Kultūra

2015.09.08 13:45

Vilniuje – Rytų Prūsijos menininkų darbai

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Lietuvos dailės muziejus ir Rytų Prūsijos dailės mylėtojų draugija „Nidden“ Vilniaus paveikslų galerijoje kviečia į parodą „Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje.“ Ekspozicijoje XIX–XX amžiaus tapyba iš Aleksandro Popovo rinkinio.

Lietuvos dailės muziejus ir Rytų Prūsijos dailės mylėtojų draugija „Nidden“ Vilniaus paveikslų galerijoje kviečia į parodą „Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje.“ Ekspozicijoje XIX–XX amžiaus tapyba iš Aleksandro Popovo rinkinio.

Parodoje eksponuojami kūriniai iš draugijos „Nidden“ nario A. Popovo pastaraisiais metais sukaupto dailės rinkinio, kuriame pristatoma Rytų Prūsijoje gimusių, nuolat gyvenusių ar tik trumpai čia buvusių dailininkų kūryba. Grupelė bendraminčių kraštotyros ir istorijos mėgėjų prieš ketverius metus Klaipėdoje įkūrė  Rytų Prūsijos dailės mylėtojų draugiją „Nidden“, kurios tikslas – dailės darbų, sukurtų Rytų Prūsijoje, kurie byloja apie regiono gamtą, praeitį, gyventojus, paieškos, rinkimas bei sklaida.

Vienas aktyviausių draugijos narių, jos pirmininkas A. Popovas beveik dešimt metų renka dailės kūrinius, susijusius su Rytų Prūsija. Šiuo metu rinkinyje yra maždaug 1000 tapybos ir grafikos darbų, kurie reprezentuoja beveik 300 dailininkų.

„Prieš 50 [metų] atvažiavau į Klaipėdą, tapau kapitonu ir pasidarė nuobodu, nes jau turėjau keturias žvaigždutes, ir ko daugiau norėti. Tada prasidėjo kapitalizmas, atsirado galimybė užsidirbti pinigų. Taip atsitiko, kad uždirbau daug pinigų ir vėl apsidarė nuobodu, norėjosi kitos veiklos, taip po truputį atsirado ši kolekcija“, – pasakojo draugijos „Nidden“ pirmininkas A. Popovas.

Parodoje supažindinama su 78 dailininkų kūryba, eksponuojama 116 tapybos darbų. Jie sukurti XIX–XX a. pirmoje pusėje, kai Rytų Prūsijos dailė išgyveno pakilimą, o kraštas buvo tapęs traukos centru daugeliui dailininkų.

Paveikslai, nutapyti aliejumi, tempera, akvarelės, pastelės atspindi ryškiausius Rytų Prūsijos dailės istorijos reiškinius – Karaliaučiaus meno akademiją ir Nidos dailininkų koloniją, supažindina ten gimusių, nuolat šiame krašte gyvenusių ar tik epizodiškai jame buvojusių dailininkų kūryba. Po parodos Vilniuje visa kolekcija kitąmet pavasarį bus pristatoma Klaipėdoje, Prano Domšaičio galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt