captcha

Jūsų klausimas priimtas

Kuriama medinės Kauno architektūros duomenų bazė

Istorinėse Kauno miesto dalyse, galima rasti apie 2000 medinių gyvenamųjų namų, kurių architektūrinę vertę be išlygų pripažįsta tiek menotyrininkai, tiek paveldo specialistai. Deja, pastatų fizinė būklė – dažniausiai kritiška, o ir pradinę jų išvaizdą intensyviai keičia nevykę ar nepavykę atnaujinimai.  
VDU nuotr.
VDU nuotr.

 

Dauguma Vakarų Europos miestų medinės statybos kvartalų neteko XIX amžiuje, kuomet prasidėjo intensyvi urbanistinė plėtra. Tad iki šių dienų išlikę pavieniai medinio paveldo objektai kruopščiai prižiūrimi ir saugomi. Šiandien, istorinėse Kauno miesto dalyse, galima rasti apie 2000 medinių gyvenamųjų namų, kurių architektūrinę vertę be išlygų pripažįsta tiek menotyrininkai, tiek paveldo specialistai.

Deja, pastatų fizinė būklė – dažniausiai kritiška, o ir pradinę jų išvaizdą intensyviai keičia nevykę ar nepavykę atnaujinimai: dėl lėšų stokos arba neišmanymo naikinami medinės architektūros elementai bei tradicinis medžiagiškumas, teigiama pranešime spaudai.

Medinių miesto namų išsaugojimas – didelė ekonominė ir teisinė problema, todėl būtinos viešos diskusijos ir bendradarbiavimas. Siekiant išsaugoti unikalų paveldą, visi akademinės visuomenės nariai ir miestiečiai kviečiami prisidėti rengiant ir pildant profesionalią medinės Kauno architektūros duomenų bazę „Archimedė“.

Medinės Kauno architektūros dokumentavimą vykdanti Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto menotyros katedros dėstytojų, doktorantų ir studentų grupė siekia surinkti kuo daugiau informacijos apie išlikusius medinius namus: atliekama fotofiksacija, ieškoma senų nuotraukų, statybos projektų, archyvinių duomenų. Šiame projekte aktyviai bendradarbiauja Kauno apskrities viešoji biblioteka, Kauno apskrities archyvas, Kauno miesto savivaldybė, architektai, paveldosaugininkai ir visi suinteresuoti asmenys.

 

Sukaupti duomenys apie medinį Kauno paveldą taps pasiekiami įvairių sričių specialistams, miesto ūkio strategams. Ji turėtų sudominti ir medinių namų savininkus, padėdama pažinti ir pripažinti medinę architektūrą kaip miesto kultūrinės savasties segmentą bei keisti kol kas vyraujantį negatyvų požiūrį į medinius pastatus.

„Archimedės“ duomenų bazėje bus fiksuojami išlikę mediniai namai visose istorinėse Kauno dalyse, sukaupta ikonografinių nuotraukų galerija, padėsianti rasti duomenų apie sunykusias detales. Bus plėtojama praktinių patarimų skiltis tvarkantiems medinius namus, organizuojamos konsultacijos, įtraukiant paveldosaugos, projektavimo, konstrukcijų ir statybos specialistus, atskirų sričių amatininkus. Namų būklės palaikymas, tvarkymo planavimas didžiąja dalimi priklauso nuo savininkų motyvacijos.

Tikimasi, kad švietėjiška parama išaugs į tam tikrą socialinio solidarumo programą – palaipsniui bursis medinių namų išsaugojimu suinteresuota bendruomenė, besidalinanti žiniomis ir patirtimis.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...