captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ir pigus smuikas gali skambėti kaip Stradivarijus

Medieną tyrinėjantis mokslininkas atrado būdą, kaip priversti gana nebrangų smuiką skambėti kaip Stradivarijų. Tereikia jį apdoroti grybeliais. 
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Medieną tyrinėjantis mokslininkas atrado būdą, kaip priversti gana nebrangų smuiką skambėti kaip Stradivarijų. Tereikia jį apdoroti grybeliais.

Profesoriui Francis Schwarze`ui iš Šveicarijos Federacinės medžiagų, mokslo ir technologijų laboratorijos pavyko medį, naudojamą smuikams gaminti, modifikuoti apdorojant jį dviejų rūšių grybeliais - physisporinus vitreus ir xylaria longipes. Abu jie veikia norvegišką eglę ir plataninį klevą. Būtent jų mediena paprastai naudojama šiems styginiams instrumentams gaminti.

Smuikų akustinės savybės pakeičiamos taip smarkiai, kad atlikus bandymą ekspertų komisija nesugebėjo atskirti jų nuo labai vertinamų ir brangių Stradivarijaus modelių, rašo telegraph.co.uk.

Mažas tankis, didelis garso greitis ir didelis elastingumas – būtent šiomis savybėmis turi pasižymėti mediena, kad būtų galima išgauti idealų smuiko toną. XVII amžiaus pabaigoje ir XVIII amžiaus pradžioje smuikų gamintojas Antonio Stradivari naudojo specialią medieną iš taip vadinamojo „šaltojo periodo“  1645–1715 metais. Ilgomis žiemomis ir vėsiomis vasaromis medžiai augo neįprastai lėtai ir tolygiai, tad pasižymėjo mažu tankiu ir dideliu elastingumu.

F. Schwarze`o atradimas gali padėti tokios pačios kokybės medieną smuikų gamybai gauti ir dabar.

„Paprastai grybeliai sumažina medienos tankį, tačiau tuo pat metu jie, deja, sumažina greitį, kuriuo garso bangos keliauja pro medį“, – aiškino jis.

„Šie konkretūs grybeliai pasižymi unikaliomis savybėmis, nes jie palaipsniui suardo ląstelių sieneles, taigi sukelia plonėjimą. Tačiau net vėlyvose medienos irimo stadijomis išlieka kieta struktūra, per kurią tiesiogiai gali keliauti garso bangos“, – pridūrė mokslininkas.

Anot jo, tai nepaveikia medžio elastingumo – jis lieka atsparus tempimui.

„Tai ateityje gali suteikti galimybę jauniems muzikantams groti smuiku, pasižyminčiu tokia pat garso kokybe kaip ir brangus ir daugeliui muzikantų neįkandamas Stradivarijus“, – tvirtino F. Schwarze`as.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...