vienas išeina, kitas grįžta – bręsta sąmokslas. Ir Cezaris nužudomas čia – Seimo salėje. Žirklėmis. Viskas – pseudo. W. Shakespeare`o pjesė – ne tragedija, tai pseudo drama.

Ir kas toks bus Cezaris?

Vargšas. Jis bando dar kovoti, dar vis būti. Panašu į Hitlerį – jau žlugo trečiasis reichas, o Hitleris vis dar kartojo: „Aš valdau“.

Cezarį vaidina Tomas Stirna. Visi spektaklio aktoriai – mano kursiokai. Drauge dirbame nuo pirmųjų mano spektaklių.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...