captcha

Jūsų klausimas priimtas

Lenkijos institutas Vilniuje jau dvyliktus metus rengia lenkų kino savaitę

Šiemet programoje ne tik naujausi lenkų filmai ir speciali siurrealistinio kino retrospektyva, į renginį atvyks ir garbingi svečiai – Vilniuje laukiama kino režisierės Agnieškos Holand.  
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Šiemet programoje ne tik naujausi lenkų filmai ir speciali siurrealistinio kino retrospektyva, į renginį atvyks ir garbingi svečiai – Vilniuje laukiama kino režisierės Agnieškos Holand.

12-ąją lenkų kino savaitę rugsėjo 13-ąją pradės vienas garsiausių prieškario lenkų filmų 1936-ųjų juosta „Barbora Radvilaitė“. Per lenkų kino savaitę trijuose Vilniaus kino teatruose – „MultikIno“, „Skalvija“ ir „Pasaka“ – bus parodyti naujausi vaidybiniai filmai, speciali programa apie siurrealizmą lenkų kine bei animacinių filmų programa.

Programoje – ir jau Lietuvoje rodytas Agnieškos Holand filmas „Tamsoje“, kuris šiemet buvo nominuotas oskarui kaip geriausias užsienio filmas. Pristatyti filmo atvyks ir pati režisierė. Ji Vilniuje surengs meistriškumo kursus kino studentams. A. Holand filmas „Tamsoje“ – tikrais įvykiais paremtas pasakojimas apie lenką, antrojo pasaulinio karo metais Lvovo kanalizacijos kanaluose slėpusį iš geto pabėgusius žydus.

„Filmas sunkus, bet tai etapinis kūrinys, nes filmas sumušė visus lankomumo rekordus“, – teigė kino kritikė Živilė Pipinytė.

Taip pat programoje – filmai, pasakojantys ne tokią seną istoriją, nukeliantys į septintą dešimtmetį ar atkuriantys Solidarumo laikus. Tai juostos „80 milijonų“, „Kurmis“. Programoje „Siurrealizmas lenkų kine“ bus parodytas 1973 metų Vojciecho Jerzy Haso filmas „Klepsidros sanatorija“. Filmas, prieš 40 metų Kanų kino festivalyje pelnęs žiuri prizą, neseniai rekonstruotas skaitmeniniu būdu. Filmas sukurtas Bruno Šulco prozos motyvais.

„Neatsitiktinai didieji lenkų siurrealistai susiję su lenkų literatūrine tradicija ir vienas svarbiausių filmų yra „Klepsidros sanatorija“ pagal Brunono Šulco prozą. Lenkų kine sapniškasis pradas yra tvirtas, nes, turint omeny filmų sūkurimo datą, tai buvo būdas pabėgti nuo tikrovės, kuri diktavo tikrovės vaizdavimo taisykles. Periskelti į spanų pasauį reiškė kalbėti apie tai, ko negalima pasakyti oficialiai. Siurealizmas – tai atsakas į socialinį realizmą, kuris vertė meninikus meluoti, lakuoti tikrovę, vertė rodyti tikrovę kaip utopją“, – aiškino Ž. Pipinytė.

Siurrealizmo programoje bus ir Andrejaus Žulavskio debiutinis filmas „Trečioji nakties dalis“ ar jo sūnaus Xaverio „Lenkų rusų karas“. Specialiojoje programoje bus parodyti garsiausių Lenkijos animacijos kūrėjų Valeriano Borowcyko, Zbignievo Rybcinksio ar Piotro Dumalos filmai.

Pirmą kartą per lenkų kino savaitę žiūrovai rinks geriausią filmą ir laimingasis bus apdovanotas prizu – kelione į Krokuvą. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...