captcha

Jūsų klausimas priimtas

Prizas dirigentei – lyg stebuklas

Vakar viename garsiausių pasaulyje festivalių Zalcburge įvairių šalių melomanai ir žurnalistai linksniavo jaunos dirigentės Mirgos Gražinytės vardą.
BFL nuotr.
BFL nuotr.

Vakar viename garsiausių pasaulyje festivalių Zalcburge įvairių šalių melomanai ir žurnalistai linksniavo jaunos dirigentės Mirgos Gražinytės vardą.

26 metų lietuvaitei M. Gražinytei vienoje svarbiausių Zalcburgo festivalio scenų „Felsenreitschule“ įteiktas kompanijos „Nestle“ kartu su Zalcburgo festivaliu įsteigtas Jaunojo dirigento apdovanojimas.

Į šį prizą pretendavo net 91 menininkas iš keliolikos šalių. Solidi komisija, sudaryta iš garsių festivalių ir orkestrų vadovų, labiausiai verta apdovanojimo pripažino Vokietijoje gyvenančią M. Gražinytę.

Mirgai atiteko 15 tūkst. eurų (51 tūkst. 750 litų) prizas. Ji taip pat buvo pakviesta diriguoti koncerto Zalcburgo festivalyje – Europoje vienoje didžiausių vasaros muzikos švenčių, rengiamų nuo 1920 metų.

Prizas Zalcburge – ne pirmasis 2004-aisiais Lietuvą palikusios M. Gražinytės apdovanojimas.

Pernai Mirga laimėjo antrąją vietą ir specialų Vidurio Vokietijos radijo orkestro prizą visos Vokietijos aukštųjų muzikos mokyklų orkestrinio dirigavimo konkurse Leipcige. Anksčiau ji yra pelniusi laurus tarptautiniame dirigentų konkurse Stavangeryje ir jaunųjų choro dirigentų konkurse Budapešte.

Pažintis – lyg stebuklas

Lietuvė vakar dirigavo tarptautiniam Gustavo Mahlerio jaunimo simfoniniam orkestrui prieš didžiulę „Felsenreitschule“ auditoriją.

Mirga interpretavo Alfredo Schnittke`s „Ritualą”, Igorio Stravinskio „Petrušką“ ir Wolfgango Amadeaus Mozarto Koncertą fortepijonui ir orkestrui C-dur. Solo grojo JAV gyvenantis lietuvių pianistas Andrius Žlabys.

„Likimas man pažėrė nuostabių dovanų, – džiaugėsi M. Gražinytė. – Jau vien tai, kad pavasarį su kitais dviem finalininkais gavome galimybę padirbėti su puikiais orkestrais, savarankiškai parengti su jais programas, buvo stebuklas. Po to koncerto jaučiau pasakišką pilnatvę.

Dabar – nauji stebuklai. Negaliu kitaip pavadinti pažinties su A. Žlabiu. Iki šio koncerto mes nebuvome bendravę – girdėjau jį grojantį tik vaikystėje.“

M. Gražinytė prisipažino, kad Andrius jai parodė tai, ko ji pati nebuvo atradusi – jis nėrė į pačias W. A. Mozarto koncerto gelmes. Vos pradėjus dirbti kartu įkvėpimas ją užliejo lyg banga.

„Esu jau nemažai bendravusi su solistais, tačiau pirmą kartą partnerystė buvo tokia glaudi, idėjos per tokį trumpą laiką visiškai susilydė.

Didelė laimė man buvo ir muzikuoti su lanksčiu G. Mahlerio jaunimo orkestru. Jo artistams dar nėra ir 25-erių, bet jie groja kaip dievai, o svarbiausia – degte dega noru muzikuoti“, – įspūdžiais dalijosi dirigentė.

Laimėjimą vertino santūriai

Zalcburgo festivalis su kompanija „Nestle“ dirigentų konkursą rengė jau trečius metus, mat užsimojo paskatinti jaunuosius batutos talentus, suteikti jų karjerai impulsų.

Konkursą laimėjusi M. Gražinytė apie karjeros perspektyvas kalbėjo santūriai.

„Jaučiu, kad ėmė vertis naujos durys, atsirado daugiau pažinčių, bet aš likau tokia pati. Tokie patys liko ir išbandymai. Juk muzikantams didžiausi sunkumai yra tie, su kuriais susiduriame rengdami kūrinius. Išorinės aplinkybės nieko nekeičia.

Stengiuosi nesureikšminti prizų, vardų. Nebūtų nieko gera iš to, jei mane užgriūtų nepakeliamas krūvis ar iššūkiai, kuriems esu nesubrendusi. Galvoju tiktai apie nuoseklų profesinį augimą. Klausiu savęs, kur galėčiau daugiausia duoti ir prasmingiausiai dirbti“, – filosofavo laureatė.

Muzikai įpučia paslapties

M. Gražinytė jau užbaigė savo pirmąjį darbo Vokietijoje, Heidelbergo operos teatre, sezoną ir dar mažiausiai metus žada dirbti šiame teatre antrąja kapelmeistere.

Tačiau jau dabar Mirgai tenka didesnis krūvis, nei numato jos pareigos. Sezono pabaigoje jai buvo patikėta savarankiškai rengti jau antrąją operos premjerą – W. A. Mozarto „Pagrobimą iš seralio“.

Taigi prieš pasirodymą Zalcburge dirigentė ištisas dienas leido teatre, operos sceninėse repeticijose.

Pernai Mirga Heidelberge pastatė teatro užsakymu meksikietės kompozitorės Marcelos Rodriguez sukurtą operą „Fridos laiškai“ („La Cartas de Frida“) apie žymiąją Meksikos tapytoją Fridą Kahlo. Pasaulinę premjerą puikiai įvertino vokiečių operos kritikai.

„M. Gražinytė diriguoja taip tiksliai ir lanksčiai, kad muzika tiesiog pražysta ir sualsuoja paslaptimi“, – rašė viena kritikė.

Labai traukia opera

„Mane labai traukia opera, vokalas, – prisipažino Mirga. – Galbūt dėl to, kad daug metų atidaviau choriniam dirigavimui. Į orkestrinį nėriau tik prieš šešerius metus.”

Prie dirigentės M. Gražinytės laimėjimų neabejotinai daug prisidėjo tėvai – žinomas chorvedys, choro „Aidija“ vadovas Romas Gražinis ir muzikos pedagogė Sigutė Gražinienė.

„Su šeima matomės retai, bet mūsų ryšys – nepaprastai glaudus“, – atskleidė Mirga.

Zalcburge malonius dirigentės išgyvenimus papildė džiugi žinia iš Vienos – Mirgos penkiolikametė sesuo tarptautiniame pianistų konkurse laimėjo pirmąją vietą, o dvylikametis brolis – diplomą.

Muzikos šventėje – dar vienas lietuvis

Zalcburgo festivalyje rytoj – kitas lietuviams reikšmingas įvykis. Georges`o Bizet „Karmen“ premjeroje, režisuotoje britų choreografės ir šokėjos Alettos Collins, Eskamiljo partiją atliks 32 metų lietuvių bosas baritonas Kostas Smoriginas.

K. Smorigino partneriai bus čekų mecosopranas Magdalena Kožena, dainuosianti Karmen, ir vienas geriausių šių dienų tenorų Jonas Kaufmannas (Don Chosė). Operą diriguos seras Simonas Rattle`as, grieš Vienos filharmonijos simfoninis orkestras. Bilietai į visus keturis „Karmen“ spektaklius seniai išpirkti.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close