captcha

Jūsų klausimas priimtas

Niujorke eksponuojami išskirtinės XIX a. fotografės darbai

Niujorke, „Metropolitan“ meno muziejuje, atidaryta paroda, kurioje eksponuojami vienos garsiausių fotografijos istorijoje portretisčių Julijos Margaret Cameron darbai.
J. M. Cameron darytos fotografijos fragmentas
J. M. Cameron darytos fotografijos fragmentas

Niujorke, „Metropolitan“ meno muziejuje, atidaryta paroda, kurioje eksponuojami vienos garsiausių fotografijos istorijoje portretisčių Julijos Margaret Cameron darbai.

Parodoje eksponuojami garsiausi J. M. Cameron darbai – iš viso 38 fotografijos. Pasak muziejaus fotografijos departamento kuratoriaus, tai – fotografė, sukūrusi gyvą Viktorijos laikų portretą, atspindėjusį jį lyg veidrodyje.

Savo darbuose ji naudojo kitų nepripažįstamą techniką. Nors kai kurių amžininkų buvo nevertinama ar net smerkiama dėl neva prasto meistriškumo, ji sukūrė savo stilių ir technologiją. Ji tikslingai vengdavo ryškumo ir taip sukurdavo ypatingą jausmingumą, jautrumą.

„XIX amžiuje moterų fotografių buvo nedaug. Keletas, bet ji – neabejotinai buvo garsiausia. Ji buvo pradininkė, sukūrusi savąją viziją. Tai, kaip ji dirbo su kamera, buvo išskirtinis dalykas, niekas tuo metu nedirbo taip“, – sako „Metropolitan“ meno muziejaus Fotografijos departamento vyr. kuratorius Malcolmas Danielis.

„Kai pirmą kartą paėmiau objektyvą į rankas su tokiu dideliu entuziazmu, jis man tapo gyvu daiktu su balsu, atmintimi ir kūrybine jėga“, – rašė J. M. Cameron. Pirmą kartą fotoaparatą į rankas ji paėmė vėlai – būdama 48-erių. Fotoaparatas buvo jos dukros kalėdinė dovana. Gimusi Kalkutoje, sulaukusi 33-ejų ji persikėlė į Angliją, vėliau gyveno Wight`o saloje.

Ji buvo giliai religinga, apsiskaičiusi, turėjo daug draugų garsių Viktorijos laikų menininkų, poetų, filosofų. Ir jos fotografijos objektais tapo to meto grietinėlė.

Fotografijose ji stengdavosi išreikšti jų dvasingumą ir tai, pasak kritikų, jai pavykdavę geriau nei bet kuriam kitam portretistui. Ji domėjosi daile ir praeitimi, ypatingai tuo, kaip žmonės atrodė.

„Jos darbai nėra dokumentacija, kaip atrodė to laiko žmonės. Fotografė visą laiką siekė kažko daugiau, jos tikslai neabejotinai buvo meniniai“, – tvirtina M. Danielis.

J. M. Cameron, kaip fotografės, karjera truko kiek daugiau nei 10 metų. Ji mirė sulaukusi 63-erių tuometiniame Ceilone. Didžiausio dėmesio sulaukė jos kurti amžininkų portretai. Be garsių žmonių bei artimųjų portretų, ji fotografavo ir alegorines kompozicijas religiniams bei literatūros kūriniams, kuriuose, pasak kritikų, jaučiama stipri prerafaelitų įtaka. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close