captcha

Jūsų klausimas priimtas

Zalcburgo festivalis stebina naujais rekordais

92-us metus skaičiuojantis Zalcburgo vasaros festivalis niekais paverčia mitą apie klasikos saulėlydį. Muzikos šventė pasaulį stebina naujais rekordais.    
 
BFL nuotr.
BFL nuotr.

92-us metus skaičiuojantis Zalcburgo vasaros festivalis niekais paverčia mitą apie klasikos saulėlydį. Muzikos šventė pasaulį stebina naujais rekordais.

„Į festivalį nupirkta 260 tūkst. bilietų – 40 tūkst. daugiau nei pernai”, – džiaugėsi Zalcburgo festivalio prezidentė Helga Rabl-Stadler. Tai išties įspūdingas skaičius – juk Zalcburge tik pusantro šimto tūkstančių gyventojų!

Bet net milžiniška šventės programa – operų bei dramos spektakliai, dešimt koncertų serijų, programos vaikams, jaunųjų dainininkų, dirigentų ir režisierių projektai – palieka už borto minią melomanų. Bilietų neužtenka.

Dėl to šiemet net dvylika anšlaginių projektų nemokamai transliuojami publikai Zalcburgo aukštutinės tvirtovės („Festung Hohensalzburg“) papėdėje, „Siemens“ kompanijos įrengtame didžiuliame ekrane.

Renkasi prieš kelias valandas

Klausytojai jau prieš kelias valandas užima visas kėdes šioje žavioje salėje pilies dekoracijų fone. Atėjusieji vėliau atsineša sulankstomųjų, biuro kėdžių ar įsitaiso tiesiog ant grindinio. Aikštę apgaubus sutemoms, sušvitus žiburiams pilies kalne, tūkstantinė minia nekrustelėdama klausosi muzikos šedevrų, atliekamų iškiliausių menininkų.

„Siemens“ festivalio naktys“ šiemet laukia per 100 tūkstančių klausytojų antplūdžio. Be šiemečių projektų, aikštėje iki rugsėjo pirmosios bus parodyta apie 30 daugiausia sėkmės sulaukusių ankstesnių festivalių spektaklių ir koncertų.

„Jokiame pasaulio festivalyje klausytojai tokios privilegijos neturi”, – teigė H.Rabl-Stadler. Festivalio prezidentė džiaugėsi, kad jau rugpjūčio 1-ąją už bilietus gautos lėšos bei rėmėjų investicijos buvo padengusios šiemečio festivalio išlaidas. Taigi nuo tos dienos kiekvienas į kasą patekęs centas kapsi į taupyklę kitų metų festivaliui.

Kreips naujais bėgiais

Įdomiausia, kad popso Zalcburgo festivalyje su žiburiu nerasi! Naujasis festivalio direktorius Alexanderis Pereira net sustiprino publiką paprastai bauginančią šventės programą – šiuolaikinės muzikos akcentus.

Tarkime, šiandien buvusiame „Felsenreitschule“ manieže įvyks vokiečių kompozitoriaus Berndo Aloiso Zimmermanno (1918–1970) operos pagal Jakobo Michaelio Lenzo dramą „Kareiviai” pasaulinė premjera.

Šia proga ispanų menininkas Javieras Perezas salės prieigose sukūrė makabrišką instaliaciją su 17 porų šokančių batų. Per koncertų ir spektaklių pertraukas („Felsenreitschule“ yra svarbi festivalio komplekso dalis) ji vilioja būrius smalsuolių. Be to, operos premjerą lydės festivalio užsakymu sukurtų orkestrinių kūrinių koncertai.

Negana to, nuo kitų metų iki pat 2016-ųjų A. Pereira užsimojęs kasmet pristatyti rėmėjų lėšomis sukurtą operą. Finansų genijumi tituluojamas festivalio direktorius pasiryžęs stumtelėti tradicijomis apaugusį šventės traukinį naujais bėgiais. Jo tikslas – siekti unikalumo atsisakant senų projektų kartojimo.

Vertinimai – prieštaringi

Tiesa, šiemet meniniai festivalio sprendimai sulaukė prieštaringos reakcijos. Vokiečių režisieriaus Jenso Danielo Herzogo naująją „Užburtosios fleitos” versiją vieni supeikė dėl perdėto rimtuoliškumo ir neįmenamų galvosūkių, kiti liaupsino dėl įdomios filosofinės kūrinio traktuotės ir originalios epochų samplaikos.

Filosofijos studijas baigęs režisierius šiame projekte sąmojingai pašiepia scientologų idėjas. Iššūkį tradiciniam skoniui „Užburtojoje fleitoje” metė ir operos dirigentas Nikolausas Harnoncourt`as, interpretuodamas kūrinį su istoriniais instrumentais griežiančiu kolektyvu „Concentus Musicus“.

Įvairių vertinimų sulaukė pirmą kartą Zalcburgo rampas išvydusi „Bohema” su festivalio senbuve Ana Netrebko (Mimi). Jaunas italų režisierius Damiano Michieletto bohemiškus Giacomo Puccini menininkus pavertė atžarias šių dienų marginalais, Mimi – suvargusia panke. Šiek tiek romantikos liko tik artistų dainavime – iš herojų santykių ji išgaravo.

O „Karmen“ premjeroje publika net šaukė „būū” pagrindinio vaidmens atlikėjai čekų mecosopranui Magdalenai Koženai. Nei pavasarį Zalcburgo Velykų festivalyje, nei dabar žiūrovams neįtiko jos Karmen.

Akivaizdu, kad šiai kamerinio amplua dainininkei emociniai ir vokaliniai Karmen skrydžiai sunkiai pasiekiami, o vulgarokas seksualumas, kuriuo dvelkia M. Koženos personažas, anaiptol neperteikia esmės.

Tačiau britės Alettos Collins režisuoto, M. Koženos vyro Simono Rattle`o diriguoto gana patrauklaus spektaklio nuodėmes atpirko išraiškingas, hipnotizuojantis Jono Kaufmanno Don Chosė.

Šventės vizitinė kortelė

Tiek rėmėjus, tiek įvairiatautę publiką Zalcburgo festivalis labiausiai vilioja garsenybių vardais. Iškilūs menininkai nuo seno yra šio festivalio vizitinė kortelė.

Zalcburge lyg namuose jaučiasi populiariausias šių dienų sopranas A. Netrebko. Ji nuolat čia dainuoja jau dešimt metų.

Seniai nė vieno festivalio nepraleidžia latvė operos primadona Elina Garanča, šįmet grįžusi į Zalcburgą po motinystės atostogų furorą sukėlusia dainų programa.

Festivalyje kasmet žėri dirigentų elitas – N.Harnoncourt`as, Danielis Barenboimas, Riccardo Muti, Claudio Abbado, Daniele Gatti, kiti.

Tačiau bene daugiausia dėmesio šiemet sulaukė 42 metų vokiečių tenoras Jonas Kaufmannas. Po „Karmen” spektaklių Zalcburgo Velykų festivalyje jis buvo atšaukęs dėl infekcijos visą virtinę išskirtinių pasirodymų svarbiausiose pasaulio scenose ir vėl pradėjo dainuoti tik liepos pradžioje. Per kelias savaites Zalcburge šis tenoras sužibėjo jau trijose operose.

Dienomis Zalcburge šių žmonių neišvysi. Dauguma jų gyvena su šeimomis nuomojamuose butuose ir namuose atokiau nuo festivalio šurmulio. Nedideliame draugų butelyje už miesto įsikūręs ir dainininkas Kostas Smoriginas su žmona Dainora, ketverių metų sūnumi Kostu ir vienuolikos mėnesių Mykolu.

Žvaigždės medžiojamos po spektaklių. Gerbėjų būriai kartais ne vieną valandą prastovi prie tarnybinio išėjimo laukdami savo dievaičių. Autografus gauna tik ryžtingiausi.

 

Draudžia vaišinti politikus

Kai kitos institucijos pastaruoju metu praranda rėmėjus, Zalcburgo festivalis atranda vis naujų. A. Pereira spėjo padidinti ne tik galingų verslo partnerių, tarp kurių yra „Nestle“, „Credit Suisse“, „Rolex”, „Audi” ir kitos korporacijos, būrį. Jis sukūrė privačių rėmėjų Rusijoje, Šveicarijoje ir Ispanijoje tinklą.

Turtuoliams patrauklūs ne tik garsūs festivalio vardai, bet ir meninės jo ambicijos, paieškos. Štai Jaunojo dirigento prizo steigėjai „Nestle” kompanijai pastarasis projektas buvo gera proga išaukštinti ir savo veiklos principus.

Didelės korporacijos ištisus dešimtmečius remia Zalcburgo festivalį. Vis dėlto virš A. Pereiros galvos kybo ir tamsus debesėlis. Mat nuo kitų metų Austrijoje įsigalios įstatymas, draudžiantis politikams ir kitiems viešiems asmenims lankytis ir puotauti renginiuose rėmėjų sąskaita.

„Tai visiškas absurdas, – piktinosi A. Pereira. – Jei ūkio ministras ateina į rėmėjo surengtą vakarėlį, visai nereiškia, kad tampa jo klientu. Sandoriai yra sudaromi tyliuose kambarėliuose, o ne visų akivaizdoje.

Kvailystė, jei aukšti asmenys, bijodami problemų, nustos lankytis festivalyje. “

Kad ir kaip būtų, dėl kitų metų festivalio A. Pereira jau gali būti ramus – dėl biudžeto susitarta. Per penkerius metus jis išaugo penktadaliu ir sudarys 60 milijonų eurų.

Užsukti į Zalcburgą ir trumpam – verta

Bilietai į Zalcburgo festivalio renginius kainuoja nuo 15 iki 400 eurų. Bet festivalio dvasią galima pajusti ir neišleidus nė cento. Tereikia nueiti į Zalburgo aikštę „Kapitelplatz”, kur kiekvieną vakarą nuo 20 val. transliuojamos festivalio operos ir koncertai. Transliacijoms pasitelkta moderni technika leidžia nelaukiant sutemų perteikti kokybišką vaizdą ir net atkurti teatro akustiką.

Šį mėnesį aikštėje publikos laukia dar 13 transliacijų, tarp jų – šešios šiemečių projektų. Iš „Felsenreitschule” salės bus tiesiogiai transliuojama B.A.Zimmermanno opera „Kareiviai”, rodomas G.F.Händelio operos „Julijus Cezaris Egipte” premjeros įrašas, du kartus – P.von Winterio operos „Das Labyrinth” įrašas, kartojama „Užburtoji fleita”, iš Didžiosios festivalio salės kartojama „Bohema”. Transliacijų programa skelbiama interneto puslapyje www.siemens.at/festspielnaechte.

Į Zalcburgą verta nuvykti vien dėl šių muzikos vakarų po atviru dangumi. Internete galima skubiai pasirūpinti ne itin brangia ir patogia nakvyne netoli senamiesčio.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...