captcha

Jūsų klausimas priimtas

Valstybės kontrolė: klaidinga muziejinių eksponatų vertė gali būti nurodoma dar aštuonerius metus

Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė sako, kad Kultūros ministerijos konsoliduotąsias finansines ataskaitas būtų galima vadinti nepriekaištingomis, jei ne viena skubiai neišsprendžiama problema – nustatyti kultūros vertybių tikrąją vertę. Visus muziejinius eksponatus planuojama įvertinti iki 2020 m. pabaigos.  
ELTA nuotr.
ELTA nuotr.

Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė sako, kad Kultūros ministerijos konsoliduotąsias finansines ataskaitas būtų galima vadinti nepriekaištingomis, jei ne viena skubiai neišsprendžiama problema – nustatyti kultūros vertybių tikrąją vertę. Visus muziejinius eksponatus planuojama įvertinti iki 2020 m. pabaigos.

„Jei ministerija šio proceso nepaspartins, turimų muziejinių eksponatų apskaita ir toliau neparodys tikrosios turto finansinės būklės", – sako valstybės kontrolierė.

Šiuo metu dalis muziejinių eksponatų (apie 3 mln. vnt.) įvertinti simboline vieno lito verte. Šio turto vertė keisis eksponatus vertinančių komisijų sprendimu nustačius jų tikrąją vertę. Jei ministerija nepakeis metodinių rekomendacijų, klaidinga muziejinių eksponatų vertė gali būti nurodoma dar aštuonerius metus.

Valstybės kontrolė, audituodama valstybės turto ir lėšų valdymo, naudojimo ir disponavimo jais teisėtumą, nustatė tam tikrų efektyvaus lėšų valdymo ir racionalaus jų panaudojimo trūkumų.

Kultūros ministerija 2011 m. kultūros ir meno kūrėjų stipendijoms skyrė bemaž 2 mln. Lt (141 kūrėjui - 1 690 tūkst. Lt individualių ir 35 stipendininkams - 213 tūkst. Lt edukacinių stipendijų). Audito metu nustatyta, kad 2011 m. sumažėjus finansavimui, stipendijos dažniausiai buvo skiriamos trumpesniam laikui, taigi ir mažesnės sumos nei prašo kūrėjai tam tikriems projektams įgyvendinti. Tokiais atvejais menininkai, teikdami ataskaitas apie panaudotas lėšas, nurodo įgyvendinę tik dalį projekto. Taip nebaigiamos rašyti knygos (kai menininkas prašo stipendijos dvejiems metams, o gauna penkiems mėnesiams), nebaigiami kurti filmai (kai kūrėjas teikia paraišką pusantrų metų stipendijai gauti, o gauna dviem mėnesiams). Ministerija įsipareigojo parengti ekspertų komisijoms rekomendacijas dėl valstybės stipendijų kultūros ir meno kūrėjams skyrimo kriterijų ir prioritetų.

Kultūros ministerija skiria dalinį finansavimą K. Donelaičio gimimo 300-ųjų metinių minėjimo 2010-2014 m. programai įgyvendinti. Siekiant, kad programos projektams, turintiems išliekamąją vertę, būtų skirtas pakankamas finansavimas ir jie būtų įgyvendinti laiku, būtina patvirtinti tarpinstitucinį veiklos planą. Tokią rekomendaciją pateikė Valstybės kontrolė, nustačiusi, kad programos įgyvendinimo laikui įpusėjus, kol kas tėra patvirtinti tik programos metmenys. Valstybės auditoriai riziką įžvelgia matydami, kad projektams, kurių įgyvendinimo laikotarpis ilgesnis ir reikia didesnių finansinių išteklių, biudžeto asignavimai 2011 m. nebuvo skirti, o ir 2012 m. neplanuojama skirti. Nepatvirtinus tarpinstitucinio veiklos plano ir nesuplanavus bendros išlaidų sąmatos, nėra galimybių efektyviai ir racionaliai pasiekti programos tikslą.

Valstybės kontrolė taip pat nustatė atvejų, kai ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose prekės ir paslaugos buvo perkamos nesivadovaujant Viešųjų pirkimų įstatymu, tačiau pažymėtina, kad pažeidimai nėra reikšmingi ir dauguma jų – ministerijai pavaldžiose įstaigose.             

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...