captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Mėnuo Juodaragis“ šiemet sukvietė gausų būrį Latvijos kūrėjų

Rugpjūčio 23–25 dienomis Zaraso ežero saloje vyksiantis festivalis „Mėnuo Juodaragis XVI“ šiemet akcentuoja latvių temą ir sukvietė ypač gausų būrį kaimyninės šalies kūrėjų. Tačiau senas tradicijas puoselėjančiame tarptautiniame renginyje pasirodys ir keletas itin originalių, Lietuvoje dar nekoncertavusių kolektyvų iš tolimesnių kraštų – Didžiosios Britanijos, JAV ir Rytų Europos šalių.
„Vilki“, mjr.lt nuotr.
„Vilki“, mjr.lt nuotr.

Rugpjūčio 23–25 dienomis Zaraso ežero saloje vyksiantis festivalis „Mėnuo Juodaragis XVI“ šiemet akcentuoja latvių temą ir sukvietė ypač gausų būrį kaimyninės šalies kūrėjų. Tačiau senas tradicijas puoselėjančiame tarptautiniame renginyje pasirodys ir keletas itin originalių, Lietuvoje dar nekoncertavusių kolektyvų iš tolimesnių kraštų – Didžiosios Britanijos, JAV ir Rytų Europos šalių.

Šių metų koncertinės „Mėnesio Juodaragio“ programos viršūnėje – ilgai lauktas dark folk projektas iš Liuksemburgo „Rome“, gyvuojantis nuo 2005 metų. Veiklos pradžioje sužibėjusi skaidriomis neofolkloro natomis, šiuo metu „Rome“ kūryba išsiliejo į dar platesnes muzikines erdves, kurios atskleidžiamos naujausiame, septintajame albume „Hell Money“.

Festivalyje pasirodys dvi pasaulinės neo-folk scenos legendos – žanro klasikas Ianas Readas su grupe „Fire+Ice“ bei šios subkultūros pradininkai iš JAV – duetas „Changes“. „Fire+Ice“ gimė daugiau nei prieš du dešimtmečius Londone, kur projekto įkūrėjas J. Readas nuolat bendradarbiavo su trimis neo-folk banginiais – „Sol Invictus“, „Death In June“ bei „Current 93“. „Fire+Ice“ kūryboje vyrauja mitologinė, okultinė, Viduramžių, Renesanso, neopagoniška tematika, būdingi runų simbolių motyvai. J. Readas žinomas ne tik kaip muzikantas, bet ir filosofinių idėjų autorius, veiklus kultūrinių tradicijų ir runų tyrinėtojas.

Tuo metu iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvyksiančius „Changes“ galima drąsiai vadinti brandžiausia festivalio grupe – pusbrolių Roberto N. Tayloro ir Nicholaso Tesluko muzikinė kelionė prasidėjo dar 1969 metais ir iki šiol išliko aktyvi bei kūrybinga. 1996 m. išleistas žymusis dueto albumas „Fire of Life“, po kurio „Changes“ imti vadinti neo-folk ir apocalyptic folk tėvais. Jų poezijoje dominuoja Friedricho Nietzsche filosofijos idėjos, dioniziškas gyvybingumas, įtaigią atlikimo manierą lydi akustinės gitaros aranžuotės. Labai įdomi ir paties R. N. Tayloro asmenybė – intelektualas, poetas ir tyrinėtojas, žymus odinizmo puoselėtojas, kadaise aktyvus revoliucionierius, turintis ką pasakyti apie modernios visuomenės prigimtį, – jis maloniai sutiko skaityti pranešimą ir edukacinėje festivalio programoje.

Šalia magijos ir susikaupimo festivalyje šiemet netrūks ir linksmybių – jas užkurs folk-punk rokeriai „Otava Yo“ iš Sankt Peterburgo, kurie spalvingą rusišką folklorą jungia su energinga šokių muzika.

Pašėlusį tempą padės palaikyti ryškiomis muzikos spalvomis trykštantis ukrainiečių ethno-alternative kolektyvas „Folknery“. 2009 m. Kijeve susibūrusios grupės nariai yra prisiekę keliautojai ir ekoturizmo propaguotojai – į ekspedicijas leidžiasi dviračiais, pasiekdami atokiausius savo šalies kaimelius ir rinkdami liaudies dainas, kurias vėliai pakrauna energingais ritmais, moderniu skambesiu ir savo talentu.

Dar vieni garbingi svečiai „Juodaragio“ scenoje – unikalaus tradicinio moravų folkloro ir doom metal derinio autoriai „Silent Stream of Godless Elegy“. Tai viena žymiausių Čekijos grupių, jos ilgesingi kūriniai paremti senomis liaudies dainomis, atskleidžiantys sunkiosios muzikos jėgą, taip pat išsaugantys subtilų akustinių instrumentų skambesį.

Kaimynams, kuriems skirtas šiemetinis „Mėnuo Juodaragis XVI“, trijose festivalio scenose atstovaus net dvylika kolektyvų – tai žymiausi Latvijos post-folkloro atstovai „Ilgi“ ir „Auli“, pagoniškojo metalo kalviai „Skyforger“, ilgamečiai rokeriai „Dzelzs Vilks“, tautos tradicijų tęsėjai „Grodi“ ir „Vilki“, modernios muzikos grupės „Enu Kaleidoskops“, „StandArt“, „Miglas Asni“, „Bedu Vestnesis“ ir kiti.

Iš viso festivalio programoje pasirodys per 50 kolektyvų ir muzikinių projektų.

Festivalio metu bus rodomas kinas, demonstruojami senieji amatai, veiks kūrybinės dirbtuvės, bus skaitoma poezija, vyks paskaitos, įvairūs sporto turnyrai, užsiėmimai vaikams, daug kitų veiklų bei pramogų.

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Kultūra

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...