Kultūra

2018.11.22 11:23

Bičiuliai atsisveikina su E. Nekrošiumi: mes buvome prisilietę prie genijaus

BNS, LRT.lt, Dalia Smagurauskaitė, Viktorija Juškauskaitė, Eimantė Juršėnaitė, Gertrūda Stripeikytė2018.11.22 11:23

Trečiadienį Vilniuje, teatre „Meno fortas“, atsisveikinama su staiga mirusiu režisieriumi Eimuntu Nekrošiumi.

Sostinės Bernardinų bažnyčioje 11 val. buvo aukojamos Šv. Mišios. Atsisveikinti su kolega atėjo aktoriai Kostas Smoriginas, Larisa Kalpokaitė, Jonas Braškys, Dalia Michelkevičiūtė, Balys Latėnas, Adolfas Večeskis, Monika Vaičiulytė, operos solistė Nomeda Kazlaus ir kiti. Mišiose dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

K. Smoriginas: jis pradėjo naują teatro erą

Režisierius Kostas Smoriginas tikina, kad pažinojo genialų žmogų.

„Jei manęs paklaustų, ar buvau prisilietęs prie genijaus, atsakyčiau, kad taip. Keliavome po pasaulį, jis buvo didelis mokytojas. Mūsų teatre su juo prasidėjo pakilimas, vaidinau Eimunto spektakliuose. Sakyčiau, kad man jis brangiausias. Prisiminsiu kaip dorą žmogų, kuris buvo labai reiklus, bet pirmiau sau, o tik tada ir artistams. Jis buvo žemiškas, tipiškas žemaitis“, – atmena K. Smoriginas.

Pasak režisieriaus, genialumo gyslą, kurią turėjo E. Nekrošius, lėmė fantazija: „Ją pademonstravo ir spektakliuose, kaip sugalvodavo scenas, kaip sprendė scenas ne teksto, o skambėjimo ir plastikos pagalba. Tai stebino ne tik mane, bet ir pusę pasaulio, dėl to teatras keliavo. Jis pradėjo naują erą.“

Teatro ir kino aktorius K. Smoriginas sako, kad E. Nekrošius sulaukė daug pasiūlymų dirbti svetur, bet pasirinko savo teatrą, namus, dirbo Lietuvoje.

„Jis suteikė pasitikėjimo. Užkėlė kartelę, privertė mane būti profesionalu ir priminė, kad turiu rimtai tuo užsiimti. Aš buvau karys jo kariaunoje. Tie, kas iškentėjo sunkų etapą, tapo tais, apie kuriuos šneka, o tie, kurie neišlaikė, nuėjo į užmarštį, liko kitame plane“, – tikina K. Smoriginas.

E. Nekrošius – didelė netektis visiems, ne tik Lietuvai, kalba režisierius: „Manau, kad Oskaro Koršunovo darbuose galima surasti nekrošiškų dalykų, o pas E. Nekrošių ir Koršunovo sąlyčio taškų. Jis vertė ieškoti savo kelio, tai didelė netektis ne tik Lietuvos, bet ir Europos teatrui, kuriame gavo visus įmanomus apdovanojimus.“

L. Ruokytė-Jonsson: jo darbai liks amžinai ir mokys kitus  

Atsisveikindama su žinomu režisieriumi kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson portalui LRT.lt sako, kad jos meilė teatrui atsirado ir E. Nekrošiaus dėka: „Pamenu, iš Klaipėdos važinėdavau žiūrėti jo spektaklių. Veikiausiai tada tikroji mano meilė teatrui ir įsižiebė. Režisieriaus darbai mane formavo kaip asmenį. Jo kūryba – didelis indėlis į mano dvasinį tobulėjimą. Tai vienas iš mano grandų, mano netiesioginis mokytojas. Jo išėjimas paliks didelę tuščią vietą mano širdyje ir pėdsaką mano mintyse.“

Anot ministrės, tai didelė netektis ne tik Lietuvos meno pasauliui – E. Nekrošius buvo aukšto kalibro menininkas bei kūrėjas, palikęs tik jam pačiam būdingą braižą ir savotišką savo mokyklą.

„Tokie grandai palieka ryškų pėdsaką istorijoje, teatro istorijoje. Režisierius – vienas iš didžiųjų  kūrėjų, išugdęs pasekėjų, tęsiančių jo prasmingą darbą. Tikiu amžinybe, jis išeina į amžinybę, o jo darbai liks amžinai ir mokys kitus.

Kaip jis bepateiktų vieną ar kitą mintį per pasirinktą kūrinį, tai visada yra nekrošiška. Kaskart, kai atpažįstu tam tikrus pasikartojančius ženklus ar simbolius, įkvėpusius ir atkartotus kitų menininkų kūryboje, sakau, kad tai buvo nekrošiškas ėjimas“, – sako kultūros ministrė.

J. Auškelio/LRT nuotr.

A. Latėnas: jis buvo visiškai atsidavęs savo darbui

Aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas sakė, kad anapilin išėjo labai rimtas menininkas, dėl to labai gaila. A. „Pradėjome mes su E. Nekrošiumi dirbti nuo pirmo spektaklio Jaunimo teatre, kai jis grįžo iš Maskvos. Nuo to ir prasidėjo – tokia anglų autorės pjesės „Medaus skonis“. Kaip tik ją pirmą ir repetavome kartu. Sunku kažką pasakyti, geriau tylėti ir galvoti, prisiminti“, – sunkiai žodžius rinko aktorius.

Paklaustas apie ypatingus prisiminimus apie E. Nekrošių, jis sakė, kad tokių ypatingų prisiminimų yra daug:  „Bet kažkaip tiesiog nesinori iš to daryti. Vienintelis dalykas, ko man liko bendraujant su Eimuntu, tai suvokimas, kad jis – žmogus, atsidavęs savo darbui daugiau nei šimtu procentų. Fanatikas – negražus žodis, bet taip atsidavęs, iš kurio buvo galima daug sau pasimokyti.“

Kalbėdamas apie tai, ko neteko Europos teatro pasaulis A. Latėnas buvo griežtas: „Labai nemėgstu šitų žodžių – lyginti, sverti, kuris didesnis, kuris mažesnis. Paprasčiausiai sau žinai, kad išėjo brangus žmogus, kurio trūks, bet tiek pabuvus kartu vis tiek bendrauji ir toliau.“ 

N. Kazlaus: jis – unikalaus mąstymo žmogus

Atsisveikinti su režisieriumi atvykusi operos solistė Nomeda Kazlaus prisiminė, kad ypač artimi ir žmogiški ryšiai su E. Nekrošiumi užsimezgė po premjerinių spektaklių: „Yra labai daug ryškių prisiminimų, bet aš manau, kad  po R. Wagnerio spektaklių „Valkirija“, kur atlikau Brunhildos vaidmenį, nuolatiniai žmogiški skambučiai ir domėjimasis vienas kito gyvenimu yra ryškiausi mums. Kaip žinote, maestro buvo labai tėviškas žmogus, labai šeimos žmogus ir visą laiką jo akcentai buvo į tai, kad gyvenime yra svarbiausia šeima, artimieji, vaikai. Netgi mano paskutiniame interviu kovo mėnesį, kalbant apie menininko misiją mane tikrai labai nustebino jo pasakyti žodžiai – taip, mes turime misiją palikti po savęs vaikus, anūkus, šeimas.“

Anot solistės, E. Nekrošius buvo ypač unikaliai mąstantis žmogus, turėjo savo mąstymo koncepciją. „Tai ir yra ryškiausia. Būtų galima kalbėtis apie begalę dalykų, apie kūrybiniame procese išgyventus daugybę momentų, bet jo šviesa, nuoširdumas – ir didelis dvasingumas visą laiką labai žavėjo. Tai yra be galo reta šiais laikais ir taip tikra“, – prisiminė Nomeda Kazlaus.

Pašnekovės nuomone, Europos ir viso pasaulio teatras ir teatro gerbėjai neteko visos epochos: „Man labai gaila konstatuoti, bet ir Montserrat Caballe mirė spalio 6 dieną, ir dabar maestro Eimuntas Nekrošius. Man jie buvo tokie vieno skydžio paukščiai – jie buvo tikri menininkai, ne savęs kažkaip demonstravimo ir eksponavimo, o iš gilumos. Ir tai yra retenybė šiais laikais, šiame šou verslo pasaulyje. Tiesiog tikri žmonės – kūrėjai iš didžiosios raidės.“

Nuo 12 val. iki 20 val. „Meno Forto“ salėje Bernardinų gatvėje galima atsisveikinti su režisieriumi.

Ketvirtadienį E. Nekrošius bus laidojamas Raseinių rajone, Šiluvoje. Artimiesiems pageidaujant laidotuvės bus privačios. 

E. Nekrošius staiga mirė antradienio naktį ligoninėje Vilniuje. Režisieriui trečiadienį, lapkričio 21-ąją, būtų sukakę 66-eri.

Kviečiame prisiminti akimirkas su režisieriumi.

Interviu su E. Nekrošiumi laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“:

E. Nekrošius apie šiuolaikinį teatrą LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“:

E. Nekrošius apie svarbiausią aktoriaus savybę laidoje „Teatras“:

Laida „Durys atsidaro“:

Laida „Kultūros namai“:

„Kūrybos metas. E. Nekrošius ir jo Šekspyras“:

Interviu laidoje „Stambiu planu“: