captcha

Jūsų klausimas priimtas

Netektis: mirė režisierius A. Žebriūnas (nuotraukos, video)

Netekome didžio kino meistro, nacionalinės premijos laureato, režisieriaus Arūno Žebriūno, informuoja LRT televizija. Didžiąją gyvenimo dalį skyręs kinui, A. Žebriūnas išgarsėjo kaip menininkas, sugebėjęs sovietmečiu išvengti griežtos cenzūros rankos ir gvildenęs žmogui artimas temas.
A. Ufarto (BFL) nuotr.
A. Ufarto (BFL) nuotr.

Netekome didžio kino meistro, nacionalinės premijos laureato, režisieriaus Arūno Žebriūno, informuoja LRT televizija. Didžiąją gyvenimo dalį skyręs kinui, A. Žebriūnas išgarsėjo kaip menininkas, sugebėjęs sovietmečiu išvengti griežtos cenzūros rankos ir gvildenęs žmogui artimas temas.

Pastarąsias dvi savaites režisierius gulėjo ligoninėje. A. Žebriūnui buvo diagnozuotas vėžys. Užuojautą dėl nacionalinės premijos laureato pareiškė prezidentė ir premjeras.

Premjero sudaryta darbo grupė, vadovaujama Vyriausybės kanclerio pirmojo pavaduotojo Remigijaus Motuzo, kartu su A. Žebriūno artimaisiais sutarė, kad atsisveikinimas su velioniu vyks Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje ketvirtadienį nuo 12 val. iki 19 val. bei penktadienį nuo 10 iki 18 val. Ketvirtadienį 18 val. Šv. Jonų bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios.

Penktadienio vakarą A. Žebriūno palaikai bus vežami kremuoti, o urna su jais bus laidojama šeštadienį Antakalnio kapinėse. Velionio artimųjų pageidavimu laidotuvių ceremonija vyks dalyvaujant tik šeimos nariams ir artimiausiems bičiuliams.

A. Žebriūno artimieji labai prašo atvyksiančius atsisveikinti į Šv. Jonų bažnyčią nenešti vainikų ir gėlių puokščių, o verčiau paaukoti lėšų šiai bažnyčiai ir kraujo centrui.

Režisierius gimė 1930 m.  rugpjūčio 8 d. Kaune. A. Žebriūnas yra žinomas kaip filmų „Gražuolė“, „Paskutinė atostogų diena“, miuziklo „Velnio nuotaka“ kūrėjas.

Režisierius lietuvių kine pasirodė 6-ajame dešimtmetyje. Prieš daugiau nei 50 metų Dailės institute baigęs architektūrą, įsidarbino kino studijoje dailininku filme - „Julius Janonis“. Kaip kino režisierius debiutavo 1960-aisiais filmu „Paskutinis šūvis“.

A. Žebriūnas vienintelis lietuvių režisierius sukūręs tiek daug filmų vaikams ir apie vaikus. Juose daug filosofinių apmąstymų apie gėrio ir blogio vertę, svajones.Pasak kino kritikų, A. Žebriūnas mokėjo ir kūrė šviesų ir poetišką kiną.

Už filmą  „Paskutinė atostogų diena“ A. Žebriūnas pelnė tris garbingus prizus: „Sidabrines bures“ Lokarno kino festivalyje, premiją VI Pabaltijo, Baltarusijos ir Moldavijos kino festivalyje, kuris vyko Taline, ir pirmasis iš Lietuvos režisierių – Didįjį prizą Kanų jaunimo filmų festivalyje.

Filmas „Gražuolė“ ir jo pagrindinė herojė apdovanoti IV sąjunginiame kino festivalyje Minske, o „Naktibalda“ – diplomu už kūrybinius ieškojimus VII sąjunginiame kino festivalyje Baku. Tais pačiais 1974 metais sukurta ir garsioji „Velnio nuotaka“, apdovanota IX sąjunginiame kino festivalyje Frunzėje. O „Riešutų duona“ įvertinta prizu už režisūrinio meistriškumo savitumą XI sąjunginiame kino festivalyje Jerevane.

2011 m. režisierius A. Žebriūnas apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija.  

Siūlome pažiūrėti LRT televizijos laidą „Legendos“, skirtą A. Žebriūnui.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...