captcha

Jūsų klausimas priimtas

Mokslų akademijos bibliotekoje – seniausias rastas LDK rankraštis

Paroda „X a. senasis bulgariškas rankraštis „Codex Suprasliensis“ Bizantijos ir slavų santykių kontekste“ ketvirtadienį bus atidaryta Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.
Nacionalinės Varšuvos bibliotekos nuotr.
Nacionalinės Varšuvos bibliotekos nuotr.

Paroda „X a. senasis bulgariškas rankraštis „Codex Suprasliensis“ Bizantijos ir slavų santykių kontekste“ ketvirtadienį bus atidaryta Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.

Tai kilnojamoji Bulgarijos mokslų akademijos Bulgarų literatūros instituto ir partnerių parengta tarptautinė paroda.

„Codex Suprasliensis“ yra seniausias rankraštis, rastas Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės (LDK) teritorijoje. Jis rašytas kirilicos rašmenimis Pirmojoje Bulgarijos karalystėje X amžiaus pabaigoje. Rinkinį sudaro iš graikų į senąją slavų kalbą versti 24 šventųjų gyvenimų aprašymai ir 23 Velykų laikotarpio homilijos. Knyga liudija Balkanų, Kijevo Rusios ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorinius ir kultūrinius ryšius. Nuo XV-XVI a. sandūros rankraštis saugotas didikų Chodkevičių giminės Palenkėje įsteigtame Supraslio vienuolyne.

Jau XVI-XVII a. knyga buvo labai reikšminga - visas tekstas arba jo dalys perrašytos į naujus rankraščius. Ankstyviausia rankraštinė kopija (XVI a. pradžia) saugoma Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.

Rankraščio originalą 1823 m. Supraslio vienuolyne aptiko ir akademinei visuomenei pristatė Vilniaus universiteto profesorius, slavistas ir orientalistas Mykolas Bobrovskis, kurio darytas rankraščio perrašas taip pat saugomas Vrublevskių bibliotekoje.

Tuo metu „Codex Suprasliensis“ buvo pirmasis žinomas didelės apimties senosios slavų kalbos rašto paminklas, išgarsinęs Supraslio vienuolyną kaip svarbų senosios raštijos centrą. Rastas rankraštis sukėlė didžiulį susidomėjimą, tai neigiamai paveikė tolesnį rankraščio likimą: atskiros jo dalys išvežtos į skirtingas šalis.

Dabar jos saugomos Lenkijos nacionalinėje bibliotekoje Varšuvoje, Rusijos nacionalinėje bibliotekoje Sankt Peterburge ir Slovėnijos nacionalinėje ir universiteto bibliotekoje Liublianoje. Tad seniausia Lietuvos Didžiosios kunigaikštystė teritorijoje rasta knyga šiuo metu saugoma už Lietuvos ribų.

Unikalus Bulgarijos Aukso amžiaus raštijos paminklas 2007 m. įrašytas į UNESCO tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“. Bulgarijos mokslų akademijos iniciatyva visas rankraštis atkurtas virtualiojoje erdvėje.

Parodoje bus galima susipažinti su rankraščio turiniu, rašyba, meniniu apipavidalinimu, kalbiniais ir tekstologiniais bruožais, viduramžiais ir naujausiais laikais darytais nuorašais, Supraslio vienuolynu, rankraščio istorija Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje, Slovėnijoje, tyrimais Bulgarijoje ir kitur.

Išleisti keli rankraščio leidimai. Pirmasis - Vienoje 1851 m. Jam skiriamos tyrimo studijos, straipsnių rinkiniai, mokslinės konferencijos.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...