captcha

Jūsų klausimas priimtas

Į uostamiestį atgabentas laiškas su seniausiu Klaipėdos antspaudu

Iš Vokietijos į Klaipėdą atgabentas laiškas su seniausiu žinomu Klaipėdos antspaudu. Miesto 760-ies metų jubiliejui skirtas dokumentas bus eksponuojamas Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje.

Iš Vokietijos į Klaipėdą atgabentas laiškas su seniausiu žinomu Klaipėdos antspaudu. Miesto 760-ies metų jubiliejui skirtas dokumentas bus eksponuojamas Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje.

Iš Liubeko archyvo į Klaipėdą nedidukas, bet itin vertingas laiškas atgabentas reikiamą drėgmę ir temperatūrą palaikančioje specialioje dėžėje. Pasak istorikų, laiškas parašytas tuomete Vidurio Vokietijos kalba.

Laiško turinys dalykiškas. Jame laivo, plaukusio iš Liubeko ir patekusio į didelę audrą, vadovas informuoja Liubeko valdžią apie tai, kad per audrą dalis krovinio nuskendo, o laivas apgadintas. Ir kad jis bus parduotas Klaipėdoje.

„Tai yra laiškas, kuris yra antspauduotas seniausiu mums žinomu 1446 m. datuojamu instrumentu. Ankstesnio kol kas nežinome. Vėlesnių turime pakankamai daug“, – sako Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys.

„Tas antspaudas – pamaigytas vaško gabaliukas, uždėtas popierius ir užspaustas antspaudas. Jis – 7,5 cm. Tai didelis daiktas, na, ir įspūdį daro“, – teigė dizaineris Kęstutis Mickevičius.

Tai bendrasis tuometis miesto antspaudas. Jį ant įvairių dokumentų dėdavo miesto burmistras. Septynioliktojo amžiaus pradžioje bandyta aiškintis antspaudo simboliką, tačiau ji iki galo savo paslapčių taip ir neatskleidė.

„Tame herbe gali būti pavaizduotas gynybinis laivas, na, plaukiantis tristiebis. Viena versija. Antra versija: gali būti sausumoj stovintys daiktai ir jūrinis laivas. Na, ir po to yra variacijos tų pačių spaudimų“, – pasakojo K. Mickevičius.

Ilgą laiką manyta, kad laiškas yra dingęs, tačiau prieš porą metų jis aptiktas Vokietijoje, Liubeko archyvuose. Šią vertybę vokiečiai Klaipėdai skolina nemokamai, tačiau pervežimas ir draudimas kainuoja apie 15 tūkstančių eurų.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje nuo rugpjūčio laiškas bus eksponuojamas porą mėnesių. Taip siekiama skatinti žmones domėtis istorija. Šiuos metus Klaipėdos miesto taryba paskelbė Klaipėdos vėliavos ir herbo metais.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...