captcha

Jūsų klausimas priimtas

Mirė aktorius Bronius Gražys

Eidamas 80-uosius metus šeštadienį mirė Klaipėdos dramos teatro aktorius Bronius Gražys, pranešė teatro administracija.
ELTA nuotr.
ELTA nuotr.

Eidamas 80-uosius metus šeštadienį mirė Klaipėdos dramos teatro aktorius Bronius Gražys, pranešė teatro administracija.

B. Gražys gimė 1934 m. sausio 5 d. Nečionyse, Rokiškio apsk., 1956 m. baigė Lietuvos valstybinę konservatoriją, 1968 m. – Aukštuosius režisūros kursus Mažajame teatre Maskvoje. 1956–1962 m. vaidino Marijampolės dramos teatre. Nuo 1963m. – Klaipėdos dramos teatro aktorius, nuo 1968 m. – ir režisierius. 1973–1991 m. dėstė Lietuvos konservatorijos Klaipėdos fakultetuose, nuo 1992 m. – Klaipėdos universitete, nuo 1997 m. – ir Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje.

Daugiau nei per 50 kūrybos metų B. Gražys sukūrė per pusantro šimto vaidmenų. Tarp ryškiausių – Darselas (A. Žari „Šeštasis aukštas“), Liudvikas (Lope de Vega „Šuo ant šieno“), Karelas (A. Blažekas „Turtingas vakaras“), Žič-Žičkovskis (J. Marcinkevičius „Čičinskas“), Milkus, Motiejus (Just. Marcinkevičius „Mažvydas“, „Katedra“), Tėvas (J. Glinskis „Po Svarstyklių ženklu“), Luka (M. Gorkis „Dugne“), Don Chuanas (W. Shakespeare`as „Daug triukšmo dėl nieko“), Redžinaldas Peidžetas (R. Harvoodas „Kvartetas“) ir kt. Yra sukūręs ne vieną įsimintiną vaidmenį kino ir televizijos filmuose: Dariaus patėvis („Skrydis per Atlantą“), Acus („Šienapjūtė“), Profesorius („Valentina“).

Didžiulis B. Gražio įnašas į Klaipėdos dramos teatro kūrybinį gyvenimą – ir jo režisuoti pastatymai, tarp kurių E. Raneto „Kriminalinis tango“, K. Binkio „Atžalynas“, J. Grušo „Barbora Radvilaitė“, R. Samulevičiaus „Nebylys“ pagal Vaižgantą, J. B. Moliere`o „Tartiufas“, N. Saimono „Keistuoliai iš varjetė“, S. Maršako „Katės namai“ ir dar daug kitų.

Visus penkiasdešimt kūrybinės veiklos metų B. Gražys buvo aktyvus lietuvių rašytojų, poetų kūrinių propaguotojas (scenaristas, režisierius ir skaitovas). Tarp daugybės jo parengtų literatūrinių renginių paminėtini literatūriniai vakarai skirti K. Donelaičiui, V. Kudirkai, Maironiui, Vaižgantui, J. Biliūnui, S. Nėriai, Just. Marcinkevičiui, I. Simonaitytei, K. Binkiui, B. Brazdžioniui.

Ketvirtį amžiaus B. Gražys kūrė scenarijus, ruošė projektus ir režisavo Klaipėdoje Jūros, Dainų, Sporto, Rašytojų ir poetų, Medikų šventes, Tarptautinės teatro dienos renginius.

Nuo 2001 m. B. Gražys – Klaipėdos universiteto docentas. Daugiau nei tris dešimtmečius dėstė vaidybos, režisūros ir grimo pagrindus choreografijos specialybės studentams, paruošė ir išleido „Grimo pagrindus“ – metodinę knygą aukštųjų mokyklų ir meno fakulteto studentams bei pedagogams. Dirbdamas su studentais yra sukūręs spektaklių, tarp jų ir Just. Marcinkevičiaus „Heroica, arba Prometėjo pasmerkimas“.

Aktorius yra ir kelių poezijos rinkinių autorius. Išleido knygas: „Žvyrkeliai“, „Išskridę paukščiai“, „Rieda saulė vakarop“, „Spalvoti stikliukai“, „Delnai“, „Sonetai, portretai ir haiku“.

B. Gražys žinomas ir kaip tapytojas, dailės kolekcionierius. Jis kuravo Klaipėdos ir Respublikos dailininkų darbų parodas, pats tapė, yra surengęs 38 tapybos, asambliažų bei koliažų autorines ir kolektyvines parodas Lietuvoje bei užsienyje.

Daugiau nei 30 metų B. Gražys buvo Klaipėdos dramos teatro meno tarybos narys, Lietuvos teatro sąjungos prezidiumo narys, Klaipėdos miesto dramos sekcijos pirmininkas. Aktorius buvo Pirmojo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio suvažiavimo delegatas.

Už nuopelnus nacionalinio teatro menui 1984 m. aktoriui buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusio artisto garbės vardas. 2007 m. B. Gražys apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Tais pačiais metais už išskirtinius nuopelnus uostamiesčio kultūrai suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...