captcha

Jūsų klausimas priimtas

Legendinio „Gewandhaus“ vadovas: šio orkestro skambesys – kaip seno aukso

Seniausio Europoje Leipcigo „Gewandhaus“ orkestro koncertas Vilniuje tęsia geriausių pasaulio simfoninių orkestrų seriją.
Riccardo Chailly, LNOBT-ELTA nuotr.
Riccardo Chailly, LNOBT-ELTA nuotr.

Seniausio Europoje Leipcigo „Gewandhaus“ orkestro koncertas Vilniuje tęsia geriausių pasaulio simfoninių orkestrų seriją.

Legendinio orkestro vadovas Riccardo Chailly, atvykęs pirmadienį sakė dar nematęs salės, kurioje koncertuos antradienio vakarą. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje orkestras repetuos tik antradienio rytą, kai į Vilnių susirinks visi orkestro muzikantai.

„Aš sužavėtas Vilniaus senamiesčio grožio, baroko architektūros, miesto centro intymumo ir čia jaučiamos žmogiškos šilumos. Turėsiu dvi dienas tuo pasidžiaugti ir kai ką atrasti“, – šiltai kalbėjo maestro.

8-ąjį sezoną „Gewandhaus“ orkestrui vadovaujantis R. Chailly pažymi, kad tai yra ne tik vienas seniausių, bet ir didžiausias pasaulyje orkestras – jame groja 185 muzikantai.

Maestro svarbi ir koncerto Vilniuje programa. Orkestras atliks Olivier Messiaeno uvertiūrą „Et exspecto resurrectionem mortuorum“ („Ir laukiu mirusiųjų prisikėlimo“), skirtą Antrojo pasaulinio karo aukoms atminti, bei Gustavo Mahlerio Šeštąją simfoniją, kurią tuoj po koncerto Vilniuje orkestras atliks ir garsiajame Zalcburgo festivalyje Austrijoje.

„Tai ne tik seniausias Europos orkestras, bet ir turintis seniausias šaknis praeityje. Šio orkestro skambesys – kaip seno aukso, o senųjų vokiečių instrumentų skambėjimas yra lyg padengtas vėlyvojo romantizmo patina, kaip ir kito buvusios Rytų Vokietijos orkestro Drezdene“, – kalbėjo R. Chailly.

Agentūros ELTA paklaustas, ar yra dirigavęs ir savo tėvo, garsaus italų kompozitoriaus, pedagogo Luciano Chailly kūrinių, maestro R. Chailly atsakė teigiamai. „Mano tėvas buvo ne tik man tėvas, bet pirmiausia mano pirmasis kompozicijos mokytojas. Vėliau dirigavau daug jo muzikos. Minėdamas savo tėvo mirties 10-ąsias metines prieš keletą mėnesių dirigavau ir jo sukurtas muzikines Mišias chorui ir orkestrui, skirtas popiežiui Pauliui VI. Tai buvo labai jaudinantis momentas, nes „Gewandhaus“ orkestras iki tol nebuvo grojęs mano tėvo kūrinių“, – pasakojo R. Chailly.

Maestro yra dirigavęs ir keletą operos spektaklių, kuriuose dainavo Violeta Urmana – operose „Don Karlas“ ir „Aida“, taip pat Giuseppe Verdi „Rekviem“ su lietuvių dainininke. Dirigentas apibūdina V. Urmanos ypatingą balsą kaip „žmogiškąją violončelę“.

Antradienio vakarą vyksiantis Leipcigo „Gewandhauso“ orkestro koncertas Vilniuje – pirmasis šio orkestro pasirodymas Lietuvoje ir vienintelis Baltijos šalyse.

Leipcigo „Gewandhaus“ orkestro kolektyvo ištakos siekia XVIII amžiaus vidurį – koncertuojančių asmenų sąjungą „Grand Concert“ 1743 m. įkūrė šešiolika pirklių. 1781 m. jie persikėlė į naujas patalpas, kuriose paprastai susitikdavo tekstilės ir rūbų pirkliai („Gewandhaus“), o pats ansamblis buvo pavadintas „Gewandhaus“ orkestru.

Nedaugelis orkestrų prisidėjo prie simfoninės muzikos tradicijų plėtojimo tiek, kiek „Gewandhaus“ kolektyvas. Pavyzdžiui, orkestras atliko visas Liudvigo van Bethoveno simfonijas kompozitoriui dar esant gyvam. 8-ajame dešimtmetyje „Gewandhaus“ taip pat pirmą kartą pristatė pasauliui užbaigtus Antono Brucknerio ir Dmitrijaus Šostakovičiaus ciklus.

Orkestras gali pasigirti itin spalvingu repertuaru ir neįprastai dideliu koncertų skaičiumi. „Gewandhaus“ yra koncertuojantis orkestras, Leipcigo operos orkestras ir kamerinis ansamblis, atliekantis kantatas drauge su visame pasaulyje garsiu Šv. Tomo berniukų choru.

Svarbiausių „Gewandhaus“ orkestro muzikos vadovų sąraše – Felixas Mendelssohnas, Arthuras Nikischas, Wilhelmas Furtwangleris, Bruno Walteris, Kurtas Masuras. Nuo 2005 m. orkestrui vadovauja vienas iš pačių ryškiausių mūsų laikų dirigentų R. Chailly.

Pasak dirigento Modesto Pitrėno, Leipcigo „Gewandhaus“ orkestras yra vienas iš paskutinių Europos mohikanų, „dar turinčių savotišką orkestro dirigento kaip asmenybės – senovinio sukirpimo orkestro vadovo – įvaizdį“.

Po antradienį Vilniuje vyksiančio pasirodymo orkestras skris į Zalcburgo festivalį.

Ankstesniais sezonais Vilniuje buvo progos klausytis garsiųjų Londono, Niujorko, Pitsburgo, Sankt Peterburgo Marijos teatro simfoninių orkestrų, diriguojant pasaulinio garso batutos meistrams. 

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...